Sobieła i Samica

Wielu mieszkańców Kępna i okolicy zastanawia się nad tym, dlaczego ta sama niewielka  rzeka ma dwie nazwy, co jest jedynym przypadkiem w Polsce i Słowiańszczyźnie.

 

 

Przy niej  powstały dwa najstarsze  grody polskie, o dzisiejszych  nazwach Kępno i Wieruszów ( pierw.  gród Gala). Pierwotnie rzeka ta o nazwie Sobieła otrzymała, tak jak wszystkie, nazwę ze względów religijnych, na cześć jedynego boga Bieła  czczonego  przez Sobiełan – Słowian. Sobieła – to znaczy z Biełem  złączona,  którego  symbolem  był   trójkąt ( pół kwadratu). Potwierdza to wraz z pismem na kamieniach z Mikorzyna k. Kępna.

W czasach chrześcijańskich rzeka ta, aby wyeliminować słowo Bieł, dodatkowo otrzymała słowo Nie jako zaprzeczenie tej  wiary. Nowa nazwa Niesobia, która istnieje  do dziś, ma też nazwę Niesób. Dopisanie słowa Nie istnieje w wielu nazwach  słowiańskich, jak np. rzeka Niemen – Nie Bieł, czy słowo Niemiec – Nie Biełc, czyli nie wierzący w Bieła i jest Niesłowianinem.

Druga nazwa tej rzeki o nazwie  Samica jest charakteru  historycznego, nadana z  ważnych  powodów, po  śmierci  Sama w 658 r.n.e. Samo, z pochodzenia  Gal ( Celt) był twórcą Polski, której  stolicą  był gród nad Niesobią – Samicą w Campolduno ( Campno, dziś Kępno).

Samo również zreformował wiarę. Zaratusztry z dwóch duchów bliźniaczych Biełboła (Belzebuba) na Biełboga.

Charakter  historyczny ma  też  nazwa rzek i Prosna co znaczy –  Pru-Sama, czyli  koniec Sama (pr – u konia – to koniec drogi). Samo  mógł zginąć w nurtach tej  rzeki i  ze wschodu na zachód do Mikorzyna, zgodnie z tradycją Celtów, zawieziono jego urnę.

Tak więc dzięki kolejnym odkryciom  wiele dotychczasowych tajemnic zastało wyjaśnionych.

Feliks Gruszka

foto. Niesób – Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments