Radni na sesji przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji MiG Kępno na lata 2017-2023

Dnia 20 lipca br. odbyła się sesja Rady Miasta w Kępnie, podczas której radni pochylili się nad jedną uchwałą- przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Kępno na lata 2017-2023.

 

 

 

Na zaproszenie Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta na sesję zaproszono  Sonię i Marka Nikolasa z firmy Stiegelmeyer Kępno, którzy na początku sesji odebrali podziękowania za certyfikat, jaki przyznano ich firmie – „Firma Godna Zaufania”. Marek Nikolas podziękował za życzenia dodając – niezmiernie miło nam jest, że w tym rejonie gdzie jest rozwinięty przemysł meblarski, my całkiem w innej działalności, bo w metalu.  Po 25 latach prowadzenia działalności gospodarczej udało nam się z takiej firmy, której początek działalności mieścił się w Gminie  Perzów doprowadzić do przedsiębiorstwa znanego na świecie.

Następnie zapoznano się z informacją z prac burmistrza w okresie międzysesyjnym oraz z wykonania uchwał. Do informacji pytanie miał radny I. Czechlowski dotyczyło strat TBS. Na pytanie odpowiedział prezes TBS. Spółka TBS jeszcze nie działa, w ubiegłym roku nie miała przychodu, w tym okresie  straty wyniosły sto dwa tysiące kilkadziesiąt złotych. Straty spowodowane są utrzymaniem spółki, podatkami. Powołano Radę Nadzorczą.

Musieliśmy w dniu dzisiejszym odbyć sesje ze względu na terminy jakie nas obligują do  przesłania jej do Urzędu Marszałkowskiego. Procedura przygotowania tej uchwały trwała bardzo długo poprzedzona była licznymi spotkaniami i konsultacjami. Do przyjęcia Lokalnego  Programu Rewitalizacji na lata  2017 –  2023 Miasta i Gminy Kępno motywuje nas wiele czynników, które opierając się na  tym programie możemy wykorzystać przy ubieganiu się o środki unijne.

Uzasadnienie do programu przedstawił wiceburmistrz A. Kosakiewicz i przedstawił zmiany i uwagi jakie pojawiły się w trakcie konsultacji.

Przyjęty program jest konieczny, mając na względzie ubieganie się o środki unijne. Prace nad projektem trwały prawie od końca 2016 roku. -17 stycznia burmistrz powołał zarządzeniem zespół do spraw rewitalizacji, który na wielu spotkaniach prowadził  prace, spotykał się z fachowcami i konsultował z mieszkańcami, uczestniczyliśmy w spacerach studyjnych i wielokrotnie spotykaliśmy, i analizowaliśmy to, co z założenia w tym programie może się znaleźć. W ostatnim okresie  dostali państwo projekt tego programu. Projekt ten był udostępniony publicznie. Do tego programu, który był przedstawiony mieszkańcom wpłynęło kilka uwag. Wpłynęły też m. in. uwagi z Urzędu Marszałkowskiego. – mówił wiceburmistrz Artur Kosakiewicz. Jedna ze zmian  jakie musieliśmy wprowadzić to zmiana nazewnictwa ulic. Drobne korekty związane z opieką społeczną. Najważniejsza zmiana została wprowadzona na wniosek Urzędu Marszałkowskiego z pierwotnych 4 obszarów rewitalizacji sugestia była taka, że sołectwo Osiny nie powinno się w tym programie rewitalizacji się znaleźć.

Rewitalizacja jest procesem obejmującym działania przestrzenne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców. Rewitalizacja może przyczyniać się między innymi do aktywizacji mieszkańców, uruchomienia nowych miejsc pracy, podejmowania działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a także realizację remontów i konserwacji miejsc/obiektów służących lokalnej społeczności. Ma także uwzględniać planowane w przyszłości inwestycje. Plan rewitalizacji był ogólnodostępny do wglądu.

Radny Andrzej Jóźwik mówił pojawiły się trzy wątpliwości  i poproszę o wyjaśnienie a mianowicie” prywatny dom seniora, nie ma informacji co to ma być,   pytał  dalej  o skwer -plac zabaw na Alejach Marcinkowskiego i o plany budowy parkingu wielopoziomowego przy kinie „Sokolnia”. -To ma być parking, gdzie będzie część handlowa, wyczytałem, że planuje się zatokę autobusową. Ja mam wątpliwości czy do naszych zadań należy budowa obiektów handlowych, które będą dzierżawione. To ma być kwota 8 mln zł, które trzeba będzie pożyczyć. Rozumiem, że to jest z programu Jessica i on jest dość preferencyjny, ale te pieniądze i tak trzeba będzie oddać. W momencie, kiedy planujemy budowę dwóch sal gimnastycznych, to te 8 mln w zupełności wystarczyłyby. Mam ogromną wątpliwość czy to jest racjonalny wydatek dla gminy i czy jest to potrzebne społeczeństwu- mówił radny Jóźwik.

Pan radny ma rację, że budowa sklepów na wynajem nie jest zadaniem gminy, natomiast jeżeli miałoby dojść do tego przedsięwzięcia, to byłoby to w formie partnerstwa publiczno-prywatnego- odpowiedział wiceburmistrz i zaznaczył, że od programu rewitalizacji do realizacji jest bardzo daleka droga. To są zadania, które często na bazie koncertu życzeń chcielibyśmy wpisać, żeby udało się je zrealizować- dodał.
Radni podczas 42 sesji rady jednogłośnie przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji Miasta i Gminy Kępno na lata 2017-2023.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments