Spotkanie wieruszowskich pszczelarzy z okazji św. Ambrożego

dsc_0557

„Chwalmy mężnego pasterza, pełnego cnót i dobroci, który oddalił od świata niszczący wiatr niepokoju (…)

 

 

W dniu 11.12.2016 r. pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Wieruszowie spotkali się na uroczystej Mszy Świętej z okazji święta patrona Św. Ambrożego w Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego – kościele pw. Zesłania Ducha Św. w Wieruszowie.

Na początku mszy głos zabrał długoletni prezes koła pszczelarzy Stanisław Rybka. Mszy Świętej przewodniczył o. Piotr Polek, a homilię wygłosił o. Benedykt Pluta. Pszczelarze przybyli ze sztandarem Koła Pszczelarzy w Wieruszowie. Na zakończenie mszy św. do wieruszowskich pszczelarzy słowo skierował prezes Antoni Filipowicz.

Liturgiczne wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, przypada 7 grudnia. Teksty liturgiczne Mszy świętej i Liturgii Godzin przybliżają nam osobę Świętego i jego działalność. W kolekcie mszalnej podkreśla się, że św. Ambroży był nauczycielem katolickiej wiary i mężnym następcą Apostołów oraz błaga, aby Pan dał swojemu Kościołowi biskupów, którzy będą nim rządzić „mężnie i roztropnie”.

Św. Ambroży to patron pszczelarzy. Znana jest legenda, że po narodzinach Ambrożego, w jego kołysce osiadł rój pszczół – według innej, rój usiadł na ustach dziecka. Przerażone piastunki usiłowały rój odpędzić, na co nie zgodził się ojciec Ambrożego. Miał nawet powiedzieć: „Jeśli niemowlę żyć będzie, będzie kimś wielkim”. Na szczęście młody Ambroży przeżył.

(…) Przyczyń się swoją modlitwą, By Pan otworzył nam niebo, Tym razem z Tobą pragniemy Wychwalać Trójcę pieśniami.

Po mszy udano się do pałacu w Lubczynie, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości związanej z dniem patrona pszczelarzy oraz z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, połamano się opłatkiem składając sobie życzenia.

Koło Pszczelarzy w Wieruszowie należy do Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Południowej w Kaliszu.

Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments