Co możemy zrobić, by wzmacniać to, co nas łączy?

17 maja 2017 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli społeczności lokalnej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”. Istotą tego przedsięwzięcia jest dialog nad sposobami zwiększenia zaangażowania mieszkańców w sprawy ich społeczności. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Debata była poświęcona temu, na czym powinniśmy oprzeć budowanie wspólnoty lokalnej: na tożsamości, interesach czy wspólnych projektach.

Podstawowym założeniem tegorocznych debat lokalnych jest oddanie głosu lokalnym liderom reprezentującym różne środowiska, którzy starają się działać w rozmaity sposób na rzecz lokalnych wspólnot. Na bazie swoich doświadczeń uczestnicy debat postarają się odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze, co nas łączy i może stanowić tym samym fundament lokalnej wspólnoty. Po drugie, co można zrobić, żeby wzmacniać to, co nas łączy.

W kępińskiej debacie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych organizacji, szkół, prasa, seniorzy oraz młodzież. Utworzono 4 grupy, które wspólnie tworzyły mapę tego co nas łączy jako wspólnotę i jakie czynniki nas wzmacniają i prezentowała swoja mapę ze szczególnym podkreśleniem  trzech najważniejszych i dopiero z tych  kępińska grupa wybrała te najważniejsze. Debatę moderowała Karolina Furmańska, która opracuje także raport ze spotkania. Zostanie on udostępniony wszystkim uczestnikom debaty oraz szerszej społeczności.

Co nas łączy jako wspólnotę? Kępińska grupa zwróciła uwagę na czynniki: tolerancja, wspólny cel, miejsce zamieszkania, pobytu; tradycja i obyczaje, rodzina, wspólne wydarzenia, wspólna historia, wspólne zainteresowania i pasje, integracja pokoleń, religia, wspólne działania, wspólne prawa i obowiązki.

Jakie czynniki wzmacniają naszą wspólnotę: zwalczanie stereotypów, stygmatów społecznych, zdobywanie finansów, projekty społeczne, tworzenie kół zainteresowań, dzielenie się pracą i zadaniami, tolerancja, wsparcie mediów i instytucji, miejsca spotkań, komunikacja, akcja, działanie, wspólne rozmowy, poznawanie siebie, bycie sobą, media społecznościowe, pikniki integracyjne,

Debaty lokalne są częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W dniach 15-21 maja 2017 roku odbędzie się ponad 50 debat w lokalnych bibliotekach – we wszystkich regionach Polski: zarówno w metropoliach, jak i mniejszych miejscowościach. Ich gospodarzami są bibliotekarze pochodzący z lokalnej społeczności, wspierani przez profesjonalnych moderatorów. Spotkania mają charakter warsztatowy, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogą się wypowiedzieć.

Wnioski ze wszystkich majowych dyskusji lokalnych zostaną zebrane i przedstawione w raporcie oraz podczas Kongresu Obywatelskiego w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie. Konkluzje i pomysły wynikające z debaty będziemy mogli również wykorzystać lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.  Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa  Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski. Kongres zawsze skupia uwagę wielu mediów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kongresobywatelski.pl.

MaŁa, PBP

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments