Kronika policyjna

KPP W-w

 

 

 

 

07.11.2016r.

 – Wybuch gazu propan – butan w Galewicach 

eksplozja w domu jednorodzinnym

Do zdarzenia doszło 1 listopada 2016r. około godz. 15:40 w Galewicach w powiecie wieruszowskim Z wstępnych ustaleń wynika,że z nieustalonych przyczyn doszło do wybuchu gazu propan – butan, który wydobywał się z butli znajdującej się w domu jednorodzinnym. W wyniku wybuchu 63 – letni mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzone zostały również pomieszczenia w górnej kondygnacji budynku. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
W trosce o bezpieczeństwo policja apeluje : pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń z materiałami niebezpiecznymi – łatwopalnymi. Zwracajmy baczną uwagę na aktualność przeglądów technicznych oraz sprawność urządzeń i wyposażenia AGD.

 – Funkcjonuje zespół do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym

wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach w powiecie wieruszowskim

Od 14 października 2016r. decyzją Komendanta Powiatowego w Wieruszowie w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie funkcjonuje nieetatowy zespół do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach powiatu wieruszowskiego. Podstawowym zadaniem zespołu jest organizacja spotkania w miejscu zaistnienia wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym w celu ustalenia czy istniejące oznakowanie, infrastruktura drogowa oraz inne czynniki mogły przyczynić się do zaistnienia wypadku. Powołany zespół współpracuje w tym zakresie z odpowiednim zarządcą danego rodzaju drogi na której doszło do wypadku, którego zaprasza do prac zespołu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w miejscu zaistnienia wypadku drogowego zespół podejmuje działania zmierzające do wprowadzenia w miejscu wypadku nowych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
28 października 2016r. zespół podjął działania w miejscu wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym do którego doszło 22 października 2016. na drodze krajowej nr 74 w Walichnowach. Na miejscu wypadku zespół nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w istniejącej infrastrukturze drogowej, które mogłyby się przyczynić do zaistnienia tego wypadku.

– Podsumowanie policyjnej akcji „Znicz 2016”

zakończyły się wzmożone działania policji w ramach akcji „Znicz 2016”

Od 28 października 2016r. do 2 listopada 2016r. policjanci prowadzili wzmożone działania na drogach w ramach akcji „Znicz 2016”. Na terenie powiatu wieruszowskiego wzmożone patrole policjantów czuwały nad bezpieczeństwem zarówno w pobliżu cmentarzy jak i na pozostałych drogach dojazdowych. Działania wieruszowskich funkcjonariuszy skoncentrowane były na monitorowaniu oraz kontrolowaniu przemieszczających się pojazdów, prędkości z jaką się poruszały, badaniu stanu trzeźwości kierujących oraz przestrzeganiu przez nich przepisów ruchu drogowego. Mundurowi czuwali również nad bezpieczeństwem pieszych oraz przypominali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Informowali także o tym jak ustrzec się od kradzieży.

W czasie trwania policyjnej akcji „Znicz 2016” w powiecie wieruszowskim w pobliżu cmentarzy nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego lub kradzieży. W sumie odnotowano jeden wypadek drogowy w wyniku którego jedna osoba została ranna, 7 kolizji drogowych oraz zatrzymano jednego nietrzeźwego kierującego. Łącznie funkcjonariusze nałożyli 114 mandatów karnych , zastosowali 8 pouczeń, zatrzymali 12 dowodów rejestracyjnych oraz skierowali 1 wniosek o ukaranie do Sądu.

 – 21 – latek przewoził narkotyki w Wieruszowie

zabezpieczono marihuanę i amfetaminę

04 listopada 2016r.około godz. 0:15 wieruszowscy policjanci w Wieruszowie zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, którym kierował 21 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna przewozi marihuanę i amfetaminę. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3 gramy tych narkotyków. 21 – latek został zatrzymany. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w jego sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

 – Odbyło się spotkanie w sprawie afrykańskiego pomoru trzody chlewnej

w trakcie spotkania przeprowadzono ćwiczenie sztabowe

04 listopada 2016r. w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie odbyło się spotkanie kadry kierowniczej oraz policjantów z KPP w Wieruszowie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii z Sieradza, przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Wieruszowie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Spotkaniu przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Wieruszowie insp. Dariusz Partyka. W trakcie spotkania przeprowadzono ćwiczenie – trening sztabowy w formie aplikacji na okoliczność ewentualnego wystąpienia wirusa ASF – afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu wieruszowskiego. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności kierowania działaniami służb ratowniczych oraz ich współdziałanie w przypadku ujawnienia ogniska wirusa. Dodatkowo ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności odizolowania strefy zagrożonej oraz przygotowania merytorycznego w tym opracowania dokumentacji związanej z procedurami postępowania w sytuacjach kryzysowych. Obecni na spotkaniu wyrazili zrozumienie i chęć dalszej współpracy w działaniach związanych z dalszym doskonaleniem wspólnych umiejętności w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu ewentualnego wystąpienia tego rodzaju zagrożenia.
 – Apelujemy o rozwagę na drodze

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Policjanci APELUJĄ o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Okres ten jest również niebezpieczny dla kierujących motocyklami, którzy coraz częściej korzystają ze swoich maszyn do późnej jesieni, a nawet przez cały rok. Niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepności opon do asfaltu i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownego hamowania może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać poruszając się po drogach.

Opracował :
                                                                                            po. Rzecznik prasowy
                                                                                            KPP w Wieruszowie
                                                                                            st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments