Kronika KPP w Wieruszowie 05.03.2018r.

– Uwaga na kruchy i cienki lód na zbiornikach!
Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Prognozowane ocieplenie może sprawić, że staną się one śmiertelną pułapką. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!
Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:
w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie
kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego
jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec
jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej
Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
Zbiorniki wodne, rzeki, stawy i jeziora pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można rozpatrywać ich w kontekście lodowisk, czy miejsc do zabawy dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że dziecko nie jest świadome konsekwencji wynikających z wejścia na lód.
Pomimo silnych mrozów, należy pamiętać o tym, że wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.
Policjanci ostrzegają! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

– Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa…w ruchu drogowym
Podczas Forum Idei ku Bezpieczeństwu (…) zorganizowanym w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi 8 podmiotów podpisało POROZUMIENIE o współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz podnoszenia kultury motoryzacyjnej wśród młodych uczestników ruchu drogowego, seniorów oraz przedstawicieli instytucji w woj. łódzkim.
2 marca 2018 roku w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym zorganizowane zostało Forum Idei ku Bezpieczeństwu i Dialogu Społecznego. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego gościł władze województwa w osobach Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Witolda Stępnia oraz przedstawiciela Wojewody Łódzkiego – Pana Krzysztofa Janeckiego.
Po omówieniu stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym woj. łódzkim z uwzględnieniem tzw. „niechronionych” uczestników w szczególności dzieci, młodzieży i seniorów nastąpił moment kulminacyjny -podpisanie POROZUMIENIA. Tym samym przypieczętowano współpracę pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Uniwersytetem Łódzkim, Politechniką Łódzką oraz WORD-ami w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.
Wśród wspólnych przedsięwzięć Partnerzy porozumienia zobowiązują się m.in. do zorganizowania teoretycznych i praktycznych zajęć z młodzieżą w szkołach ponadgimnazjalnych w ramach działań STOP PIJANYM KIEROWCOM. Podnoszona także będzie wiedza z przepisów i zasad ruchu drogowego przez konkursy ( m.in. na najlepszą grę edukacyjną). Kolejnym elementem będą zajęcia teoretyczne i praktyczne z seniorami ( Uniwersytety III wieku, domy opieki społecznej, kluby seniora, parafie itd.). Podczas pikników, konferencji itp. podejmowane będą inicjatywy kształtujące prawidłowe postawy i zachowania na drodze, informujące o wymaganym stanie technicznym pojazdów i ich obowiązkowym wyposażeniu a także zasadach pierwszej pomocy.
W dalszej części głos zabrali Marszałek Województwa Łódzkiego, Rektorzy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego , przedstawiciele Kuratorium Oświaty WORD-ów oraz Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, Delegatury ITD i Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce UŁ.
W przykładowych formach współpracy na terenie wybranej gminy Ozorków opowiedział Z-ca Komendanta Komisariatu Policji oraz Burmistrz Miasta.
W Forum wzięli także udział komendanci miejscy i powiatowi garnizonu łódzkiego Policji , przedstawiciele Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad , Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei, Polskiego Związku Motorowego, Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi , Centrum Automatycznego nadzoru nad Ruchem Drogowym, Komendant Chorągwi Łódzkiej ZHP, Straży Miejskiej w Łodzi, Placówki Straży Granicznej w Łodzi ,Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz Biura Ruchu Drogowego KGP, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 a także wielu innych znamienitych gości.
Kolorowym akcentem okazał się występ grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 138 im. Leopolda Staffa w Łodzi pod hasłem „Znaczek odblaskowy nie jest obciachowy”.
Wszyscy zadeklarowali chęć szeroko rozumianej współpracy na wielu płaszczyznach , w tym wychowania społecznego mającego ogromny wpływ na właściwe postawy uczestników ruchu drogowego.

– SpoKREWnieni służbą
Krew jest najcenniejszym darem i nigdy nie jest jej za dużo. Dlatego łódzcy policjanci włączają się w akcję „spoKREWnieni służbą” organizowaną pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zbiórka przeprowadzona zostanie 7 i 21 marca 2018 r. w godz. 10-13 na Pasażu Schillera.
Pierwsza akcja zbiórki krwi pod hasłem „spoKREWnieni służbą” przeprowadzona została w marcu 2017r. wśród pracowników ŁUW w Łodzi oraz zespolonych służb, straży i inspekcji wojewódzkich. Została zainaugurowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca – w święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Podczas dwóch dni akcji zebrano wówczas blisko 30 litrów krwi.
W tym roku zbiórka krwi zostanie przeprowadzona w dniach 7 i 21 marca 2018 r. w godz. 10-13 w mobilnym punkcie poboru na Pasażu Schillera w Łodzi. Zbiórkę przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Przypominamy, że krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem są wszelkie infekcje, schorzenia i zabiegi inwazyjne.
Serdecznie zapraszamy do oddawania krwi. Każda jej kropla jest cenna!

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments