Życie kulturalno – społeczne Kępna i powiatu w okresie powojennym

W Samorządowej Bibliotece Publicznej im. Marii z Fredrów Szembekowej 9 czerwca 2017 r. w piątek odbyło się spotkanie z okazji Dnia Regionalisty. Na spotkanie zaprosiła zebranych licznie Samorządowa Biblioteka Publiczna im. hr Marii z Fredrów Szembekowej oraz organizator Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej na prezentacje publikacji wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej pod tytułem „ Życie kulturalno – społeczne Kępna i powiatu w okresie międzywojennym” opracowanej przez Krystynę Sumisławską.

Dzień Regionalisty to wspaniała okazja do prezentacji publikacji związanej z historią naszej małej ojczyzny. W bibliotece w Saloniku „Między wierszami” wszystkich przybyłych, osoby zaproszone: Grażynę Jany – wicestarostę, przedstawiciele starostwa Marcina Wiśniewskiego, Magdalenę Wieczorek -dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej; Kazimierza Cieplika, który dokonał opisu historii Ziemi Kępińskiej jeśli chodzi o fabrykę organów w Rychtalu (może uda się zgromadzić środki na wydanie tego opracowania), dyrektorów, nauczycieli szkół gimnazjalnych z powiatu kępińskiego, którzy współpracowali z towarzystwem przy organizacji konkursu „Dzieje Ziemi Kępińskiej” przez ponad 20 lat, działaczy stowarzyszeń i organizacji społecznych w różnym okresie i na różnym szczeblu, działaczy jednostek kultury, media, dyrektorów instytucji i szefów jednostek, które udostępniły i pomagały nam w gromadzeniu materiałów do tej publikacji witał prezes TMZK Marian Lorenz.

„Niektóre fragmenty to biogramy opracowane przez gimnazjalistów które pani Krystyna wykorzystała w publikacji. Dodam, że biogramy opracowane przez uczestników konkursu „Dzieje Ziemi Kępińskiej stanowią znaczny dorobek TMZK. Pierwsze biogramy opisane są w publikacji z 2004 roku – wpisani w historię Ziemi Kępińskiej – 65 biogramów. W 2015 roku kolejne opracowanie „Zasłużeni dla Ziemi Kępińskiej” które dzięki dofinansowaniu udało się wydać. Mamy jeszcze materiały zgromadzone na temat naszej małej ojczyzny z różnego okresu (m. in. charakterystyki i opisy różnych zabytków) – dodał prezes TMZK. Na wstępie prezes dziękował osobom, które przyczyniły się i okazały pomoc dotyczącą tego opracowania: Małgorzacie Chyskiej – Drozd (summary), Grażynie Gatner i Danucie Jerczyńskiej (korekta), Agacie Józefowicz (projekt okładki), Janowi Sumisławskiemu (przepisanie pracy). Podziękowania skierowano do Grzegorza Badowskiego za wieloletnią pracę w zarządzie TMZK. Szczególne podziękowania skierowano do starostwa za środki jakie można było pozyskać w ramach postępowania konkursowego, Bankowi Spółdzielczemu za okazaną pomoc finansową i wsparcie. Podziękowania dołączyła K. Sumisławska panu M. Adamskiemu za przekazanie bezinteresowne około 200 zdjęć, Martynie Wycisk za pomoc w szukaniu materiałów archiwalnych. Zaapelowała, by dokumenty dotyczące historii naszej Ziemi Kępińskiej przekazać do muzeum, tam można wykonać kopie tych dokumentów, które wzbogacą wiedzę o naszej małej ojczyźnie, albowiem z okresu międzywojennego jeśli chodzi o opracowania czy dokumenty to jest ich niewiele.

Autorka omówiła najpierw sprawy związane z pracą,a potem w kilku zdaniach omówiła zawartość każdego działu. „Jeśli chodzi o materiały do publikacji dotyczące okresy międzywojennego zbierałam je 40 lat temu i część z nich zawarłam w swojej pracy magisterskiej. Z tymi ludźmi rozmawiałam i spisywałam te wiadomości. Historią regionu zaraziłam się w 1977 roku. Uważałam, że ludzie tamtego okresu dla naszej ziemi robili wspaniałe rzeczy. Niewielu o tym wie i niewielu o tym mówi. W minionym roku w czerwcu 2016 r. na podsumowaniu Konkursu Dzieje Ziemi Kępińskiej, gdzie byli uczniowie wraz z opiekunami po raz pierwszy nam społecznikom podziękowano za dobrą robotę jako robimy w zakresie historii naszego regionu. Za pracę nad publikacją zabraliśmy się w październiku ubiegłego roku. W opracowaniu są działania organizacji społecznych, którzy tworzyli ten trzon społecznikowski. Publikacji towarzyszyła paleta zdjęć – ludzi działaczy w okresie międzywojennym, którzy pełnili różne funkcje, ale działali też w kilku organizacjach i ze sobą współpracowali. Sytuacja po pierwszej wojnie w kraju była trudna, ale ludzie działali aktywnie i w zasadzie społecznie. Jedyna organizacja finansowana przez państwo to Strzelec – powstał w 1926 r. W okresie międzywojennym na naszej ziemi działały 72. organizacje, do nich należało 60% społeczeństwa. Dużą rolę dla historii Kępna i okolic odegrało czasopismo – Nowy Przyjaciel Ludu” – mówiła autorka. Autorka publikacji wspomniała ludzi aktywnie działających na rzecz Kępna: Edmunda Karłowskiego, Teodozję Karłowską, Jurasikowie, Wacława Kokocińskiego, Wincentego Szmidta, Hipolita Młynarza, Mirosława Depczyńskiego, Helenę Przyniczyńską – Calińską, Jana Tomczaka, ks. Ignacego Nowackiego, Józefa Wilaszka, Bernarda Feję i wielu innych, którzy często byli inspiratorami różnorodnych poczynań. Chciałam zarazić was do czytania książki, chcemy przekazać ją do szkół, bibliotek, byście czytając widzieli, że ci ludzie robili dla Kępna i okolic bardzo dużo, bezinteresownie – dodała K. Sumisławska.

„Życie kulturalno – społeczne Kępna i powiatu w okresie powojennym” publikacja w trzech rozdziałach: Kępno po odzyskaniu niepodległości; Działalność stowarzyszeń kulturalno – oświatowych; Działalność stowarzyszeń i organizacji młodzieżowych oraz społeczno zawodowych. Przedmową opatrzył publikację prezes TMZk M. Lorenz.

Obecne pokolenie, które nie odczuło zniewolenia, wojny, ani zaborów powinno pamiętać o tamtych społecznikach, działaniach, działaczach, mieszkańcach naszej małej ojczyzny, którzy przez swoje twórcze działania zbudowali nowe, oparte na historii, a także na tradycji życie miasta i powiatu.

W ubiegłym roku wydano tez publikację Znani mieszkańcy Ziemi Kępińskiej (biogramy 24 osób). Dwa lata temu otworzyliśmy Centrum Regionalizmu Ziemi Kępińskiej przy TMZK, po to, by w jednym miejscu zgromadzić publikacje i książki, materiały dotyczące naszej małej ojczyzny.

Do wiadomości: na początku lipca rajd rowerowy członków i sympatyków towarzystwa, do końca miesiąca wycieczka – wiadomości na stronie TMZK.

Kilka słów o przyszłej publikacji dotyczącej Ziemi Kępińskiej powiedział Kazimierz Cieplik, były mieszkaniec Kępna. Jak dodaje stąd moje zainteresowania organami i muzyką organową, którymi interesowałem się już w dzieciństwie. Podglądałem często organistę w czasie gry i tam na organach zauważyłem tabliczkę z napisem Józef Bach organomistrz Rychtal pow. Kępno, rok 1922. Przy okazji tworzenia drzewa genealogicznego rodziny natknąłem się w księgach klerykalnych właśnie na nazwisko Bach. Po latach postanowiłem sprawdzić kim ten J. Bach był (przeżył lat 93). Opracowałem jego biografię przeczytałem bardzo wiele na temat rodziny Bachów, zdobyłem wiele materiałów. Postanowiłem to opracować a później być może wydać. K. Cieplik wiele opowiedział o swoich poszukiwaniach, wywiadach i opracowaniu jak na razie komputerowym.

Po spotkaniu zaproszono uczestników na kawę z ciastem.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kas78
6 lat temu

Chyba „międzywojennym”?