Zmarł Jan Kaczmarzyk – (1924-2017) zasłużony nauczyciel w Laskach

Dnia 13 lutego 2017r zmarł w wieku 92 lat w Laskach. Urodził się 11 grudnia 1924 roku w miejscowości Trzebień, w ówczesnej Gminie Opatów pow. kępiński (obecnie Gmina Łęka Opatowska). Szkołę Podstawową ukończył w 1938 roku również w Trzebieniu.

 

W czasie wojny do końca 1944 r. pracował w gospodarstwie rolnym rodziców, następnie przymusowo aż do zakończenia wojny był zatrudniony w gospodarstwie rolnym wskazanym przez władze niemieckie.

W 1946 roku w ramach przygotowania do zawodu nauczyciela ukończył Kurs Pedagogiczny dla Nauczycieli w Kępnie. W roku 1948 rozpoczął dalsze podnoszenie kwalifikacji zawodowych i w 1953r, w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie otrzymał świadectwo dojrzałości. W 1963r ukończył Studium Nauczycielskie w Poznaniu. W 1977r w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych  w Poznaniu uzyskał kwalifikacje równoznaczne wyższym studiom.

Pracę w zawodzie nauczycielskim podjął dnia 1 lutego 1947 roku w miejscowości Piotrówka w Gminie Trzcinica. Po trzech latach pracy przeniesiono go do 7-klasowej Szkoły Podstawowej w Laskach gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę w 1984 roku. Głównymi przedmiotami jego nauczania w szkole były: historia, geografia, Wiadomości o Polsce i Świecie Współczesnym oraz wychowanie fizyczne. Od momentu powstania Zbiorczych Szkół Gminnych pełnił przez okres 10 lat funkcję zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół ds. Wychowawczych w Gminie Trzcinica. Poza pracą zawodową od 1956 do 1972 r.  pełnił funkcję Powiatowego Instruktora Metodycznego w zakresie nauczania Historii i Wychowania Obywatelskiego w Kępnie.

Był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1 marca 1947 roku. gdzie pełnił różne funkcje: – w roku 1949 był Członkiem Komisji Rewizyjnej, – w roku 1955 był Sekretarzem Międzyzwiązkowej Organizacji Zawodowej, – w roku1956 był Społecznym Inspektorem Pracy, – w roku 1963 pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego Komisji Rejonowej, – w roku 1965 pełnił funkcję Przewodniczącego Rejonowego Komitetu Pedagogicznego. W roku 1960 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i przez okres 10 lat pełnił funkcję sekretarza Koła ZSL w Laskach.

W Szkole Podstawowej w Laskach założył i prowadził przez 18 lat drużynę harcerską. Jan Kaczmarzyk dużo czasu poświęcał organizowaniu wakacyjnego wypoczynku młodzieży szkolnej w postaci biwaków i dziecińców dla dzieci w okresie przedszkolnym. Kilkakrotnie brał udział w koloniach jako wychowawca. W roku 1972 został odznaczony Krzyżem Zasługi dla ZHP. W Szkole Podstawowej w Laskach prowadził Szkolne Koło PCK. Był również nauczycielem wychowania fizycznego oraz prowadził Szkolny Związek Sportowy. W roku 1984 otrzymał Honorową Odznakę za zasługi w sporcie szkolnym. Dzisiaj zapominamy, ze wiele z tych działań odbywało się na zasadzie pracy społecznej. W latach 1957-1965 pracował również społecznie w Gminnej Radzie Narodowej i przez okres dwóch kadencji był radnym, przez okres trzech kadencji był przewodniczącym Komisji Oświaty i Wychowania tejże Rady.

W roku 1972 wstąpił do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych gdzie służył radą i pomocą w rozwiązywaniu wielu problemów. W roku 1995 otrzymał  Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

W roku 1974 za dwudziestoletnią nienaganną pracę pedagogiczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi a w 1982 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Kaczmarzyk był wzorowym nauczycielem, był nadzwyczajnie sprawiedliwym nauczycielem troszczącym się szczególnie o uczniów słabszych. Od niego nauczyłem się krytycznego traktowania historii. Często powtarzał, że historia jest nauką która jest potrzebna w życiu, bo na przeszłości należy budować przyszłość, że w historii wiele się powtarza i należy uczyć się na błędach. Wiele zawdzięczam mu z geografii. Jan Kaczmarzyk w 2014 r. obchodził 90. lecie urodzin. W Laskach wychował wiele pokoleń młodzieży w duchu patriotyzmu, harcerskiego hartu, poszanowania starszych. Wszyscy z pewnością wspominają jego nienaganną przystojną sylwetkę.

W 1951 r ożenił się z laskowianką, stworzyli wspaniałą rodzinę i wychowali dwoje dzieci: Marię (1951) i Piotra (1957).

Dzisiaj gdy funkcjonuje portal internetowy „nasza klasa” ludzie „spotykają się z sobą”. Jest to również okazja, aby poświęcić czas na wspomnienia o nauczycielach, którym tak wiele zawdzięczamy w życiu. Dzisiaj wypełniam swój dług wobec niego. Będziemy pamiętać o Tobie Janie Kaczmarzyku. Spoczywaj w Panu!!!

W imieniu wychowanków i własnym, wdzięczny uczeń.

dr Kazimierz Krawiarz

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Laski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments