Program Ograniczenia Picia

W Polsce większość ośrodków zajmujących się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu, w swojej ofercie terapeutycznej ma jedynie programy nakierowane na całkowitą abstynencję.

 

 

 

Warto przyjąć, że istnieją osoby nadużywające alkohol, których celem jest nie całkowite zaprzestanie picia, a jedynie jego ograniczenie. Wobec tego SP ZOZ Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie podjął działania ukierunkowane na terapię w oparciu o Program Ograniczenia Picia.

Takie programy, z dużym powodzeniem realizowane są w wielu krajach. Szanując decyzje pacjentów i wiedząc z wielu badań, że ci, którym zaoferowano możliwość wyboru celu ich własnej terapii, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Program Ograniczania Picia jest nową ofertą na naszym rynku, opracowany został w 2016 roku przez Zespół Doradców Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do spraw lecznictwa odwykowego, w oparciu o wysokie standardy i zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną dotyczącą uzależnień. Program prowadzony jest w atmosferze budowania dobrej relacji i szacunku do pacjenta i opiera się w znacznym stopniu na dialogu motywującym do zmiany jako stylu uprawiania terapii.

Pacjent wspólnie z terapeutą ustala cel i kroki swojej pracy terapeutycznej. Terapeuta motywuje pacjenta do zmiany, daje mu techniki mogące przydać się w pracy nad ograniczaniem picia, wspiera go w realizacji jego celów, rozwiewa ambiwalencję, przeprowadza przez kolejne etapy programu pomagając mu realizować jego potrzeby.

Grupy odbiorców to:
osoby pijące alkohol szkodliwie, które odczuwają już konsekwencje nadużywania alkoholu
osoby uzależnione od alkoholu, szczególnie:
bez przeciwwskazań zdrowotnych dla używania alkoholu,
nie akceptujące trwałej abstynencji jako celu terapii,
w początkowej fazie uzależnienia,
z mniejszym nasileniem objawów uzależnienia,
młodsze.

Jednocześnie należy nadmienić, że jeśli w procesie diagnostycznym okaże się, że pacjent jest uzależniony od alkoholu, to wówczas jest informowany, że w przypadku uzależnienia optymalnym celem jest abstynencja. Jednak tym razem ma wybór, gdyż cele są elastyczne i mogą być zmieniane w trakcie programu.

Program Ograniczania Picia można zdefiniować jako oddziaływania indywidualne i/lub grupowe nakierowane na wypracowanie zdyscyplinowanego wzoru konsumpcji alkoholu, zgodnego z ustalonym wspólnie z terapeutą planem picia, zawierającym zestaw zasad dotyczących używania alkoholu (ilość, częstość, kontekst, czas i miejsce).

Warto przyjrzeć się ilości i częstotliwości spożywania alkoholu, aby pomóc sobie w decyzji o tym czy skorzystać z Programu Ograniczenia Picia.

Limity spożywania alkoholu na poziomie niskiego ryzyka szkód zdrowotnych wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Dla mężczyzn ustalono następujące limity spożywania alkoholu o niskim poziomie ryzyka szkód:

Pijąc alkohol okazjonalnie mężczyzna nie powinien spożywać jednorazowo więcej niż 60 g 100% alkoholu, tzn. nie powinien wypijać przy jednej okazji więcej niż 3 półlitrowe butelki piwa lub 3 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 180 ml wódki.
Jeżeli mężczyzna pije alkohol kilka razy w tygodniu to:
powinien zachować w tygodniu co najmniej dwa dni abstynencji (najlepiej dzień po dniu),
nie powinien przekraczać granicy 40 g 100% alkoholu, tzn. nie powinien pić więcej niż 2 półlitrowe piwa lub 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.
Dla kobiet ustalono następujące limity spożywania alkoholu o niskim poziomie ryzyka szkód:

Pijąc okazjonalnie kobiety nie powinny przekraczać jednorazowo 40 g 100%, tzn. nie powinny wypijać przy jednej okazji więcej niż 2 półlitrowe butelki piwa lub 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.
Jeżeli kobieta pije alkohol kilka razy w tygodniu to:
powinna zachować w tygodniu co najmniej dwa dni abstynencji (najlepiej dzień po dniu),
nie powinna przekraczać granicy 20 g 100% alkoholu, tzn. nie powinna pić więcej niż: 1 półlitrowe piwo lub 1 kieliszek wina o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki.

PICIE RYZYKOWNE
Picie ryzykowne to utrwalony wzór picia alkoholu rodzący wysokie ryzyko  zaistnienia poważnych szkód dla zdrowia psychicznego i fizycznego, nie przynoszący natomiast wyraźnych szkód dla zdrowia somatycznego i psychicznego w chwili obecnej. Innymi słowy mówiąc jest to picie nadmiernych ilości alkoholu (jednorazowo i łącznie w określonym czasie) i w niewłaściwych okolicznościach (np. w ciąży, w trakcie brania leków, w trakcie choroby, w pracy, przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych). Można oczekiwać, że jeśli  obecny model picia nie zmieni się, to pojawią się konsekwencje.

Ilość 100% alkoholu w gramach spożywana dziennie
Kobiety Mężczyźni
Ryzykowne spożywanie alkoholu 20 – 40 40 – 60

PICIE SZKODLIWE
Picie szkodliwe to model picia alkoholu,  który już powoduje szkody zdrowotne. Mogą one przybierać formę szkód somatycznych (np. uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze) lub psychicznych (stany depresyjne, stany lękowe, drażliwość, nadpobudliwość). Nie występują tu objawy uzależnienia.

Ilość 100% alkoholu w gramach spożywana dziennie
Kobiety Mężczyźni
Szkodliwe spożywanie alkoholu ponad 40 ponad 60

Jeśli pijesz szkodliwie, to skontaktuj się z terapeutą, aby sprawdzić czy nie masz objawów uzależnienia.
Ludzie są bardziej skłonni do realizacji celów,
które sami wybierają
Dlatego Program Ograniczenia Picia daje szansę skuteczności w rozwiazywaniu problemów alkoholowych. Program jest realizowany w ramach świadczeń zdrowotnych, które są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, więc są całkowicie bezpłatne.

Więcej informacji na temat Programu można uzyskać w siedzibie Ośrodka lub na stronie internetowej:
SP ZOZ Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie
ul. Kępińska 53, 98-400 Wieruszów, tel. 62 78 40 017, e-mail: moptuiw@gmail.com , www.moptuiw.wieruszow.pl
Ośrodek zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 20.00

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments