Kronika policyjna

22.05.2017r.

– Bezpieczniej na polskich drogach

8 020 wypadków, 671 osób zabitych i 9 779 rannych – to podsumowanie stanu bezpieczeństwa w ciągu czterech miesięcy 2017 roku na polskich drogach. Jak podkreślają funkcjonariusze, ten okres był dużo bezpieczniejszy niż analogiczny w roku ubiegłym. Apele policjantów niestety nie dotarły do wszystkich kierujących – 30 185 nietrzeźwych wyeliminowali oni z dalszej jazdy, co cieszy było ich jednak aż o 5,6 procenta mniej niż w roku ubiegłym, mimo zwiększonej liczby kontroli trzeźwości.

Stan bezpieczeństwa w ciągu czterech miesięcy tego roku policjanci oceniają z dużym optymizmem. Dzięki służbie kilku tysięcy policjantów, zwłaszcza pionu ruchu drogowego i prewencji, licznym akcjom profilaktycznym, coraz większej świadomości społecznej i mediom, które informują o tego typ wydarzeniach, a także poprawiającej się infrastrukturze drogowej, liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych, a także nietrzeźwych kierujących w 2017 roku jest niższa niż w ciągu czterech miesięcy 2016 roku.

W  2017 roku odnotowano o 8,6 % wypadków mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadła również liczba ofiar śmiertelnych – z 780 do 671, co stanowi mniej o 14 %, a także rannych o 8,3 % mniej – w tym roku było ich 9 770, podczas gdy w zeszłym 10 654.

Policjanci podczas kontroli drogowej, jak zawsze zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. Podczas czterech miesięcy 2017 roku odnotowano o 5,6 % mniej kierujących po spożyciu alkoholu. 30 185 nietrzeźwych zatrzymali policjanci od stycznia do kwietnia – w zeszłym roku było ich 31 976.

Gdyby nie lekkomyślność kierowców wielu tragedii można byłoby uniknąć. Przyczyny tych tragicznych zdarzeń powtarzają się niezmiennie od wielu lat: brawura, nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, alkohol oraz brak wyobraźni i poczucie bezkarności. Dlatego też policjanci nadal będą prowadzić działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Jak zawsze szczególną uwagę będą zwracali na tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością i pod wpływem alkoholu. Policjanci będą także sprawdzali, czy kierowcy korzystają z pasów bezpieczeństwa i czy przewożą dzieci w fotelikach.

Codziennie polskie drogi patroluje kilka tysięcy policjantów drogówki, a na trasy wyjeżdżają radiowozy z videorejestratorami. Warto jednak pamiętać, że sama praca funkcjonariuszy nie wyeliminuje niebezpieczeństwa na drogach.

KGP (mw)

– Zabezpieczono wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy w Wieruszowie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zatrzymali 54-letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego, który posiadał przeznaczone na handel papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy. W wyniku podjętych czynności znaleźli u niego prawie 6 tys. sztuk papierosów oraz ponad 13 kg tytoniu bez akcyzy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie ustalili, że 54 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego posiada przeznaczone do sprzedaży wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy.

13 maja 2017r. wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Łodzi w pojeździe 54 – latka zaparkowanym na jednym z parkingów w Wieruszowie funkcjonariusze znaleźli ponad 13 kg. tytoniu oraz prawie 6 tys. sztuk papierosów różnych marek. Wartość uszczuplenia podatkowego na szkodę Skarbu Państwa to ponad 20 tys. złotych. Mężczyzna został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, gdzie po przesłuchaniu usłyszał zarzut. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym za popełnione przestępstwo grozi kara do dwóch lat  pozbawienia wolności. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Policjanci ostrzegają przed oszustwem „na mechanika”

Uszkodzili auto, by je później naprawić i wyłudzić pieniądze od właścicielki. Łódzcy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy uszkodzili auto jednej z klientek sklepu, a następnie zaproponowali jej pomoc w uruchomieniu go. Gdy po naprawie zażądali od niej 500 złotych kobieta wezwała na miejsce policję.

12 maja 2017 roku około godziny 13.00 jedna z mieszkanek Łodzi przyjechała swoim seicento do sklepu na ulicy Św. Teresy. Zaparkowała i poszła zrobić zakupy. Gdy wróciła do swojego pojazdu i chciała odjechać okazało się, że jej auto jest niesprawne. Wtedy też podszedł do niej mężczyzna i zaproponował pomoc. Jak stwierdził jest właśnie ze swoim dziadkiem, który potrafi naprawiać samochody. Kobieta zgodziła się na jego pomoc. Starszy z mężczyzn podniósł maskę pojazdu i zaczął wymieniać części. Po około 20 minutach okazało się, że samochód kobiety jest ponowie sprawny. Wtedy też łodzianka usłyszała, że za naprawę auta jest winna mężczyznom 500 złotych. Kobieta od razu zaprotestowała uważając, że jest to zbyt duża kwota za taką niewielką naprawę. Mężczyźni jednak nie odpuszczali. Poinformowała ich więc, że nie ma przy sobie takiej gotówki i musi iść do bankomatu. Gdy tylko się od nich oddaliła, zadzwoniła do swojego męża oraz do komisariatu policji. Podejrzewając podstęp wraz ze swoim partnerem poprosili ochronę obiektu, by pokazała im nagranie monitoringu obejmującego miejsce zaparkowania jej auta. Wtedy też się okazało, że gdy poszła do sklepu jeden z mężczyzn otworzył maskę w jej seicento i najprawdopodobniej je unieruchomił.

Ochrona uniemożliwiła ucieczkę mężczyznom i przekazała ich w ręce przybyłych na miejsce policjantów. Sprawcy nie przyznawali się do usiłowania oszustwa. W rozmowie z funkcjonariuszami twierdzili, że chcieli tylko pomóc kobiecie. Nie wiedzieli jednak, że całe zdarzenie zarejestrował sklepowy monitoring. Mężczyźni zostali zatrzymani. Jak się okazało, był to 44-letni mieszkaniec Gniezna oraz jego 74-letni kompan. Usłyszeli już zarzuty usiłowania oszustwa, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mw)

„ODBLASKuj – świeć przykładem„ – policyjne prelekcje w Gimnazjum w Walichnowach i Lututowie

Ponad 90 uczniów z klas gimnazjalnych z Walichnów i Lututowa wzięło udział w policyjnych prelekcjach na temat bezpieczeństwa zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie. Policjant prowadzący spotkanie przypomniał uczniom jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe dla pieszych.

18 maja 2017r. podczas prelekcji zorganizowanej dla uczniów Gimnazjum w Walichnowach i Lututowie edukacją bezpiecznych zachowań między innymi w ruchu drogowym zajął się st.asp. Damian Pawlak z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

W trakcie prelekcji przypominano uczniom o przepisach nakładających na pieszych obowiązek noszenia odblasków oraz ważną ich rolę dającą bezpieczeństwo pieszym Nie zabrakło też informacji o zachowaniach nieletnich noszących znamiona demoralizacji, odpowiedzialności prawnej nieletnich, przemocy oraz cyberzagrożeń występujących w „sieci” Omówiono również tematykę związaną z środkami psychoaktywnymi a także z funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda i Dzielnicowy Bliżej Nas.

Na zakończenie policjant poinformował uczestników spotkania o uwarunkowaniach związanych ze wstąpieniem w szeregi Policji w ich niedalekiej przyszłości.

Gimnazjalistom z Lututowa w trakcie spotkania rozdano odblaskowe opaski, które ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Lututowie.

Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych

Rozpoczął się okres wzmożonej pracy na polach uprawnych. Okres, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych, czy też angażowaniem dzieci w prace, mogące stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Niestety co roku policjanci na terenie kraju interweniują w związku z wypadkami przy wykonywaniu prac polowych, czy też przy obsłudze maszyn rolniczych. Na pewno wielu tych nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.
– nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też aby czynili to inni!
– nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
– nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie chociażby z racji wieku mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie. Dlatego też wszelkie pomocnicze prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby tegoroczne wakacje były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.

– nie angażujmy dzieci do obsługi ciągników i maszyn rolniczych! Nie wyznaczajmy im innych niebezpiecznych zadań!
– nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki i smary!

Mundurowy Dzień Dziecka

– Terminale płatnicze dla Policji

Podczas wtorkowych obrad, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który pozwoli na opłacanie mandatów przy użyciu karty płatniczej.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia umożliwi Policji oraz innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki temu, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat na przykład karta płatniczą. Wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych. Pamiętajmy też, że nie wszystkie patrole Policji będą wyposażone w terminale.

Policja planuje rozpocząć testy terminali płatniczych, kiedy tylko będzie to możliwe. Początkowo ma ona otrzymać 2 tysiące takich urządzeń. Kolejne będą trafiać do niej stosownie do potrzeb.

To nowoczesne rozwiązanie będzie dostępne również dla sprawców wykroczeń, którzy na co dzień nie mieszkają w Polsce.

(MSWiA/ ar)

Motocykl nie wybacza błędów!

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie.

W 2016 roku do 47,5% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści, przyczynili się inni użytkownicy drogi, przy czym sprawstwo wypadku pozostaje już kwestią drugorzędną. Ustalenie przyczyn zdarzenia drogowego nikomu nie zwróci życia, ani zdrowia.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

Niecodzienna kolizja drogowa w Wieruszowie

apelujemy o trzymanie zwierząt na uwięzi oraz o zachowanie ostrożności na drogach

22 maja 2017r. w godzinach porannych w Wieruszowie doszło do niecodziennego wydarzenia. Z jednej z posesji wydostał się koń. Zwierzę poruszało się głównymi ciągami komunikacyjnymi miasta. Około godziny 9:50 na skrzyżowaniu ulic Warszawska – Kopernika zderzyło się z prawidłowo jadącym pojazdem marki VW Golf, kierowanym przez 51 – letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego, który w chwili zdarzenia był trzeźwy. W wyniku tego uderzenia doszło do uszkodzenia vw golfa, natomiast zwierzę w dalszym ciągu poruszało się ulicami miasta. Policjanci którzy udali za zwierzęciem ustalili, że koń przemieścił się tuż za miasto, gdzie na jednym z pól w Kuźnicy Skakawskiej na ulicy Kępińskiej został ujęty przez właściciela i pomagające mu osoby. Koń w trakcie „wędrówki” nie doznał żadnych obrażeń ciała. Na 44 – letniego właściciela zwierzęcia, mieszkańca powiatu wieruszowskiego został nałożony mandat karny.

Opracował :

po. Oficer Prasowy

KPP w Wieruszowie

st.asp. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments