Reforma oświaty w Gminie Kępno

W Przedszkolu Samorządowym nr 4 odbyła się konferencja związana z reformą oświaty na terenie Gminy Kępno, w której uczestniczyli Naczelnik Oświaty, Kultury i Sportu Małgorzata Frala – Kędzior, Anna Karwan z Wydziału Komunikacji i Funduszy Europejskich i dyrektor PS nr 4 Anna Moś i zastępca dyrektora Renata Wiśnieska – Jemioła.

Nie przypadkowo spotykany się w przedszkolu, chcę dodać z wielką satysfakcją, że od września tego roku gmina wzbogaciła się o 25 nowych miejsc w Przedszkolu nr 4 w Kępnie. Jesteśmy w sali, która tak naprawdę nie miała otwarcia – przecięcia wstęgi, ale już funkcjonuje, najważniejsze to to, że do tej sali 4 września weszły dzieci. Dobudowana nowa sala to inwestycja o wartości 725 tys. zł została zrealizowana przy prawie 550 000 dotacji. Warto pisać wnioski i warto sięgać po środki zewnętrzne, dziękuję pracownikom urzędu za napisanie kolejnego skutecznego wniosku. Gmina Kępno wzbogaciła się o kolejne 25 miejsc w przedszkolnych i 216 m2 powierzchni użytkowej przeznaczonej dla kępińskiej oświaty.

Po raz pierwszy na terenie gminy Kępno, myślę, że nawet na terenie powiatu kępińskiego to przedszkole za niedługo będzie prowadzić zajęcia z terapii sensorycznej i biofitbaku. Cieszę się, że coś takiego miało miejsce. Jesteśmy pionierami nowych rozwiązań pracowni terapeutycznych dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, naszej gminy. Inwestycje zrealizowała Firma MAL-BUD z Ostrowa Wielkopolskiego. Prace zakończono w terminie. Oddaliśmy piękny obiekt do użytku. Z tego bardzo zadowoleni są pracownicy i rodzice i dzieci a my cieszymy się, że mamy 25 nowych miejsc w przedszkolu nr 4 – mówił burmistrz.

Czy wystarczy czy brakuje miejsc dla przedszkolaków w przedszkolach – w 2017 roku weszły przepisy mówiące o tym, że każde dziecko z danej gminy będące mieszkańcem gminy jeśli zechce chodzić do przedszkola, to gmina ma obowiązek takie miejsce zabezpieczyć. Jesteśmy pierwszy raz po takiej rekrutacji w takimi uprawnieniami rodziców i żadne miejsce nie zostało bez miejsca przedszkolnego z jedną uwagą, nie wszystkie dzieci dostały się tam, gdzie się rekrutowały. Placówki przedszkolne na terenie Kępna cieszą się większym zainteresowaniem niż oddziały przedszkolne przy szkołach na terenie wiejskim. Jeśli ktoś się nie dostał do przedszkola miejskiego to wskazywaliśmy zgodnie z prawem inne placówki np. Osiny to tylko 2 km od miasta. Nie mamy problemu w skali gminy jeżeli chodzi o zabezpieczenie miejsc przedszkolnych natomiast widzimy duże zainteresowanie nadal w mieście. Poradziliśmy sobie tylko dlatego a tym problemem, że w żłobkach funkcjonują również oddziały dla dzieci trzyletnich. Gdybyśmy nie mieli dzieci 3-letnich w żłobkach to brakowało by nam około 70 miejsc w przedszkolach- wyjaśniała naczelnik oświaty. Wiadomo, że wszyscy chcieliby chodzić do najnowszych i najlepszych przedszkoli, ale w Kępnie wszystkie przedszkola są najlepsze podkreślił burmistrz. Od 1 września wszystkie dzieci w Hanulinie będą chodzić do nowego przedszkola.

Jeśli chodzi o przedszkole nr 4 w Kępnie to trzeba podkreślić, że projekt inwestycyjny był połączony z projektem tzw. miękkim. Oprócz tych 500 tysięcy na inwestycje Gmina Kępno pozyskała prawie 200 000 tys. zł na utrzymanie tego oddziału na kolejny rok. W ramach tego utrzymania mieliśmy możliwość przeszkolenia nauczyciela w kierunku prowadzenia zajęć BIOFITBEKU. Pani Renata Wiśniewska – Jemioło została oddelegowana do zdobycia takich kwalifikacji i ona będzie prowadziła takie zajęcia od pierwszego tygodnia. EEGFITBEK to jest coś w rodzaju treningu mózgu. Zajęcia poprawiają koncentrację uwagi. Jeśli chodzi o dzieci z zaburzeniami treningi muszą być długofalowe około 60 spotkań.

17 września na kępińskim Rynku odbędą się obchody związane ze smutną rocznicą 17 września wejście wojsk radziecki do Polski zajęcie wschodnich granic Rzeczypospolitej. Będzie wystąpienie burmistrza i złożenie wiązanek pod pomnikiem. Zainteresowanych, instytucje, organizacje, stowarzyszenia i mieszkańców zapraszam.

14 września pierwsze spotkanie Rady Muzeum, nowej instytucji powołanej uchwałą rady Miejskiej. Skład Rady to 5 osób: Lech Kokociński, Irena Sadek, Pani Makosch, Pani Morta i Pan Kowalski. Do kompetencji należeć będzie opiniowanie pracy muzeum, budżetu, opiniowanie wystaw, zakupów zbiorów do muzeum. Spotykamy się tu w przedszkolu, bo głównym tematem na dzisiejszej konferencji jest oprócz tego co już powiedzieliśmy są sprawy kępińskiej oświaty roku szkolnego 2017/2018. Mamy reformę oświaty, weszły nowe zasady. Gimnazja zostały zlikwidowane, powstały ośmioletnie szkoły podstawowe. Przez dwa lata będą jeszcze funkcjonowały roczniki gimnazjum.

Reforma oświaty przyniosła spore zmiany w Gminie Kępno. Spotkania, dyskusje zaowocowały wypracowaniem kompromisu. Chcieliśmy zrobić pewną rekonstrukcję oświaty docelowo. Nie udało się tego zrealizować. Wybraliśmy wariant pośredni. Mamy w Gminie Kępno 10 podstawówek. Mamy inwestycje poczynając od przedszkoli poprzez szkoły podstawowe. zakończona inwestycja przedszkolu nr 4 i takie które trwają w podstawówkach. Mamy szereg rzeczy inwestycji zrealizowanych bo, które w formie slajdów pokażemy Państwu, by za pośrednictwem mediów dotarły do mieszkańców, bo tą krótką pracę wykonaną na terenie gminy należy mieszkańcom pokazać. Mamy do czynienia z wzrastającą ilością dzieci, kadrą nauczycielską. Chcę podkreślić, że w wyniku reformy żaden nauczyciel nie stracił pracy, chociaż kilka osób odeszło na urlop „zdrowotny” lub emeryturę. Generalnie nikt z tytułu reformy nie stracił pracy. Niektóre szkoły do ostatnich chwil przed pierwszym dzwonkiem, szukały nauczycieli od fizyki i chemii. O ponad 300% wzrosła ilość obcokrajowców w placówkach oświatowych.

Reforma stała się faktem. Możemy obserwować ją w praktyce. Mamy nową sieć szkolną. 4 września rok szkolny w podstawówkach i klasach gimnazjalnych rozpoczęło 2493 dzieci. W przedszkolach samorządowych dzieci jest 667. W oddziałach zerowych przy szkołach 59, w żłobkach miejskich 138. Gmina Kępno jest organem prowadzącym dla 5 przedszkoli samorządowych z siedzibą w 7 miejscowościach. Jeśli chodzi o rekrutację to pierwszeństwo mają dzieci z gminy Kępno. Samorząd MiG Kępno pracuje dla swoich mieszkańców. Gmina prowadzi także 4 oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych. Po reformie oświaty w gminie jest 10 szkół podstawowych. Są także 3 żłobki i jedna instytucja dziennego opiekuna. Gmina dotuje także jedno przedszkole niepubliczne.

W placówkach oświatowych znajduje się 44 uczniów nieposiadających obywatelstwa polskiego. To w porównaniu do sytuacji z 2016 roku wzrost aż o 314%. W większości, to obywatele Ukrainy. Każde dziecko obcokrajowców ma z mocy prawa zapewnioną dodatkową naukę języka polskiego (2 godziny tygodniowo). Niestety takiej pomocy nie ma w przedszkolach. Mam nadzieję, że w następnych miesiącach a nawet dniach zostanie to wyrównane, bo to jest niemożliwe, żeby dziecko w przedszkolu nie umiało się komunikować i dopiero jak pójdzie do podstawówki, to zacznie uczyć się języka polskiego – mówiła naczelnik oświaty Małgorzata Frala-Kędzior. Chodzi o dodatkowe zajęcia z j. polskiego, a nie podstawę programową. Języka polskiego nie uczą osoby po filologii polskiej, a angliści, bo to są zupełnie inne metody pracy – dodała naczelnik oświaty. Z informacji dyrektorów wiemy, że dzieci te bardzo dobrze się integrują.

Gmina finansuje dowóz 492 uczniów do szkół. W przełożeniu na kilometry, dzienny dowóz to trasa około 656 km, co w skali roku daje łącznie 123 000 km.
Z pewnością nie wszyscy nauczyciele są zadowoleni ze zmian, jakie ich dotknęły. Są pewne niedogodności, bo niektórzy nauczyciele muszą pracować w trzech placówkach, nie było sposobu, aby tego uniknąć – przyznaje naczelnik Wydziału Oświaty.

Mniejsze szkoły miały problemy z obsadą nauczycieli. Nie ukrywam, że małe placówki, tam gdzie trzeba było zatrudnić „przedmiotowca” od fizyki, chemii, czyli przedmiotów, których nie było do tej pory w tych szkołach, miały problemy. Trudno było znaleźć nauczyciela, który chciałby dojechać do danej miejscowości raptem na dwie godziny w tygodniu. Mieliśmy z tym problem jeszcze w połowie sierpnia, bo dyrektorzy zgłaszali wakaty. Największy problem ze znalezieniem nauczycieli był w szkole w Świbie.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments