Z cyklu: Poznaj swojego dzielnicowego

Rozmowa z dzielnicowym Gminy Wieruszów sierż. szt. Pawłem Ciura

Na początku proszę kilka słów o sobie; czy ma pan rodzinę, jakieś zainteresowania, czym się pan zajmuje poza pracą?

Jestem żonaty, ale dzieci jeszcze nie mam. Interesuje się sportem i rekreacyjnie turystyką.

Jaka dziedzina sportu?

Rekreacyjnie biegam i jeżdżę rowerem.

Ostatnio popularyzujemy bieganie na orientację. Próbował Pan sił w tej dziedzinie?

Nie, nie próbowałem. Biegam rekreacyjnie, dla własnej satysfakcji.

W porównaniu do poprzednich sześciu „szeryfów”, siódmy jest ostatni. Mamy za to wiedzę z roku poprzedniego. Ponieważ ukazały się analizy za rok ubiegły, więc możemy na to zerknąć. W niewielkim stopniu, ale jednak ta przestępczość powoli rok do roku wzrosła, w liczbach bezwzględnych o 5 sztuk. Mówimy tutaj o całym powiecie. W tej analizie nie mamy niestety rozbicia na poszczególne gminy, czy też rejony. Jest jednak mały wzrost tej przestępczości. Niepokoi chyba najbardziej wzrost związany z ilością przestępstw dotyczących narkotyków. Z drugiej strony może cieszyć bardzo wysoka wykrywalność tych zdarzeń. Mamy zatem dwie strony medalu.

Mój teren to gmina Wieruszów, bez terenu miasta. Jeśli jakieś przypadki są ujawniane, to eliminujemy je na bieżąco.

A czy takie przypadki dotyczą w jakiś szczególny sposób miejscowości w pobliżu Wieruszowa?

Nie, nic mi nie wiadomo na ten temat. W różnych częściach powiatu wieruszowskiego są ujawniane takie przypadki. Oczywiście my dzielnicowi, w ramach spotkań profilaktycznych w szkołach i spotkań wiejskich, staramy się uświadamiać społeczeństwo, że gdy widzą jakieś podejrzane osoby bądź są świadkami konkretnego zdarzenia aby to zgłaszali na numer alarmowy lub do dzielnicowych. Wówczas podejmujemy stosowne czynności w trakcie których sporządzamy dokumentacje, więc jest to na bieżąco monitorowane.

Liczba ofiar śmiertelnych jest porównywalna z 2015 r. Było 6 takich przypadków. Czy policja ma na to wpływ?

Nie mamy na to wpływu. Jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne to trzeba rozmawiać bardziej z policjantami z wydziałem ruchu drogowego. Tam, gdzie są zagrożenia, gdzie mamy informacje na temat np. przekraczania dozwolonej prędkości, bądź jakichkolwiek to policjanci są kierowani w takie miejsca. Od września 2016 roku funkcjonuje krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Jeżeli na tej mapie pojawiają się jakiekolwiek zagrożenia to weryfikujemy je na bieżąco. Z takich czynności również sporządzana jest dokumentacja. Jeżeli np. zgłoszone zagrożenie dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych, bądź gromadzenia się nieletnich, to wówczas w takie miejsca dysponowani są dzielnicowi lub policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego. Jeżeli natomiast zgłoszone zagrożenie dotyczy wykroczeń w ruchu drogowym to policjanci pionu ruchu drogowego sukcesywnie eliminują takie wykroczenia.

Patrzyłem na ilości przestępstw w siedmiu kategoriach, bo taką robicie statystykę. Niepokoi mnie takie przestępstwo jak kradzież rzeczy cudzych i kradzież z włamaniem. Jest to jakby gro tych działań przestępczych. Na co dzień się o tym nie słyszy, ale w ciągu roku trochę się nazbiera. Myślę tutaj o całym powiecie, natomiast czy te zjawiska występują w Pana rejonie w jakiś sposób częsty?

Występują. Z tego co pamiętam w poprzednim roku była to seria kradzieży z niezabezpieczonych pomieszczeń jak niezamknięte garaże, niezamknięte szopy, pozostawione piły motorowe na podwórku bez zabezpieczenia. Ja w ramach obchodu dzielnicowego staram się uświadamiać społeczeństwu zagrożenia wynikające z niezabezpieczenia lub nie prawidłowego zabezpieczenia własnego mienia.

Czasem niestety „okazja czyni złodzieja”. Staram się uświadamiać, żeby nawet szopy, garaże, furtki zamykać na kłódki czy na łańcuchy, żeby starać się w jakiś sposób zabezpieczyć rzeczy, żeby nie ułatwiać kradzieży. To są takie okresy, gdzie w danym dniu, czy w danym tygodniu jest kilka takich zdarzeń i później po podjęciu przez Policję odpowiednich działań takie zjawisko się wycisza Przynajmniej tak się to odbywało do tej pory w moim rejonie.

A zdarzenia związane z uszkodzeniem mienia? Czy ktoś dewastuje mienie gminne, czy inne, czy prywatne?

Z tego co pamiętam to głównie były uszkadzano obiekty użyteczności publicznej. Najczęściej są to ławki, przystanki autobusowe lub znaki drogowe. Takie zgłoszenia mamy. Nie jest ich dużo, ale jednak się zdarzają. Przeważnie sprawcy byli ujmowani i ukarani. Globalnie możemy tą statystykę podsumować, że się utrzymuje na pewnym poziomie i chyba tak to będzie. Nie ma gwałtownych skoków.

Czy to jest już takie odczucie, ale teraz to wygląda, że dzielnicowi to są najważniejsi po komendancie funkcjonariusze policji na komendzie.?

Nie, to tylko takie pozory. Najważniejsze stanowisko w Komendzie piastuje Komendant. Ponadto są naczelnicy poszczególnych wydziałów, kierownicy i pozostali policjanci pełniący służbę w danej strukturze organizacyjnej. Na chwilę obecną zmieniona jest polityka dzielnicowego. Obecnie dzielnicowi nie prowadzą już żadnych postępowań wyjaśniających. Realizujemy dużo wywiadów, środowiskowych, uczestniczymy w różnego rodzaju spotkaniach, realizujemy czynności w ramach procedury „Niebieska karta” Obsługujemy też interwencje i zdarzenia. Tym także się zajmujemy. Oprócz tego weryfikujemy zagrożenia zgłoszone na krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Wszystko po to aby mieć jak najlepszy kontakt ze społeczeństwem.

Ma powstać funkcja starszego dzielnicowego, czy to już weszło w życie?

Tak. Od kilku tygodni w wieruszowskiej komendzie Policji jest jest jeden wakat starszego dzielnicowego, który został przydzielony doświadczonemu dzielnicowemu.

W której z miejscowości gminy Wieruszów najczęściej występują dane zagrożenia? Czy to jest losowa sprawa?

Żadna miejscowość nie przoduje w jakichś zdarzeniach, żadna nie jest z tyłu. W jednym kwartale jest tak, w drugim kwartale inaczej. Nie ma na to zasady. Nie ma miejscowości, która byłaby okryta złą sławą jeśli chodzi o jakieś notoryczne, cykliczne zdarzenia.

Jeszcze może o tym sporcie kilka słów. Oprócz Wyszanowa to w innej miejscowości nie ma żadnych rozgrywek piłkarskich. Czy zatem w związku z meczami były zgłaszane zakłócenia kibiców?

Nie przypominam sobie, żeby tam cokolwiek kiedyś się działo.

Należy zwrócić uwagę na mieszkańców gminy Wieruszów. Ma Pan jakieś sugestie, czy prośby?

Przede wszystkim, jak już mówiłem, apeluję o zabezpieczenie swojego mienia, zwłaszcza w trakcie wyjazdów na kilka dni i w okresie wakacyjnym, ferii czy w okresie świątecznym. Wtedy głównie dochodzi do kradzieży, czy włamań. Kolejna sprawa, którą chciałbym poruszyć to prośba o znakowanie posesji tabliczkami, ponieważ jest z tym problem. My, którzy tutaj pracujemy już kilka, czy kilkanaście lat potrafimy po nazwiskach ludzi odnaleźć, ale załoga karetki pogotowia, czy straży pożarnej nie potrafi dojechać. W niektórych miejscowościach rozrzut domów jest tak duży, że nie wiadomo, gdzie się kierować. Widać już poprawę, bo są już białe tabliczki. Staram się ludzi upominać o tym. Jeszcze jedna sprawa, którą chciałbym poruszyć – mianowicie problem wałęsających się psów. Szczególnie w terenie wiejskim, gdzie jest wiele takich psów a później nie potrafimy znaleźć właściciela. Dochodzi także do kolizji, gdzie samochody są rozbijane na skutek wbiegnięcia psa. Wiele przypadków było, gdzie musieliśmy ukarać mandatami za nietrzymanie psów na uwięzi. Wówczas właściciel zwierzęcia tłumaczy się tym, że to mały pies, że nie ugryzie i tak dalej.. To nie ma znaczenia, czy wbiegnie mały pies na drogę, czy wbiegnie duży. Uszkodzenia samochodu są. Poza tym także dzieci idące do szkoły, czy ze szkoły boją się takich psów. Wielokrotnie interweniujemy w takich wypadkach.

Biegacze, piesi, rowerzyści z dnia na dzień chętniej używają odpowiedniego oznakowania i rzeczywiście widać poprawę. Co raz więcej osób przywiązuje uwagę, by być widocznym.

Prowadzimy wiele działań profilaktycznych w trakcie których apelujemy o noszenie elementów odblaskowych nie tylko wtedy, gdy jest to obowiązkowe. Uświadamiamy jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, że dają bezpieczeństwo pieszym, że często bezpieczeństwo zależy od nas samych. Zgadzam się, że widać wyraźną poprawę w tek kwestii i mam nadzieję, że taka tendencja będzie zachowana.

Może pań powiedzieć czy istnieje pewnego rodzaju recydywa, czy też powstają ciągle nowe zdarzenia? Jest to pewna grupa ludzi, gdzie interwencje się powtarzają?

Część jest w miejscach, gdzie interwencje mają miejsce od kilku, czy nawet kilkunastu lat. Również pojawiają się nowe. Ma to taki charakter, że gdy gdzieś się pojawią nowe, to te stare później zanikają. Pojawiają się następne.

A jak ze skutecznością tych interwencji? Wystarcza często jedna czy trzeba ponawiać takie czynności?

W większości miejsc, gdzie interweniujemy to większy bądź mniejszy, ale skutek zawsze jest. Przynajmniej na jakiś dłuższy lub krótszy czas. Są też tak „oklepane” miejsca, że nic takie interwencje nie pomagają i wówczas zachodzi konieczność podjęcia innych czynności prawnych.

Czy wtedy podejmuje się inne, bardziej rygorystyczne działania dla takich osób?

Zależy co mamy na myśli. My dzielnicowi zajmujemy się w większości procedurami niebieskiej karty ale w razie potrzeby podejmujemy też inne czynności prawne w zależności od zaistniałej sytuacji.

Ktoś na przykład, znęca się w sposób fizycznym na kimś w rodzinie. Co wtedy?

Wdrażamy czynności sprawdzające lub wyjaśniające. W tym czasie pod nadzorem Prokuratury zbieramy materiał dowodowy w tej sprawie i często kierujemy sprawę do Sądu. Sąd dalej rozstrzyga w danej sprawie. Jednocześnie monitorujemy sytuację poprzez procedurę „Niebieskiej karty” również przy udziale innych podmiotów w ramach działania tzw. Zespołu Interdyscyplinarnego.

Czy problem przemocy nad dziećmi jest dość istotny?

Tak. Problematyka przemocy nad małoletnimi pozostaje w specjalnym zainteresowaniu Policji. Ja jednak do tej pory na terenie swojego rejonu nie odnotowałem przemocy wobec dzieci. Przeważnie interwencje dotyczą przemocy między dorosłymi – głównie pod działaniem alkoholu.

Dziękuję za rozmowę

E. Tomaszek

Wywiad autoryzował: Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Wieruszowie

podinsp. Jerzy Nowojewski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments