Wieruszowska Policja informuje

Kronika policyjna
KPP w Wieruszowie
14.08.2017r.

 

 

 

– Dbajmy o bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych
Praca w rolnictwie jest ciężka i często niebezpieczna. Nierzadko dorosłym w polu pomagają dzieci. One także są narażone na niebezpieczeństwo wypadków. Przez stosowanie kilku prostych zasad, uchronimy je od tragedii.
Niezwykle ważne jest dawanie dobrego przykładu. Pracując rozważnie, zgodnie z zasadami BHP, chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, lecz także uczymy własne dzieci prawidłowych zachowań. Najmłodsi najłatwiej uczą się przez obserwację i naśladowanie. Często zdarza się, że już przedszkolaki potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Jednak niedopuszczalne jest, by je samodzielnie obsługiwały. Dziecięcy brak wyobraźni i doświadczenia może doprowadzić do poważnych wypadków.
Jak uniknąć zagrożeń?
• nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie najbardziej niebezpiecznych prac polowych
• nie trać nadzoru nad pracującymi dziećmi
• nie pozostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka
• na podwórku wydziel miejsce, w którym dzieci mogą się bawić. Miejsce to powinno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze
• nie pozwalaj dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej
• nie proś dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły
• każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają nieproszone osoby, np. bawiące się dzieci
• nie pozwalaj osobom starszym i dzieciom pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, na stogach przy układaniu słomy i na poddaszach
• nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach
• nie podejmuj żadnej pracy w stanie nietrzeźwym i nie pozwalaj, by inni to czynili
• nie pozwalaj dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych

Źródło :
(KWP we Wrocławiu / mk)

– Odnaleziono rower !
3 sierpnia 2017 roku w miejscowości Polesie w gminie Wieruszów odnaleziono rower typu „damka” koloru czerwonego. Osoby posiadające wiedzę dotyczącą właściciela jednośladu lub właściciel roweru proszone są o zgłoszenie się do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Wieruszowie przy ul. Rynek 1- 7 lub o kontakt telefoniczny pod nr telefonu 62 78 13 942.

– Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacyjnego weekendu

Przed nami kolejny długi weekend. Na drogach będzie panował wzmożony ruch, dlatego też o nasze bezpieczeństwo będzie dbało więcej funkcjonariuszy. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Jednak bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego policjanci apelują o zachowanie ostrożności, dostosowanie prędkości do panujących warunków i przestrzeganie przepisów drogowych.
W czasie tego weekendu należy się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach. Możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, które – dokładnie mierząc prędkość i zapisując obraz – są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi.
Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Pobłażania ze strony funkcjonariuszy nie mogą się spodziewać użytkownicy dróg łamiący przepisy ruchu drogowego. Oczywiście policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość czy wyprzedzających „na trzeciego”.
Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy na lekkomyślność czy brawurę innych uczestników ruchu.
Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż stała się przyjemnością a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.
Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że chętnie odpoczywamy nad wodą. Pamiętajmy jednak, że jezioro, czy rzeka to nie tylko relaks i odpoczynek ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przestrzegajmy podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.
Pamiętajmy:
• Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
• Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
• Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
• Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
• Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
• Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
• Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
• Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
• Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
• Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
• Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
• Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
• Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
• Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
• Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
• Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
• Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
• Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
• Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
• Brak umiejętności pływania.
• Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
• Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
• Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
• Pływanie w miejscach zabronionych.
• Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.
• Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
• Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
• Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
• Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Policja przypomina wszystkim odpoczywającym, że zarówno bezpieczeństwo na drogach, jak i to, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe, zależą w głównej mierze od nas samych!
(KGP / mw)
– Przewożenie dzieci w foteliku samochodowym – aktualne przepisy
Z dniem 11 sierpnia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Niektóre przepisy zostały zaostrzone. Nowe przepisy regulują dokładnie, kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami.
Według nowych przepisów to wzrost dziecka decyduje o tym czy powinno być przewożone w foteliku. Zgodnie z nowymi przepisami to dzieci, które maja mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach.
Są jednak wyjątki od tej reguły:
– obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
– jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na „masę” i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
– jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
– dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej, karetką.
W nowych przepisach wyraźnie zapisano, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Nowela określa również, że nie wolno przewozić dzieci na przednim siedzeniu po za fotelikiem lub urządzeniem do tego przystosowanym jeżeli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu.
Nowe przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.
Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

– Trwają działania „Sierpniowy Weekend 2017”
Przeżywamy kolejny długi weekend. Na drogach pojawiło się więcej podróżnych. Policjanci łódzkiego garnizonu włączyli się w ogólnopolskie działania pod nazwą „Sierpniowy Weekend 2017”. W tym roku akcja trwa 5 dni, od 11 do 15 sierpnia.
W tym czasie na drogach województwa łódzkiego pojawiło się więcej patroli ruchu drogowego w tym także policjanci wieruszowskiej „drogówki”, którzy nadzorują drogi powiatu wieruszowskiego. Funkcjonariusze kontrolują główne szlaki komunikacyjne regionu, trasy wylotowe z miasta, jak również inne uczęszczane drogi. Podczas kontroli funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na prędkość pojazdów, trzeźwość kierujących oraz bezpieczeństwo pasażerów, zapinanie pasów i przewożenie dzieci w fotelikach. Sezon urlopowy sprzyja zabawie i rozluźnieniu, jednak nie ma żadnej taryfy ulgowej dla kierujących na „podwójnym gazie”, piratów drogowych, czy opiekunów lekceważących bezpieczeństwo najmłodszych.
W ubiegłym roku działania trwały 4 dni. W tym czasie w województwie łódzkim doszło do 41 wypadków, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 56 zostało rannych. Policjanci ujawnili 103 nietrzeźwych kierujących.
Policjanci przypominają, że do najtragiczniejszych wypadków dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach drogi. Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie, że mając dobrą nawierzchnię, widoczność i prosty odcinek drogi mogą bezkarnie zignorować przepisy ruchu drogowego. Niestety za taki błąd płacą czasem najwyższą cenę. Kierujący często przeceniają swoje umiejętności. Dobre warunki drogowe zachęcają do szybszej jazdy, a co za tym idzie do przekraczania dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość to mniej czasu na reakcję, dłuższa droga hamowania a niejednokrotnie utrata panowania nad pojazdem. Jeśli do tego dojdą błędy przy wyprzedzaniu lub wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, wypadek jest niemal pewny.
Policja radzi:
Przed podróżą pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego i wyposażenia pojazdu. Zaplanujmy podróż uwzględniając przerwy na odpoczynek i posiłek. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Zapinamy pasy bezpieczeństwa, dzieci przewozimy w fotelikach. Prędkość jazdy dostosowujemy do obowiązujących przepisów, ale także do warunków drogowych.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments