Kępno ma prawo oddychać czystym powietrzem

Konferencja – Zagrożenia związane z niską emisją  i możliwości dofinansowania. W czwartek 16 lutego br. odbyła konferencja poświęcona zagrożeniom związanym z niską emisją oraz możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku.

 

Na spotkanie zaprosił Piotr Psikus Burmistrz MiG Kępno do Hali Widowiskowo-Sportowej KOSiR w Kępnie. Prelekcję na temat „ Niska emisja i jej wpływ na zdrowie” wygłosiła Hanna Schudy reprezentującą Dolnośląski Alarm Smogowy.

Kolejną prelekcję na temat: Mieszkańcy Kępna  i powiatu mają prawo do oddychania czystym powietrzem wygłosił Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego –omówił zagadnienia : w czym tkwi problem; rola DAS; stopień skażenia; Smog – zasadniczy problem zdrowia publicznego. Zapoznał z pomiarami w centrum podkreślając co w tym zakresie mogą władze samorządowe Kępna.

Magdalena Żelichowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zaprezentowała programy pomocowe z zakresu wymiany źródeł ciepła. Omówiła na czym polegają i jak z nich skorzystać czyli  program „PIECYK” i program z zakresu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych program „TERMO”.

Na realizację„ TERMO” w latach 2017-2020 przeznaczono ponad 10 mln zł. Umowy pożyczki będą zawierane do końca 2017roku, a wypłata środków będzie następować sukcesywnie do końca 2020r. Program skierowany jest do  rodzin zamieszkujących w budynkach jednorodzinnych, wybudowanych przed 1999 rokiem, a zakres rzeczowy przedsięwzięcia musi wynikać z audytu energetycznego budynku. Forma pomocy to pożyczka z możliwością umorzenia do 30%.

Również do 2020 roku realizowany będzie program „PIECYK”. Pomocą finansową programu może być objęta modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną wymianą instalacji c.o. i c.w.u., obejmująca zakup i montaż: kotłów olejowych, gazowych, kotłów gazowo-olejowych, ogrzewania elektrycznego, wymiennika ciepła, kotłów na paliwa stałe. Formą pomocy jest także pożyczka z możliwością umorzenia do 40%.

Kolejną ofertę zaprezentował prezes spółki „Energetyka Cieplna Kępno” .Prezes spółki Bogdan Bielak przedstawił plany rozbudowy sieci ciepłowniczej podkreślając, że jest to plan wieloletni, który chce rozpocząć już w tym roku. Byłby to odcinek od ul. Warszawskiej na wysokości Grobli do Rynku i ul. Poniatowskiego. Możliwe, że uda się w tym roku zrealizować jeszcze rozbudowę sieci w rejonie ulicy Bocznej z likwidacją kotłowni spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Dworcowej – dodał prezes.

Sieć ma być w kolejnych latach rozbudowywana w zależności od zainteresowania mieszkańców. Po tej prelekcji liczna grupa mieszkańców udała się do stolika spółki z wieloma pytaniami oraz pobierali ankiety.

Na zakończenie Burmistrz Piotr Psikus przedstawił założenia programu dotacji na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienie ich źródłami proekologicznymi. Gmina Kępno włączyła się również finansowo w ekologię i  przeznaczy na pomoc w wymianie pieców w ciągu 3 lat 1 mln zł.

Największe wsparcie otrzymają jednak ci, którzy zdecydują się na przyłączenie do sieci Energetyki Cieplnej. – Tą instalację będziemy preferować, bo Gmina Kępno jest jej jedynym właścicielem. Wsparcie otrzymać będą mogły także osoby, które zmienią ogrzewanie na gazowe lub na nowoczesne paliwo– zaznaczył Piotr Psikus.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments