Kronika KPP w Wieruszowie 11.03.2018r.

– Wzmożone działania Policji na przejazdach kolejowych
Policjanci ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, a w szczególności na niestrzeżonych przejazdach. Działania te mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych przy przejeździe czy przechodzeniu przez torowiska oraz przypomnienie przepisów z tym związanych.
Pomimo, że wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostaje pod nadzorem Policji oraz innych właściwych służb.
Zaplanowane działania mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz przypomnienie przepisów dotyczących zasad poruszania się w takich miejscach.
Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc, ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „stop”. Prowadząc działania Policja będzie uczulała uczestników ruchu, że stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.
DLATEGO WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
– zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
– przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
– prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
– w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
– objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
– wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
– wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
– omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Policja przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych.

– Za mundurem …kobiety sznurem
Blisko co piąty funkcjonariusz Policji w województwie łódzkim to kobieta. W garnizonie służbę pełni 5886 policjantów , 1145 to panie. Wśród nich jest 127 oficerów, 328 aspirantów, 509 podoficerów i 181 posterunkowych. Są wśród nich absolwentki tak nietypowych kierunków studiów jak geologia, muzykologia, teologia, wzornictwo czy zootechnika. Każdy kandydat do służby w Policji musi bez względu na płeć spełnić takie same wymagania.
Kobiety już podczas doboru udowadniają, że są bardzo sprawne fizycznie i cechują się predyspozycjami psychicznymi istotnymi w tej wymagającej profesji. Podejmując decyzję o wstąpieniu do Policji najczęściej motywują to po prostu chęcią pomagania ludziom. Patrolują ulice miast , pełnią służbę w ogniwie policji konnej, jako przewodniczki psów służbowych, dzielnicowe, negocjatorki, zabezpieczają ślady kryminalistyczne na miejscach przestępstw, służą w pionie kryminalnym i są niezbędne przy przesłuchaniach pokrzywdzonych przemocą domową i rozmowach z ofiarami przestępstw na tle seksualnym czy też z nieletnimi. Spotkasz je także coraz częściej podczas kontroli drogowych. Są we wszystkich pionach a więc prewencyjnym, kryminalnym i w służbach wspomagających. Dzisiaj, choć to nadal zdominowany przez panów zawód, nikt już nie wyobraża sobie Policji bez kobiet. Większość policjantek ma wyższe wykształcenie – 895 na 1145. Najpopularniejsze kierunki, które ukończyły funkcjonariuszki to to Zarządzanie, Prawo, Administracja, Bezpieczeństwo narodowe/publiczne oraz Pedagogika. Osiągają sukcesy zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Często możemy pochwalić się ich osiągnięciami sportowymi. Są ambitne i zdeterminowane godząc obowiązki służbowe z domowymi. Największą grupę stanowią te pomiędzy 10 a 19 rokiem służby bo aż 480 pań. Kolejna grupa to staż od 5 do 9 lat -348. Do 4 roku służby jest ich 235.Od 20 do 29 lat – 76 i 6 ze stażem ponad 30 lat.
Wszystkim kobietom, nie tylko w służbach mundurowych, życzymy siły dzięki, której realnym stanie się najbardziej nierealne marzenie…i dużo, dużo uśmiechu !

– Nowy czworonożny funkcjonariusz w wieruszowskiej Komendzie Policji
Lares – tak nazywa się owczarek belgijski, ma 2 lata i w styczniu br. rozpoczął pracę w wieruszowskiej Komendzie Policji. Będzie zajmował się pracą patrolowo-tropiącą.
Przewodnikiem psa jest asp. sztab. Marcin Lipieta. Policjant w ciągu ostatnich miesięcy wraz z pupilem przeszedł specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach. Zapoznał się tam z aspektami teoretycznymi, metodami tresury oraz sposobami pielęgnacji zwierząt. Podczas zajęć praktycznych pies ćwiczył posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika, pościgi, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz tropienie śladów ludzkich.
Teraz głównym zadaniem czworonożnego funkcjonariusza będzie czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu wieruszowskiego. Obok oddziaływania prewencyjnego Lares będzie wykorzystywany do działań związanych z zabezpieczeniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz pościgów. Czworonożny funkcjonariusz będzie stanowił pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, zatrzymaniu osób, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu. Ponadto będzie pomocny w tropieniu śladów oraz podczas przeszukań terenu w celu odnalezienia osoby zaginionej.

– Wypadek drogowy na drodze relacji Galewice – Osiek
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w piątkowy poranek w na drodze relacji Galewice – Osiek. W wyniku wypadku czołowo zderzyły się dwa pojazdy. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do wypadku doszło 9 marca 2018 roku około godziny 5:50 na drodze relacji Galewice – Osiek w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierujący toyotą yaris 40 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się czołowo z prawidło jadącym z przeciwka seatem ibiza, którym kierowała 38 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego. W wyniku zderzenia kierowcy obu pojazdów z obrażeniami ciała zostali zabrani do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Znacznemu uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. Kierujący pojazdami w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Dokładne okoliczności tego zdarzenia drogowego wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.
Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments