E-samorząd narzędziem partycypacji społecznej i rozwoju usług publicznych w Wielkopolsce

We wtorek 30 maja 2017 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Kępnie odbyła się inauguracja projektu pod hasłem „E-samorząd narzędziem partycypacji społecznej i rozwoju usług publicznych w Wielkopolsce”, liderem jest Gmina Kępno, która przygotowała ten projekt. W inauguracji udział wzięli partnerzy przedstawiciele 17 gmin z Wielkopolski, które przystąpiły do wspólnego projektu.
Projekt będzie realizowany na terenie 6 powiatów Wielkopolski: kolskiego, ostrowskiego ostrzeszowskiego, konińskiego i tureckiego i kępińskiego. Z powiatu kępińskiego do projektu przystąpiły wszystkie gminy. Swoim zasięgiem projekt obejmuje gminy: Kępno, Koło, Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Kobyla Góra, Kramsk, Perzów, Rychtal, Trzcinica, Odolanów, Sośnie, Grabów nad Prosną, Dobra, Kościelec, Sompolno, Osiek Mały.
„Dzięki wspólnej pracy, samorządy będą realizować wspólny projekt przekraczający 4.624.000 zł. Wkład własny jest niewielki, bo kwota prawie 4 mln zł. to dotacja. Nie będziemy tego robić w trosce o poprawę pracy urzędniczej, tylko żeby mieszkaniec gminy był coraz lepiej traktowany i miał lepsze możliwości usługi, jakie chcemy mu stworzyć -mówił burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus.
Główną ideą projektu jest budowa wspólnej platformy do obsługi mieszkańców przez administrację samorządową, która swoim zakresem wyrówna poziom zaawansowania technicznego wszystkich gmin biorących udział w projekcie. W ramach projektu zlecone zostanie opracowanie i wdrożenie narzędzi niezbędnych do świadczenia usług publicznych on-line, a także rozszerzenia funkcjonalności wdrożonych systemów zaimplementowanych w urzędach partnerów projektu.
O tym jakie wdrożenia obejmuje projekt mówił Wojciech Urbański jeden z autorów projektu. Większość czynności realizowanych przez naszych mieszkańców odbywa się przez internet. Chcemy pójść tą drogą, aby móc te usługi realizować w szerokim zakresie. Będzie to możliwe, dzięki nowej platformie, którą nazwaliśmy „E-Mała Wielkopolska”.
Ze środków, które gminy otrzymają w ramach dofinansowania projektu zakupiony w głównej mierze będzie sprzęt i oprogramowanie. Platforma w pełni pozwoli na komunikację mieszkańców z pracownikami urzędów zarówno w systemie podatkowym jak i ewidencyjnym. Mieszkaniec będzie miał w prosty sposób możliwość wyrażenia swoją opinii np. w konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim, czy funduszu sołeckim.
Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak w imieniu wszystkich pozostałych partnerów podkreślał, że projekt opracowany przez Gminę Kępno jest niewspółmiernie korzystny do poniesionych przez gminy kosztów. – Najbardziej cieszę się z możliwości, jakie daje platforma, np. z transmisji on-line z obrad sesji.
Przypomnijmy: 29 listopada 2016 roku zawarta została pomiędzy Gminą Kępno jako Liderem, a gminami partnerskimi umowa na rzecz realizacji projektu „E-samorząd narzędziem partycypacji społecznej i rozwoju usług publicznych w Wielkopolsce” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, poddziałanie 2.1.1 Rozwój elektroniczny usług publicznych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt obejmie zasięgiem obszar kilkunastu gmin, które złożyły deklarację woli udziału w projekcie, na mocy partnerskiej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego
MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments