Herody w kępińskiej bibliotece

26 stycznia w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyły się „Herody”, czyli ludowe jasełka odgrywane przez wędrowne grupy kolędnicze tworzone przez młodych aktorów-amatorów. Ich nazwa pochodzi od imienia tytułowej postaci spektaklu, króla Heroda, który w nowonarodzonym Jezusie widzi zagrożenie dla swojej władzy królewskiej.

Istotne jest jednak w „Herodach” to, że wątki najstarszej księgi świata, Biblii, mieszają się z elementami folkloru.

Orszaki Herodów znane były w zasadzie na terenie prawie całej Wielkopolski, jednak ze względu na zmiany polityczno-ekonomiczne zachodzące na wsi wielkopolskiej po II wojnie światowej obrzęd ten zaczął zanikać.

Jednym z zadań statutowych biblioteki jest zapewnienie dostępu do dorobku kultury polskiej, a zwłaszcza popularyzacja dorobku regionalnego, prezentującego folklor Wielkopolski. Aby to co dawne nie odeszło w niepamięć, przygotowano prezentację książek tematycznych dotyczących folkloru i zwyczajów regionalnych, ale przede wszystkim zaproszono do Biblioteki ludowy Zespół z Kociny.

Członkowie grupy to mieszkańcy wsi Kocina, położonej na samym południowym krańcu województwa wielkopolskiego, na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. W Bibliotece zaprezentowali oni nie tylko „Herody” w tradycyjnym wykonaniu, lecz także zaśpiewali przepiękne ludowe pastorałki. Zaprosili także gości Biblioteki do żwawego tańca, który jest obowiązkowym elementem przedstawienia herodowego.

Niniejsze wydarzenie potwierdziło, że folklor nie oznacza nudy i z pewnością przyciągnie do Biblioteki nowych czytelników, zainteresowanych dalszym poznawaniem lokalnych tradycji i zwyczajów.

Dorota Paszko
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments