Podsumowali projekt „Wiek Seniora a Wigor Juniora”

Licznie zebranych na spotkaniu podsumowującym zakończenie projektu pod hasłem „Wiek Seniora a Wigor Juniora” witała kierownik klubu Seniora Anna Jarczak. Zadanie zostało dofinansowane z Państwowego Funduszu Rahabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt obejmował zadania z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.

Spotkanie miało miejsce w Kępińskim Ośrodku Kultury i odbyło się dnia 27 września br. Projekt realizował Całodzienny Klub Seniora „Pod Żurawiem” w Kępnie przez okres 4 miesięcy.

Kierownik Całodziennego Klubu Seniora „ Pod Żurawiem” Anna Jarczak witała przybyłych gości: asystentkę Biura Poselskiego Bożeny Henczycy Ewelinę Pieles, kierownik MGOPS Marię Żurecką, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury w Kępnie Annę Niesobską, przedstawiciela PCPR Katarzynę Godek, główną księgową MGOPS w Kępnie Zofią Balcerzak, byłą kierownik Klubu Seniora „ Pod Żurawiem” Jadwigę Wróblewską oraz media a przede wszystkim seniorów, bo bez nich realizacja tego projektu byłaby niemożliwa. Nie byłoby to możliwe bez Waszego wsparcia, zaangażowania uśmiechu i chęci współpracy.

Całodzienny Klub Seniora jest placówką dziennego pobytu oferującą wsparcie seniorom, którzy ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność, poczucie osamotnienia wymagają częściowej pomocy w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. Celem działalności Klubu jest aktywizacja osób starszych zmierzających do poprawy jakości ich życia poprzez jak najszerzej rozumianą edukację i twórcze organizowanie czasu wolnego. To współpraca z lokalnymi placówkami oświaty, instytucjami i organizacjami społecznymi. To także uczestnictwo jego członków w różnego rodzaju projektach. Ostatnio realizowany przez cztery miesiące był projekt pod hasłem „Wiek Seniora a Wigor Juniora”.

Projekt „Wiek Seniora a Wigor Juniora” został w 40% dofinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, natomiast 60% to wkład własny UMiG Kępno, Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępnie. Projekt trwał 4 miesiące, od czerwca do września br., zadanie wsparło i aktywnie uczestniczyło w nim 50 seniorów. Całkowity koszt projektu to 19 500 złotych.

W ramach projektu seniorzy uczestniczyli w rajdzie rowerowym do Arboretum w Laskach, w zajęciach z trenerem nordic walking – były to 4 spotkania: przejście z Kępna: do Osin, na Stawy Morka, na KOSiR, każde z nich zakończone grillowaniem, był też wyjazd do Marianki Mroczeńskiej, zajęciach na KOSiRze z trenerem z samoobrony, pikniku międzypokoleniowym w Mikorzynie, a także udział w pogadance z lekarzem ortopedą oraz dietetykiem mówiła Anna Jarczak kierownik Całodziennego Klubu Seniora „Pod Żurawiem”.

Podczas spotkania zaprezentowano film, który jest zwieńczeniem projektu, a także pokazuje aktywne działanie seniorów i ich umiejętności zdobyte z zakresu samoobrony dokumentując jednocześnie realizację projektu, a sfinansowany został ze środków PFRON.

Klub Seniora „Pod Żurawiem” jest miejscem spotkań ludzi starszych, niepełnosprawnych w podobnym wieku, ale też mających wspólne pasje i zainteresowania i dlatego jak podkreśla kierownik klubu A. Jarczak Projekt pod hasłem – Wiek Seniora a Wigor Juniora –miał za zadanie udowodnić, że życie senioralne to nie koniec życia, ale początek czegoś nowego a przede wszystkim to, że realizowanie własnych potrzeb jest priorytetowe dla prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka, a wysiłek fizyczny wzbudza większy apetyt na życie – dodała A. Jarczak.

Na spotkanie zaproszono trenera karate, prowadzącego warsztaty z samoobrony Łukasza Lulka, który przyjechał z zawodnikami Klubu Kaminari z Perzowa. Pod bacznym okiem trenera 5 seniorów: Mirosława Walczak, Andrzej Ujma, Jan Długowski. Józef Głowacz, Ryszard Nowak, Andrzej Fiszer zaprezentowali zdobyte umiejętności – elementy samoobrony oraz pokazali jak skutecznie bronić się przez niebezpiecznymi ludźmi. Prowadzący warsztaty z samoobrony trener Łukasz Lulek z Klubu Karate Kaminari z Perzowa, był pełen podziwu dla zaangażowania seniorów w zajęciach. Współpracowało mi się z seniorami bardzo dobrze, zajęcia wesołe, seniory bardzo aktywni. Chciałbym podziękować seniorom za to zaangażowanie, za to, że chciało się im przychodzić na zajęcia, gratuluje odwagi i samozaparcia, bo aby nauczyć się tych elementów samoobrony też trzeba trochę skupienia i odwagi. Mam okazje dzisiaj poprowadzić pokaz w dwóch częściach. Pierwsza część będzie techniczna; bloki, uderzenia, kopnięcia. Druga część to pokaz bardziej profesjonalny zaprezentowany przez zawodników z klubu, będą to elementy, których uczyli się seniorzy ale ubrane w kombinacje poskładane w założenia teoretyczno – praktyczne i podstawowe elementy walki, które się w walkach wykorzystuje czy to w naturalnej walce czy w walce sportowej. Na zajęciach było więcej osób niż na dzisiejszym pokazie– mówił Łukasz Lulek i podziękował pani kierownik pomysłu i zaangażowania.

Za pomoc w realizacji projektu kierownik dziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji projektu. Gratulacje i życzenia składali zaproszeni goście.
Na koniec wszystkich zaproszono na poczęstunek.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments