Zagrasz w Sokolniki?

„Nie ma sąsiada, co sadził to drzewo
I nie ma sąsiadki co plotła makatki.
Zniknął ten stary, co chował dolary.
W oczach niknie ten świat.”

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie historie kryją się w przeszłości Sokolnik? Te znane i udokumentowane, jak choćby ta o powstańcach styczniowych i te niesprawdzone, tajemnicze przekazywane z ust do ust przez pokolenia, a przez to mocniej działające na wyobraźnię, jak ta o tunelu prowadzącym z pałacu na stary cmentarz.

Historie o bohaterach, zwyczajach, tradycjach, o zakazanej miłości, kłótniach, walkach, duchach, zielarkach (szeptuchach), lokalnych dziwakach i zwyczajnych ludziach. Historie o miejscach, które były scenografią jakiś wydarzeń. Co pamiętasz? O czym opowiadali Twoi dziadkowie, rodzice? Jak wyglądały obrzędy weselne, świąteczne i te związane z pracami w polu? Jesteśmy pamięcią, a ona jest warunkiem poczucia tożsamości, zarówno tej jednostkowej, jak i zbiorowej.

Postarajmy się więc zebrać nasze lokalne historie w jedną całość i zachować je dla nas samych i kolejnych pokoleń. Opowiedzmy sobie gminę Sokolniki, a na podstawie zebranych historii stworzymy grę fabularną o miejscu, z którego się wszyscy wywodzimy. Połączmy w niekonwencjonalny sposób przeszłość z teraźniejszością.

Projekt „Opowiedzmy o naszych korzeniach: gra fabularna o Sokolnikach w oparciu o „Chłopów” W.S. Reymonta” jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sokolniki w ramach „Współorganizacji imprez kulturalnych związanych z obchodami Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim” wspólnie z Łódzkim Domem Kultury.

Proponowany przez nas projekt jest pierwszą w Polsce próbą napisania gry w oparciu o historię miejscowości wspólnie z jej mieszkańcami.  Gra może stać się niekonwencjonalnym zapisem naszej historii, tradycji, legend. Będą z niej mogli korzystać (grać) wszyscy chętni, bawiąc się, a jednocześnie ucząc lokalnych dziejów. Gra może też stać się materiałem promocyjnym gminy.

Czym jest gra fabularna? To gra towarzyska, w której uczestnicy wcielają się w postaci znane z filmów, książek, np., „Wiedźmin”, Gwiezdne Wojny”, „Władca Pierścieni” czy Sherlock Holmes. Nad opowieścią czuwa jeden z uczestników, najczęściej zwany Mistrzem Gry, który odpowiada za stawianie wyzwań i opisywanie świata, a pozostali gracze, wcielając się w bohaterów, próbują te wyzwania pokonywać. Gra dostarcza wiele niezapomnianych chwil i emocji, pobudza wyobraźnię.

Na Państwa historie (każde!) czekamy pod adresem: biblioteka@sokolniki.pl, na fanpagu BPGS, a także w samej siedzibie placówki. Już wkrótce kolejne informacje.

Zapraszamy!
Beata Waniek
BPGS

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments