Uchwała o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego w Gminie Kępno

XXXV Sesja Rady Miejskiej miała miejsce 16 lutego 2017 roku.

Radni  podjęli  uchwałę  w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

 

Uzasadnienie do projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego przedstawiła Naczelnik Wydziału Oświaty Małgorzata Frala – Kędzior.

Wobec zmian ustroju, szkoły podstawowe od 1 września 2017 r. stają się szkołami 8-klasowymi. Od września 2017 roku, wskutek braku naboru do klas pierwszych, zostaną też zlikwidowane gimnazja, co spowoduje, że w 2019 r. w systemie oświaty nie będzie już szkół gimnazjalnych.

Ustawodawca określił kilka sposobów przekształcania gimnazjów: wygaszenie, przekształcenie bądź włączenie czy to do szkoły podstawowej, czy też do szkoły średniej.

Wygaszanie gimnazjów jest sposobem najprostszym, najbardziej kosztownym i najmniej korzystnym dla nauczycieli gimnazjów. Przekształcanie bądź włączanie jest korzystne dla nauczycieli, racjonalnie wykorzystuje istniejącą bazę, jest zabiegiem mniej kosztownym – wyjaśniała naczelnik. Podkreśliła, że wszystkie szkoły podstawowe w Gminie Kępno zostają. Dodatkowo powstanie jedna szkoła podstawowa na terenie miasta i jedna w Mikorzynie.

Z dniem 1 września 2017 roku Zespół Szkół w Mikorzynie ma być przekształcony w Szkołę Podstawową. Gimnazjum Nr 2 w Kępnie również zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową Nr 2 będzie to na terenie miasta trzecia podstawówka.

Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Kępnie zostanie włączone w Szkołę Podstawową im. Przemysła II w Kępnie, Gimnazjum w Krążkowach zostanie włączone w struktury Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Kępnie, ale zajęcia dla tych gimnazjalistów odbywać się będą przy ul. Zamkowej w siedzibie dzisiejszego Gimnazjum nr 2.

Osiem, dotychczas funkcjonujących szkół podstawowych na terenie gminy od 1 września stanie się ośmioklasowymi, będą to: SP 1, SP 3, SP Hanulin, SP Kierzno, SP Krążkowy, SP Myjomice, SP Olszowa, SP Świba. Nowo powstała szkoła SP nr 2 będzie także zgodnie z wymogami szkołą ośmioklasową.

Uzasadniając nową sieć szkół naczelnik Małgorzata Frala- Kędzior podkreśliła, że dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego trwały kilka miesięcy, od początku listopada odbyło się ponad 30 spotkań dotyczących reformy, z pracownikami oświaty, kuratorium, rodzicami a nawet uczniami.

Opracowywane były analizy demograficzne, organizacyjne, kadrowe i wykorzystania zasobów lokalowych istniejących szkół. W tym czasie odbywały się też przeróżne spotkania, w sumie było ich ponad 30. Po burzliwym spotkaniu z mieszkańcami w Krążkowach, którzy mieli obawy, że Szkoła Podstawowa w ich wsi zostanie zlikwidowana lub obniżony zostanie stopień organizacyjny do rangi 3-klasowej szkoły filialnej, burmistrz Piotr Psikus zapewniał, że będzie wnioskował, aby wszystkie szkoły 6-klasowe zostały przekształcone w szkoły 8-klasowe.

Ostatecznie rodzice i nauczyciele z Gimnazjum w Krążkowach zgodzili się na zaproponowane przez Urząd zmiany, które zostały zapisane w podjętej w miniony czwartek uchwale, o ile tak przedstawiona sieć szkół znajdzie akceptację Kuratorium Oświaty – wtedy w takiej formie będzie wdrażana na terenie miasta i gminy Kępno.

Niestety niż demograficzny będzie miał wielkie znaczenie w późniejszych latach. Od momentu powstania gimnazjów w 2002 roku na terenie gminy spadła ilość uczniów. Aktualnie na terenie miasta i gminy Kępno uczniów gimnazjach jest mniej o 36% i o 21% w szkołach podstawowych. Może to świadczyć o tym, że nie wszystkie szkoły podstawowe w niedalekiej przyszłości spełnią przy malejącej liczbie uczniów określone wymogi. To także wiąże się ze sporym ruchem kadrowym nauczycieli.

Burmistrz MiG Piotr Psikus wyjaśniał, że szukano takiego rozwiązania, które pogodzi niż demograficzny z wyzwaniami, które samorząd ma wdrożyć w życie.

Mimo spadku ilości dzieci, chcemy utrzymać 10 placówek i tutaj wielka rola nauczycieli, aby konkurencja, która będzie naturalnym zjawiskiem w kępińskiej oświacie, nie spowodowała konieczności podejmowania przez nas nielubianych i nieoczekiwanych przez nikogo decyzji. To rodzice zadecydują, z których szkół dzieci będą korzystać – mówił P. Psikus, podkreślał również, że spotykał się ze środowiskiem nauczycieli bardzo często i było widać, że bali się o swoją pracę. –Widziałem twarze nauczycieli, pytali czy będziemy mieć pracę? Mamy swoje rodziny, czy nam pomożecie rozwiązać nasze problemy? Dlatego chcieliśmy kadrę nauczycieli w naszej gminie maksymalnie zagospodarować – dodał burmistrz.

Głos zabierali także radni. Radny Jan Blabuś podkreślił,  że po wczorajszym spotkaniu z rodzicami nabrał przekonania, że taka jest wola społeczności Gimnazjum w Krążkowach. – Bo co innego ludzie gadają, co innego jest bezpośrednie spotkanie- tłumaczył swoje wcześniejsze obawy, które w zdecydowany i stanowczy sposób przedstawiał radzie. Może niepotrzebnie się denerwowałem, ale ja już taki jestem, pracuję ponad 27 lat z dziećmi, tak że oddałbym wszystko, żeby te dzieci miały dobrze.

Po nim radny Andrzej Jóźwik nie ukrywał, że ustawodawca postawił samorządy przez bardzo trudnym zadaniem. Czy proponowane rozwiązania, które dzisiaj mamy uchwalić są idealne? W moim przekonaniu osobistym nie. Ale są to propozycje, które wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców. Takich rozwiązań mieszkańcy oczekują.

Z kolei radny Ireneusz Czechlowski pytał, czy proponowane zmiany nie doprowadzą do zwolnień nauczycieli. Naczelnik Frala-Kędzior zapewniła, że teraz na pewno nie. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja po 2020 roku, kiedy to zakończy się wygaszanie gimnazjów. W każdym bądź razie Gmina będzie robić wszystko, aby zminimalizować ewentualne skutki wprowadzanych zmian, jeśli chodzi o zwolnienia nauczycieli. Już dziś tworzona jest baza godzin do objęcia w szkołach podstawowych, które w pierwszej kolejności będą proponowane nauczycielom gimnazjów. Dyrektorzy szkół podstawowych, którzy od 1 września mają kolejny rocznik, wiedzą doskonale, że te godziny, wynikające z kolejnego rocznika, rzeczywiście pierwszeństwo będą mieli nauczyciele gimnazjów, jeżeli będą chcieli oczywiście z nich skorzystać. Stworzona jest też baza nauczycieli, dla których Urząd szuka pracy od 1 września. I nie szukamy póki co pracy dla nauczycieli zwalnianych, bo takich nie przewidujemy, tylko dla nauczycieli, którzy tracą pewne godziny – wyjaśniała naczelnik M. Frala-Kędzior.

Prawdopodobnie będzie jednak tak, że często nauczyciel gimnazjum, który chce zachować swój etat, będzie musiał pracować w dwóch szkołach. Nieuniknione jest aby w tym samym składzie etatowym nauczycieli, przejść całą reformę oświaty. Kadra kierownicza placówek także ulegnie zmianie. Aktualni dyrektorzy szkół gimnazjalnych staną się naturalnymi zastępcami dyrektorów w szkołach podstawowych. Warto jednak pamiętać, że w większości podstawówek w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora.

Głos zabrała również obecna na sesji poseł Andżelika Możdżanowska. – Bardzo dziękuję za to głosowanie – wyznała. – Tak naprawdę wyrazili państwo wolę mieszkańców, rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Ja zdaję sobie sprawę, że analizy ekonomiczne i finansowe zawsze są trudne, ale ,,takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Podkreśliła, że to najlepsze stanowisko, jakie rada mogła wypracować. Wszyscy stanęliśmy przed obliczem trudnej reformy. Każdy ma wątpliwości i obawy, ale od kształcenia młodego pokolenia zależy budowanie ojczyzny. Jak nie będzie młodego pokolenia, to na nic się zdają wszelkie inwestycje na terenie miasta, które tak pięknie się rozwija – mówił poseł Możdżanowska.

Radni jednogłośnie podczas sesji podjęli decyzję o dostosowaniu sieci podstawówek i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Dodać trzeba, że uchwałę  podjęto jednogłośnie.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments