Uroczysta XL sesja Rady Miejskiej w Kępnie

W kępińskim Kinie „Sokolnia” w sobotę 27 maja 2017 roku odbyła się w XL uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Kępnie z okazji 27 – lecia Samorządu Terytorialnego.

 

 

Wcześniej w Kinie „Sokolnia”, bo o godz. 10.00 miały miejsce obrady zwyczajnej XL sesji Rady Miejskiej cz I , na której radni po przyjęciu porządku obrad i protokołu i zapoznaniu się z informacją z prac Burmistrza Miasta i Gminy Kępno podjęli uchwały w sprawach: zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kępno na lata 2017 – 2030; zmian w budżecie Gminy Kępno na 2017 rok. Radni rozdysponowali dodatkowe środki w budżecie, które zostały wypracowane, jako nadwyżka operacyjna za rok 2016. Nadwyżka to kwota ponad 7 mln zł., środki w 99% przeznaczono na cele inwestycyjne. Ostatnia uchwała jaką podjęli radni dotyczyła zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 rok.

Uroczystą sesję cz.II otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stachowiak, następnie powitał gości, którzy przybyli na jej obrady. W Kinie Sokolnia jako pierwszy zabrał głos dr Tomasz Słupik – politolog, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który mówił o dobrych i słabych stronach samorządów w kraju. „Chcę przejść do kolejnej tezy. Samorząd wymaga wsparcia finansowego.

Ze szkoleń, z zajęć ze studentami i praktyki doradzania samorządom i realizowania programów rewitalizacyjnych dla wielu gmin w Polsce, widzę wyraźnie wędrując po Polsce, że konstrukcja Samorządu Terytorialnego jest ułomna. Uważam, że wpływy podatków zarówno od osób fizycznych jak i firm moim zdaniem są źle skonstruowane. Wpływy powinny płynąć z podatku VAT”. Kolejna moja obserwacja – samorząd w Polsce jest niezwykle zróżnicowany i to nie tylko zróżnicowanie terytorialne. Niestety, a może i „stety”samorząd w Polsce jest zróżnicowany historycznie, geograficznie i finansowo – mówił m.in. T Słupik.

Stawiam taką tezę im mniej dużej polityki w samorządzie tym lepiej. Nie jestem też zwolennikiem, że w samorządzie buduje się drogi, chodniki, kanalizację (…) w państwie demokratycznym zdecentralizowanym jednym z kryteriów decentralizacji bez zaplecza finansowego, bez umocowania prawnego samorząd jest fikcją.(…) Samorząd jest kolejnym filarem stabilności państwa demokratycznego. Zaplecze finansowe i zaplecze prawne jest bezdyskusyjne. Relacja między władzą, a samorządem jest bardzo istotna. Zachęcam do aktywności, zachęcam tego, aby państwo lobbowali nie tylko na rzecz własnej gminy, powiatu, województwa, ale żeby państwo lobbowali na rzecz samorządu w szerokim znaczeniu. To znaczy silny samorząd, dofinansowany samorząd, to dobro albo inaczej to wysoka jakość życia obywateli– dodał.

O Radzie Miejskiej I Kadencji, o jej składzie, podejmowanych uchwałach mówił jej ówczesny przewodniczący Jerzy Wojciech Sosnowski, który witał gości zebranych w kinie, a szczególnie witał radnych kolegów i koleżanki Rady Gminy w Kępnie I Kadencji. 27 lat Samorządu budzi pewien szacunek. Po latach 80-tych i początku 90-tych i po tej transformacji jaka przeszła przez nasz kraj oczekiwania społeczne były bardzo duże. Szara rzeczywistość naszej małej ojczyzny kępińskiej pokazała, że musimy się sprowadzić na ziemię i wziąć się do roboty i naprawić to wszystko.

Pierwsza sesja po zaprzysiężeniu odbyła się właśnie w kinie 7 czerwca. Prowadził ją Jerzy Woźniak. Skład rady 30-osobowy miał w swoim składzie (6 kobiet i 24 panów). Rada ustaliła, że będzie pracować w 6.komisjach. W. Sosnowski odczytał skład rady. Powołano USC. Kolejna uchwała to wybór burmistrza. Został nim Jerzy Trzmiel. Wybrano zarząd. Podzielił się jeszcze innymi informacjami, odczytał składy osobowe każdej komisji. Rada powołała wiceburmistrza, skarbnika i sekretarza. Ustalono herb i flagę gminy. Uchwalono statut gminy. Rada podjęła 59 uchwał . O pracach obecnej Rady Miejskiej mówił przewodniczący Andrzej Stachowiak.

Burmistrz w swoim wystąpieniu mówił o początkach budowania samorządności w Gminie Kępno. Burmistrz z samorządem związany jest od 22 lat. Wszyscy chcieliśmy góry przenosić. Nie liczyliśmy czasu jaki poświęcaliśmy pracy. Pamiętam rozmowy, że czas wyborów się skończył. Zaczął się czas wspólnej pracy dla Miasta i Gminy Kępno. Dziękował też wszystkim, którzy pracowali na jego rzecz. Jak samorząd był kształtowany, jakie zmiany się dokonywały, jak wyglądał i co się w nim działo siedzący na tej sali doskonale to pamiętają. Zawsze było trudno, ale jak się dyskutowało, to zawsze udawało się te problemy rozwiązać. Nie zgadzam się, że samorządom oczy przesłaniają środki unijne.

Gdyby nie te środki unijne, przed unijne,przedakcesyjne Polska by się zmieniała dużo wolniej. Mam też odmienne zdanie co do kadencyjności. Musimy być otwarci na współpracę. Najważniejsza jest dla nas ta nasza mała ojczyzna miasto i gmina Kępno. Myślę, że wszyscy jak tu siedzimy powinniśmy dążyć do tego, żeby jakość życia w naszym mieście, naszej gminie z roku na rok się poprawiała. Tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przez te 27 lat w samorządzie pracowali, czy to współpracując z samorządem poprawiali jakość życia, zmieniali jego funkcjonowanie na lepsze serdecznie dziękuję. Dziękuję wszystkim radnym od pierwszej kadencji do obecnej i wszystkim pracownikom, z którymi miałem okazję pracować. – mówił burmistrz.

W Polsce samorząd terytorialny (gminny) został przywrócony w 1990 r. 27 maja 1990 roku doszło do pierwszych wolnych, demokratycznych wyborów.1 stycznia 1999 wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny i trzy szczeble samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Obecnie w Polsce jest 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu oraz 2478 gmin.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście: Poseł Bożena Henczyca – Z samorządnością mam do czynienia od wielu lat, ponieważ kiedy powstawały powiaty rozpoczęłam pracę w tygodniku, często uczestniczyłam w obradach sesji, potem zostałam wójtem i tam miałam prawdziwą lekcję samorządności. Pracując jako wójt zauważyłam, że mamy pewien problem, wprawdzie Polska się zmienia, ale my nie potrafimy być tak naprawdę demokratyczni, obywatelscy, nie potrafimy być odpowiedzialni za swój kraj, swoją małą ojczyznę. Chciejmy nauczyć tej odpowiedzialności ludzi młodego pokolenia. Dziękuję samorządowcom za lata trudnej i odpowiedzialnej pracy, swej małej ojczyzny dodała poseł. Przedstawicielka biura PIS Alicja Śniegocka odczytała list gratulacyjny senatora Łukasza Mikołajczyka. Andrzej Zmyślony gratulował jubileuszu i omówił osiągnięcia i sukcesy grupy taekwondo. A. Stachowiak podziękował za życzenia i listy gratulacyjne jakie dotarły do UMiG Kępno.
MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments