Gmina Wieruszów – analiza zmiany w sieci szkolnej

reforma oświatyMateriał przygotowany na podstawie danych  uzyskanych od dyrektorów placówek oświatowych. Materiał przygotował Waldemar Urbaniak.

 

Poniżej przedstawiamy tylko fragmenty analizy i zachęcamy do zapoznania się z całym opracowaniem.

WNIOSKI: 

  1. Przekształcenie 6 letnich szkół podstawowych w 8 – letnie szkoły podstawowe z dniem 1 września 2017 SP Nr 1 w Wieruszowie, SP Pieczyska, SP Wyszanów, SP Teklinów  a) Zmiany nie spowodują zwolnień nauczycieli ww. placówek
    1. Pojawią się możliwości uzupełnienia etatów przez nauczycieli likwidowanych gimnazjów.
    2. W dwóch placówkach pojawi się problem klasopracowni – możliwości adaptacji nowych pomieszczeń.
    3. Ustawa wprowadzająca zmiany systemowe nie przewiduje innych rozwiązań dotyczących szkół podstawowych
  2. Utworzenie 2 szkół podstawowych SP Nr 1 oraz SP po Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie.
    1. Zmiana ta nie spowoduje grupowych zwolnień nauczycieli, chociaż w roku szkolnym 2019/2020 istnieje zagrożenie zwolnienia 11 nauczycieli
    2. Powstaną dwie placówki oświatowe o liczbie uczniów wynoszącej około 350.
    3. Obiekty zostaną zagospodarowane na rzecz edukacji.
    4. Utworzenie dwóch szkół podstawowych da możliwość ewentualnej reorganizacji sieci szkolnej w dłuższej perspektywie czasowej.
  3. Wygaszania Gimnazjów i powstanie 1 Szkoły Podstawowej we wschodniej części miasta.
    1. Zmiana spowoduje zwolnienia nauczycieli już od roku szkolnego 2018/2019
    2. Ustawa wprowadzająca ustawę Prawo oświatowe nie przewiduje funkcjonowania 8 klasowej szkoły w dwóch budynkach.
    3. Do roku szkolnego 2021/2022 liczba uczniów w jednej szkole podstawowej przekroczy 700 co w zestawieniu z zapisami ustawy spowoduje w szkole podstawowej dwuzmianowość.
    4. Utworzenie 1 placówki spowoduje niewykorzystanie obiektu po Gimnazjum Nr 1 już od roku szkolnego 2020/2021

Z zestawionych wyliczeń  zaprezentowanych  w analizie wynika, że ….. „ budżet placówek oświatowych 2017 roku powinien utrzymać się na poziomie roku 2016 z uwagi na zmniejszenie kosztów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wieruszowie i Zespołu szkół Nr 2 . Zwiększenie wydatków przekształceniem Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie w Szkołę Podstawową Nr 3 oraz zwiększenie wydatków placówek wiejskich nie powinien skonsumować powstałych oszczędności.

Rok 2018 wskazuje, że powstaną znaczne oszczędności w przekształconym Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie oraz nieznaczne zmniejszenie kosztów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wieruszowie oraz Zespołu Szkół Nr 2 w Wieruszowie . Rok powinien zakończyć się zmniejszeniem kosztów placówek oświatowych o około 270 tyś w porównaniu z rokiem 2017. Należy jednak pamiętać o wzroście kosztów placówek wiejskich  o kolejne 333.000 złote. W roku szkolnym 2018/2019  1 nauczyciel nie otrzyma zatrudnienia natomiast 3 kolejnych zatrudnionych zostanie w niepełnym wymiarze.

Rok 2019 związany jest ze zmniejszeniem się ilości uczniów w placówkach oświatowych co będzie miało przełożenie na brak etatów dla 11 nauczycieli. Kolejnych 14 nauczycieli może zostać zatrudniona w niepełnym wymiarze.  Równocześnie w wyniku braku godzin dla nauczycieli zmniejszą się znacznie koszty przekształconego Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie oraz Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie sięgające 1.300.000 złotych. Równocześnie zaznaczy się spadek kosztów w Szkole Podstawowej Nr 1 oraz Szkołach w Pieczyskach i Wyszanowie. Łączny koszt utrzymania placówek oświatowych w roku 2019 powinien zmniejszyć się o prawie 1.700.000 złotych.  Z dniem 1 września 2019 roku 11 nauczycieli nie otrzyma zatrudnienia co wiąże się z wypłaceniem 6 – miesięcznych odpraw. Przy założeniu, że średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wynosi 5.134 złote koszt odprawy będzie szacował się w wysokości 30.804 złote brutto. Doliczając kolejne 18%  ( ZUS i FP ) kwota ta wzrośnie do 36.348 złote. Zakładając brak pracy dla 11 nauczycieli koszt odpraw oszacowane zostały na kwotę 399.835 złote.

Należy mieć na uwadze, że wszystkie powyższe wyliczenia zostały wykonane na bazie roku 2016 i nie zakładały podwyższenia wynagrodzenia nauczycieli i pracowników obsługi. Ponadto trudno dzisiaj przewidzieć wielkość subwencji oświatowej na ucznia nawet w roku 2017, gdyż Ministerstwo Edukacji Narodowej jest w obecnej chwili na etapie projektu i nie znana jest kwota subwencji oświatowej na ucznia przewidziana na rok 2017. Z projektu rozporządzenia wiadomo, że wzrośnie wielkość subwencji oświatowej dla gminy z tytułu uczęszczania uczniów do klasy VII w placówkach wiejskich oraz, że wzrośnie subwencja oświatowe na dzieci 6 – letnie . Jaka będzie jednak ostateczna kwota przyznanych środków dla Gminy Wieruszów na rok 2017 dowiemy się na przełomie lutego i marca 2017 otrzymując metryczkę subwencji oświatowej na 2017 rok. Dopiero w tym momencie będzie można oszacować rzeczywiste koszty zestawiając wykonane przeliczenia z kwotą otrzymanej subwencji oświatowej.

W zakresie dowozu uczniów na podstawie zestawień przy placówkach oświatowych koszty dowozu zmniejszą się o 2/3  w porównaniu z rokiem 2016 i  w roku 2019/2020  wyniosą 100.000 złotych. Zmniejszenie ilości dowożonych uczniów będzie wymagało reorganizacji dowozu oraz podjęcia decyzji przez organ prowadzący dotyczącej dowozu uczniów z miejscowości oddalonych od szkoły w odległości mniejszej niż wskazana w ustawie.”…

Analiza sieci szkół w gminie Wieruszów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments