Kronika KPP w Wieruszowie

–      Wybieramy Dzielnicowego Roku

Plebiscyt organizowany jest przez Dziennik Łódzki we współpracy z Komedą Wojewódzką Policji w Łodzi. Głosowanie rozpoczęło się w piątek, 9 czerwca o godz. 10.00 i potrwa do 30 czerwca br. do godz. 21.59

 

Dzielnicowi nazywani są policjantami pierwszego kontaktu. Społeczeństwo zwraca się do nich z najróżniejszymi sprawami. Wiele osób zawdzięcza dzielnicowym swoje bezpieczeństwo i z pewnością nie jest policjantem „anonimowym” Dzielnicowy to policjant łatwo nawiązujący kontakty, to osoba, która wzbudza zaufanie i jest policjantem otwartym na drugiego człowieka. Podstawową formą służby dzielnicowego jest obchód rejonu służbowego, który dzielnicowy doskonale zna i obserwuje zjawiska mające wpływ na porządek i bezpieczeństwo publiczne.

Bardzo ważnym zadaniem dzielnicowego jest działalność profilaktyczna. Wieruszowscy dzielnicowi spotykają się z społeczeństwem, z młodzieżą w szkołach, zapobiegają przemocy w rodzinie oraz niejednokrotnie pomagają ustalać sprawców przestępstw i wykroczeń. Dzielnicowi w gminach powiatu wieruszowskiego pełnią również dyżury w punktach przyjęć interesantów.

9 czerwca rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie na Dzielnicowego Roku 2017 w województwie łódzkim. Plebiscyt organizowany jest przez Dziennik Łódzki wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi. W województwie łódzkim pracuje blisko 500 dzielnicowych.

Natomiast pierwsza dziesiątka zostanie uhonorowana pamiątkowymi dyplomami, które policjanci odbiorą uroczyście na wojewódzkich obchodach Święta Policji, które w tym roku odbędą się 14 lipca w Tomaszowie Mazowieckim.

Do plebiscytu z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie został zgłoszony dzielnicowy rejonu IV – gmin Bolesławiec i Łubnice – sierż. szt. Tomasz Rosiński.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/akcje/dzielnicowy-roku-2017/a/plebiscyt-dzielnicowy-roku-2017-wybieramy-dzielnicowego-plebiscyt,12163202/

W dniu startu głosowania – 9 czerwca o godz. 10.00 zostały też aktywowane prefiksy do głosowania oraz możliwość oddawania głosów przez facebooka.
W każdej chwili będzie tam też można sprawdzić aktualne wyniki.

Zachęcamy do poinformowania znajomych oraz współpracowników o udziale w plebiscycie
Wystarczy wysłać im e-mailem link do artykułu z wynikami głosowania. Można to zrobić także za pomocą Skype’a lub innego komunikatora.

Na stronie głównej serwisu dzienniklodzki.pl został opublikowany artykuł z prezentacją wszystkich kandydatów wraz ze zdjęciami i opisami
http://www.dzienniklodzki.pl/akcje/dzielnicowy-roku-2017/

–   „Kręci mnie bezpieczeństwo …nad wodą”

Akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).

Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r.

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy – Filmowy przeWODNIK promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.

Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Więcej na:

http://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html

  –   Bezpieczne wakacje 2017

Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych, w miejscach zamieszkania oraz na szlakach komunikacyjnych w okresie wakacji stanowi jedno z priorytetowych zadań policji. 23 czerwca 2017 roku rusza ogólnopolska akcja „Bezpieczne wakacje 2017”, która potrwa do 31 sierpnia 2017r. W województwie łódzkim inauguracja działań odbędzie się 21 czerwca w Smardzewicach w powiecie tomaszowskim.

Współpracując z przedstawicielami administracji rządowej, samorządowej oraz partnerami społecznymi policjanci przeprowadzą szereg działań profilaktycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym. W pierwszej kolejności zostaną sprawdzone placówki organizujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży oraz miejsca mogące stanowić jakiekolwiek zagrożenia, jak na przykład „dzikie” kąpieliska.

Następnie wspólnie ze specjalistami różnych służb policjanci będą kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w celu ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w zabezpieczeniu technicznym, przeciwpożarowym i sanitarnym obiektów a także nieodpowiednim oznakowaniu dróg i kąpielisk. Skontrolują także stan trzeźwości opiekunów oraz punkty sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych czy środków zastępczych (tzw. dopalaczy) pod kątem dostępu do nich osób małoletnich.

Funkcjonariusze zintensyfikują kontrole miejsc gromadzenia się osób zażywających substancje psychoaktywne, zajmujących się prostytucją lub żebractwem w celu ochrony dzieci i młodzieży przed demoralizacją.

W okresie kanikuły prowadzone będą również działania policyjne w ramach akcji „Nielat”, kampanii „Pilnuj Drinka” czy kampanii MSWiA pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W upalne dni podczas patroli stróże prawa będą zwracali uwagę na pozostawianie w zamkniętych samochodach dzieci, osób starszych oraz zwierząt.

Policjanci spotkają się z dziećmi i młodzieżą przekazując im treści z zakresu prewencji kryminalnej a przede wszystkim wskazując zagrożenia w kontaktach z agresywnym zwierzęciem, z osobą obcą lub podczas zabaw na podwórku czy w domu. Promując bezpieczne i zdrowe formy wypoczynku funkcjonariusze zwrócą uwagę na kształtowanie pozytywnych postaw kibicowania i kulturalnego odbioru widowisk sportowych.

Podczas spotkań zostaną także omówione zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zwłaszcza w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Policjanci przypomną o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego podkreślając znaczenie elementów odblaskowych, ochraniaczy, kasków i oświetlenia rowerów.

Stróże prawa będą także informować o cyberzagrożeniach, podkreślając wpływ wirtualnej rzeczywistości na psychikę młodego człowieka. Omówione zostaną zagrożenia wynikające z ucieczek z domu i stosowania używek, leków z grupy OTC oraz różnych środków odurzających.

Z kolei specjaliści z zakresu ruchu drogowego będą kontrolować miejsca i czas przewozu zorganizowanych grup dzieci. Na drogach zwrócą szczególną uwagę na młodych, brawurowo i lekkomyślnie jeżdżących kierowców, a także wszystkich uczestników ruchu drogowego łamiących przepisy (nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa). Będą również przekazywać informacje o wszelkich utrudnieniach na drogach, które mogłyby zakłócić bezpieczne i płynne poruszanie się pojazdów.

Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad, którymi jak co roku dzielą się łódzcy policjanci:

Odpowiednia oferta wypoczynku.

Wybierając obóz, kolonię czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Bezpieczna podróż.

Wyjeżdżając na wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. W przypadku zagranicznych wojaży należy zadbać o wyposażenie wymagane w poszczególnych krajach (apteczki, kamizelki, zapasowe żarówki). Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, pieniądze i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe. W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary – w takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm. Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy , aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

Zabezpieczenie mieszkania.

Nie opowiadamy wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd. Na portalach społecznościowych czy automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiamy wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”. Klucze do mieszkania przekazujemy krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi i prosimy by zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, wieczorem zapalił światło i otworzył okno. Nigdy nie zostawiamy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę deponujemy w sejfie lub oddajemy na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamykamy zawory wodne i gazowe, aby uniknąć ewentualnej awarii.

Wakacje w miejscu zamieszkania.

Bardzo często zdarza się, że dzieci spędzają wakacje w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących w tym czasie rodziców. W takiej sytuacji pouczamy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić” dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi ani oddalać się w ich towarzystwie. Tłumaczymy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc (bunkry, glinianki, dzikie kąpieliska), mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia lub życia.

Rodzice nastolatków, które wybierają się na wypoczynek z rówieśnikami, powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się ich pociecha. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

Wypoczynek nad wodą.

Aby kąpać się bezpiecznie, korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u. Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a nawet utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi.

Widząc, że ktoś tonie, niezwłocznie powiadamiamy kogoś dorosłego. Tonącemu można podać z brzegu kij, tyczkę czy wiosło, albo rzucić koło ratunkowe. Po tonącego do wody wchodzimy tylko, gdy głębokość jest na tyle mała, że swobodnie dotykamy stopami dna. Ratownicy są specjalnie szkoleni i znają chwyty ratownicze. Brak umiejętności ratowania tonących skutkuje najczęściej ofiarami wśród osób usiłujących udzielić topielcowi pomocy.

 –   Dzielnicowy z wizytą w Szkole Podstawowej w Pieczyskach

W pierwszych dniach czerwca wieruszowscy dzielnicowi odwiedzili przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych w powiecie wieruszowskim. Podczas spotkań policjanci omówili zasady, jakich należy przestrzegać na drodze oraz zwrócili szczególną uwagę na zachowanie ostrożności podczas letniego wypoczynku, głównie nad wodą i na słońcu. Tłumaczyli jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z dróg, ścieżek rowerowych oraz przejść dla pieszych.

12 czerwca br. uczniów Szkoły Podstawowej w Pieczyskach odwiedził dzielnicowy sierż.szt. Paweł Ciura W trakcie spotkania dzielnicowy rozwijał wśród dzieci postawę odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. Przypomniał o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują w czasie wakacji, głównie na drodze, w domu, na placu zabaw oraz w innych miejscach wypoczynku i zabawy. Podkreślił jak duże znaczenie ma znajomość przepisów ruchu drogowego oraz przypominali o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego wypoczynku.

Najmłodsi uważnie słuchali rad policjanta i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku i znajomością numerów alarmowych. Chętnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami oraz równie chętnie zadawały pytania.

Policjanci włączając się w pracę edukacyjną przedszkoli starają się zaszczepić wśród dzieci potrzebę postępowania zgodnego z zasadami, które mogą uchronić je od nieszczęśliwych sytuacji.

–   Zostań Policjantem

Procedura rekrutacji do służby w Policji ma charakter ciągły i konkursowy. Oznacza to, że dokumenty są przyjmowane przez cały rok, natomiast charakter konkursowy wynika z faktu, iż w w trakcie postępowania kandydat uzyskuje z czterech etapów (test wiedzy, ocena sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowa kwalifikacyjna) określoną ilość punktów. Im więcej punktów zdobędzie kandydat, tym wyżej znajduje się na liście rankingowej po zakończeniu całej procedury.

Procedura rekrutacji do służby w Policji składa się z  następujących etapów:

– ogłoszenie Komendanta Głównego Policji o rozpoczęciu procedury doboru,
– złożenie wymaganych dokumentów oraz ich ocena:
– rozmowa wstępna,
– test wiedzy,
– test sprawności fizycznej,
– test psychologiczny MultiSelect,
– rozmowa kwalifikacyjna
– ustalenie stanu zdrowia,
– postępowanie sprawdzające.

1. OGŁOSZENIE KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
Rozpoczyna procedurę doboru do służby w Policji. W ogłoszeniu Komendant podaje terminy przyjęcia do służby w Policji.

2. ZŁOŻENIE WYMAGANYCH DOKUMENTÓW ORAZ ICH OCENA
Dokumenty złożone przez kandydatów są oceniane pod względem ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu, natomiast prawdziwość danych zawartych w dokumentach podlega sprawdzeniu w dostępnych Policji kartotekach, rejestrach i ewidencjach. Podanie niepełnych danych może być podstawą do zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.

3. ROZMOWA WSTĘPNA
Rozmowa wstępna jest przeprowadzana przez pracownika komórki ds. doboru. Jej celem jest poinformowanie kandydata o przebiegu procedury rekrutacyjnej do służby w Policji oraz omówienie każdego z etapów. Rozmowa nie ma charakteru selekcyjnego, a jedynie informacyjny.

4. TEST WIEDZY
Test składa się z 40 pytań losowo wybranych przez komputer. Do każdego z pytań dołączone są 4 odpowiedzi do wyboru, z których  tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą poprawną odpowiedź można uzyskać 1 punkt.

Pytania dotyczą wiedzy z zakresu: funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Jest to jedyny etap nie selekcyjny, to znaczy że  nie ma minimalnej liczby punktów niezbędnej do uzyskania aby przejść do kolejnego testu. Maksymalna liczba punktów do uzyskania na tym etapie to 40 punktów.

Kandydaci do służby, którzy w trakcie testu korzystają z pomocy innych osób, posługują się urządzeniami służącymi do przekazu lub odbioru informacji lub korzystają z pomocniczych materiałów niedopuszczonych do korzystania w trakcie testu lub w jakikolwiek inny sposób zakłócają jego przebieg, niezależnie od liczby prawidłowych odpowiedzi udzielonych na pytania testowe, otrzymują 40 ujemnych punktów z testu wiedzy.

Zgodnie z § 15 rozporządzenia MSW z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. poz. 432 oraz z 2013 poz. 1663 z późn. zm.) pytania do testu wiedzy opracowuje Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, z wykorzystaniem zgłoszonych przez inne jednostki szkoleniowe propozycji pytań do tego testu.

5. OCENA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
Ocena sprawności fizycznej to tor przeszkód, który należy pokonać w czasie nieprzekraczającym 1 min 41 s. Wyniki uzyskane w trakcie toru przeszkód przeliczane są w systemie punktowym. Minimalna liczba punktów to 43 a maksymalna to 60 punktów.

Kandydat do służby przystępuje do testu sprawności fizycznej po okazaniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wystawionego nie wcześniej niż 14 dni przed dniem przystąpienia do testu.

Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak wygląda tor przeszkód poniżej umieściliśmy link do strony Komendy Głównej Policji, gdzie jest zaprezentowany film.
FILM INSTRUKTAŻOWY

6.TEST PSYCHOLOGICZNY MULTISELECT
Test MultiSelect bada predyspozycje osobowościowe kandydata do służby w Policji a więc jego odporność na stres, dojrzałość emocjonalną, zachowania społeczne oraz postawę w pracy. Składa się z 298 pytań, jest wykonywany na komputerze a po nim następuje rozmowa z psychologiem.
Maksymalna liczba punktów do uzyskania na tym etapie to 60 punktów.

7. ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
Rozmowa kwalifikacyjna przed komisją ma na celu ocenę umiejętności skutecznego komunikowania się z innymi osobami, motywację do podjęcia służby w Policji, społeczną postawę wobec ludzi, umiejętność autoprezentacji.
Minimalna liczba punktów z jaką kandydat zalicza etap to 36 punktów, a maksymalna to 60 punktów.

8.USTALENIE STANU ZDROWIA
Ten etap to badania kandydatów przeprowadzane na koszt Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Pierwsza część to Poradnia Zdrowia Psychicznego, czyli badania psychologiczne oraz psychiatryczne przeprowadzane przez specjalistów ze szpitala MSW.

Po przejściu Poradni Zdrowia Psychicznego kandydat rozpoczyna badania lekarskie obejmujące następujących lekarzy:
– stomatolog,
– dermatolog,
– okulista,
– chirurg,
– neurolog,
– lekarz wewnętrzny,
– laryngolog,
– ginekolog,
– kardiolog.

9. POSTĘPOWANIE SPRAWDZAJĄCE
W momencie kiedy kandydat składa wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego rozpoczyna się proces postępowania sprawdzającego. Postępowanie ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony poświadczeniem bezpieczeństwa. Niewydanie takiego poświadczenia jest równoznaczne z zakończeniem postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydata. Postępowanie sprawdzające prowadzą wyspecjalizowane komórki ds. ochrony informacji niejawnych.

 –   Boże Ciało 2017

Rozpoczyna się kolejny długi weekend. O bezpieczeństwo podróżnych dbać będzie większa liczba policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów zwłaszcza przy wjeździe i wyjeździe z dużych miast. Będą też zdecydowanie reagować na łamanie prawa. Z całą surowością karani będą nietrzeźwi kierujący, osoby przekraczające dozwoloną prędkość oraz nieprawidłowo przewożące pasażerów.

Akcja „Bezpieczny weekend Boże Ciało 2017” potrwa od 14 do 18 czerwca 2017r. Policjanci o szczególną ostrożność apelują 15 czerwca 2017, kiedy w Boże Ciało wierni będą uczestniczyć w procesjach najczęściej przemieszczających po drogach publicznych. Policyjne patrole będą obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. W przypadku tworzenia się korków policjanci będą kierowali ruchem i organizowali objazdy. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na przypadki przekraczania dozwolonej prędkości i nieprawidłowego wyprzedzania. Będą kontrolować samochody ciężarowe pod względem zasadności przejazdu podczas obowiązywania ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Policjanci przypominają, że wybierając się w dalszą podróż należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Kierowca winien być wypoczęty i skoncentrowany. Pasażerowie zapięci pasami bezpieczeństwa, a dzieci przewożone w specjalnych fotelikach. Rozsądnie należy także wybierać miejsce na postój, najlepiej parking, a nie miejsce przygodne. Po zmierzchu na postój należy wybierać miejsca oświetlone, w pobliżu czynnych stacje paliw, moteli, itp. Wysiadając z samochodu nawet na chwilę, należy go zamknąć i zabrać wartościowe przedmioty, a już pod żadnym pozorem nie zostawiać ich na wierzchu.

Miłośnikom wycieczek rowerowych funkcjonariusze przypominają o odpowiednim, bezpiecznym zachowaniu na drodze oraz właściwym oświetleniu roweru. Warto zadbać o elementy odblaskowe na ubiorze. Im lepiej widoczny rowerzysta, tym wcześniej zostanie dostrzeżony przez kierującego samochodem. Policjanci uprzedzają także, że nietrzeźwi rowerzyści spotkają się z równie stanowczą reakcją, jak nietrzeźwi kierowcy samochodów. Nietrzeźwy rowerzysta jest potencjalną ofiarą wypadku a w razie zatrzymania do kontroli prawo jazdy traci tak samo szybko jak kierowca samochodu.

W ubiegłym roku w ciągu 5 dni działań na drogach województwa łódzkiego policjanci odnotowali 56 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 89 odniosło obrażenia. Zatrzymano także 125 nietrzeźwych kierujących.

–   Ruszyła kampania „Łapki na kierownicę”

To kampania informacyjna polskiej Policji organizowana wspólnie z operatorem aplikacji Yanosik. Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze w szczególności powstrzymanie się od korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki w ręce.

Z chwilą włączenia wspomnianej aplikacji do użytkownika trafia żartobliwy komunikat „łapki na kierownicę”. Kampania swoim zasięgiem obejmie wszystkie województwa i będzie propagowana od 14 do 25 czerwca 2017 roku czyli w okresie czerwcowego długiego weekendu i wyjazdów wakacyjnych.

Policjanci przy każdej okazji przypominają o zagrożeniach związanych z rozmawianiem podczas jazdy przez telefon czy pisaniem smsów lub przeglądaniem stron internetowych. Mimo prowadzonych działań widok rozmawiających przez komórkę kierowców jest dość powszechny. Za tego rodzaju wykroczenie policjanci w 2016 roku w całej Polsce nałożyli blisko 92 tys. mandatów. W województwie łódzkim było to ponad 5700 mandatów i wniosków o ukaranie. Tylko do końca maja 2017 roku na terenie naszego garnizonu ukarano ponad 2730 rozmawiających przez telefon podczas jazdy. W myśl przepisów wynikających z prawa drogowego za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Korzystanie z komórki podczas jazdy wymagające trzymania słuchawki w ręce stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierowca zajęty ekranem telefonu ma rozproszoną uwagę i znacznie gorzej kontroluje sytuację na drodze. Poza tym nie trzyma kierownicy obiema rękoma i ma trudności w przełączeniu biegów. Badania wskazują, że nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy kierowca odbiera telefon. Poza tym siedzący za kierownicą odbierając telefon  średnio na 5 sekund traci kontakt z otoczeniem. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonuje aż 140 metrów. Wybranie numeru zajmuje średnio 12 sekund co przy prędkości 100 km/h pozwala przejechać aż 330 metrów. Przez ten czas na drodze i w jej obrębie następuje wiele zmian wymagających odpowiednich reakcji, na które każdy potrzebuje wystarczającą ilość czasu.
Bądźmy odpowiedzialni na drodze.

–   Dzielnicowy spotkał się z Burmistrzem Wieruszowa oraz sołtysami

podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie rozmawiano o bezpieczeństwie

14 czerwca br. Kierownik Dzielnicowych asp. sztab. Waldemar Leszczyński wspólnie z dzielnicowym rejonu gminy Wieruszów sierż. szt. Pawłem Ciura spotkali się z sołtysami z terenu gminy Wieruszów. Spotkaniu przewodniczył burmistrz Wieruszowa – Rafał Przybył. Podczas spotkania policjanci przedstawili informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu wieruszowskiego w 2016 roku. Omówiono zagadnienia i oczekiwania działań dzielnicowego również w obszarze profilaktycznym. Poruszono także tematykę przemocy w rodzinach, omówiono zasady postępowania w takich sytuacjach oraz zachęcono do kontaktów z dzielnicowym w przedmiotowej materii. Dzielnicowy Ciura przekazał wszystkim sołtysom swoje dane kontaktowe oraz zachęcił do współpracy i kontaktów w celu zapobiegania i eliminacji wszelkich zagrożeń w jego rejonie służbowym. W trakcie spotkania policjanci poinformowali o funkcjonowaniu programu „ Dzielnicowy Bliżej Nas „ ,aplikacji Moja Komenda, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz regionalnego systemu ostrzegania. Zachęcili także do korzystania z tych narzędzi. Nie zabrakło również informacji o prowadzonej rekrutacji do Policji wraz z przekazanym plakatem na tą okoliczność.

Opracował

Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments