64. sesja Rady Miejskiej w Wieruszowie

Przedstawiciele firmy „Pfleiderer”, jednego największych zakładów w okolicy, obecni byli na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wieruszowie. Rozmowa toczyła się na temat inwestycji środowiskowych planowanych przez tę fabrykę.

Przed przyjęciem proponowanego porządku obrad przewodniczący Adam Śpigiel odczytał punkty, które dodano do porządku obrad:

  • przyznanie nagród burmistrza Wieruszowa za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej nauczycielom placówek oświatowych na terenie gminy Wieruszów.
  • udzielenie dotacji celowej w latach 2019-2021 na pomoc finansową dla Powiatu Wieruszowskiego
  • raport z realizacji strategii rozwiązywania problemów społecznych w gminie Wieruszów na lata 2014-2020 za 2017 r.

Natomiast po komisji Prawa i Samorządności z proponowanego porządku obrad wykreślono nadanie nazwy „Ks. Mjr. Szczepana Walkowskiego” rondu położonemu w obrębie geodezyjnym miasto Wieruszów ze względu na prowadzenie konsultacji społecznych.

Po wręczeniu nagród dla nauczycieli (o tym pisaliśmy TUTAJ) w następnym punkcie zaproszono do zabrania głosu dyrektora Andrzeja Wojcieszaka wraz z pracownikami firmy „Pfleiderer” w celu przedstawienia informacji na temat oddziaływania na środowisko i planowanych inwestycjach na lata 2018-2020 r. Burmistrz Wieruszowa zapewnił, że kontakt na linii Urząd Miejski – „Pfleiderer”, jest wieloletni i wciąż płynny. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie nasilenie się licznych pytań, kwestii i wątpliwości przedstawiciele zakładu wyszli z propozycją, iż pojawią się na sesji i będą odpowiadać na pytania.

„Pfleiderer” Wieruszów w ubiegłym roku zapłacił około 4 mln. zł. podatków, które zasiliły budżet gminy i powiatu. Jest również właścicielem lokalnego wytwarzania sieci ciepłowniczej a od 2007 r. jako drugi zakład w Polsce jest w posiadaniu mokrego elektrofiltru na suszarni wiórów. Fabryka wspiera także lokalne stowarzyszenia, które działają na rzecz lokalnych mieszkańców.  Jak można było usłyszeć to samorząd ma pełny wpływ na kształt pozwoleń środowiskowych. Od 2015 r. zakład przeszedł pod kuratele organu ochrony środowiska jakim jest starosta wieruszowski. W 2015 r. fabryka otrzymała pozwolenie zintegrowane, co oznacza, że wymagane są wszelkie najlepsze techniki m.in. ograniczenia emisji.

Jeden z przedstawicieli zapewnił, że pomiary kontrolne prowadzone są co 6 miesięcy dla suszarni wiórów, kotłów węglowych i gazowych, kotła biomasowego a raz w roku dla odciągu z prasy i emitorów pyłowych. Według wyników pomiarów okresowych za 2017 r. nie ma przekroczeń dla dopuszczalnych norm emisji.

Na sesji Rada Miejska podjęła uchwałę, na podstawie której zabezpieczono w budżecie Gminy Wieruszów pieniądze na przebudowę drogi powiatowej relacji Wieruszów – Cieszęcin – Wyszanów.
Dotacja celowa w wysokości 1,5 mln złotych zostanie przekazana Powiatowi Wieruszowskiemu w trzech transzach:
– w 2019 roku – 86.000,00zł
– w 2020 roku – 500.000,00zł
– w 2021 roku – 914.000,00zł
Powiat Wieruszowski będzie również aplikował ośrodki na realizację tej inwestycji z EFRR w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Mając na uwadze potrzeby mieszkańców Gminy Wieruszów i innych użytkowników tej drogi uznano za zasadne przekazanie w/w środków na jej przebudowę.
Projekt przebudowy ma objąć między innymi budowę ciągu pieszo – rowerowego na całym odcinku tej drogi, budowę oświetlenia ulicznego przy ul. Leśna Polana w Kowalówce oraz rondo na skrzyżowaniu w Gminie Galewice.

Radni podjęli także uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Wieruszowa. Rada Ministrów z dniem 1 lipca 2018 r. obniżyła maksymalne kwoty poszczególnych składników wynagrodzenia pracowników samorządowych. Co za tym idzie, burmistrz Wieruszowa od dnia 1 lipca będzie zarabiał więcej o 338 zł brutto więcej.

Radni podjęli także jednogłośnie uchwały w sprawach:

  • uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów położonych w obrębie geodezyjnym 6: Kuźnica Skakawska w Gminie Wieruszów, Załącznik Nr 1;
  • przekazania do zaopiniowania Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Poznaniu projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków;
  • zmieniająca uchwałę Nr LII/380/2017 Rady Miejskiej w Wieruszowie z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych na 2018 r.;
  • zaciągnięcie długoterminowej pożyczki na sfinansowanie deficytu budżetowego w celu realizacji inwestycji pn.”Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Pieczyskach”;
  • zmian w budżecie Gminy Wieruszów na 2018 rok;
  • zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wieruszów.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments