II Festiwal Trzech Kultur w Kępnie

Wielkim koncertem na kępińskim Rynku zakończył się w niedzielę, 2 września II Festiwal Trzech Kultur w Kępnie – wyjątkowe wydarzenie artystyczno-edukacyjne związane z wielokulturową przeszłością miasta.

W tym roku czterodniowy Festiwal zaproponował mieszkańcom i gościom zróżnicowany pod względem formy i treści program. Uczestniczyć można było w przeglądzie filmowym „Zobaczyć – Zrozumieć – Doświadczyć”, na którym prezentowane były dokumenty i fabuły związane z trzema kulturami. Gośćmi specjalnymi wydarzenia były wybitne osobowości polskiego życia artystycznego – reżyser Krzysztof Zanussi, aktorka Urszula Grabowska i krytyk ks. Andrzej Luter, którzy spotykali się z publicznością w kinie „Sokolnia” i podzielili się z widzami ważnych tematach współczesnej kultury.

Muzeum Ziemi Kępińskiej ponownie zaprosiło na autorską wystawę „Kępiński sprawiedliwy” obrazującą losy Antoniego Plewy, który podczas wojny uratował z getta Antośkę, czyli Ruth Pardess, oraz powojenne losy tej wspaniałej izraelskiej artystki, która była gościem honorowym pierwszej edycji Festiwalu. Elementem edukacyjnym Festiwalu była lekcja muzealna, którą poprowadził Marian Lorenz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej.

Niedziela – kulminacyjny dzień wydarzeń festiwalowych – rozpoczęła się symbolicznym momentem refleksji pod kępińską Synagogą: modlitwą trzech wyznań. Następnie mieszkańcy Kępna i goście mogli wybierać spośród wielu atrakcji na kępińskim Rynku – gier i zabaw dla dzieci, wielokulturowego jarmarku oraz warsztatów kulinarnych, które poprowadzili: Piotr Kucharski i Maryla Musidłowska. Mieszkańcy uczestniczyli w degustacji specjałów kuch żydowskiej, niemieckiej i polskiej. Kulminacyjnym punktem programu był koncert, który składał się z trzech części: na początku wystąpił Waldemar Malicki z solistami, następnie na scenie pojawili się goście z zagranicy – węgierskiego miasta Encs, którzy zaprosili publiczność na pokaz tańca ludowego w wykonaniu Csikuska Folk Dance Group. W Festiwalu uczestniczyła oficjalna delegacja z partnerskiego miasta Encs na Węgrzech z jego burmistrzem na czele.

Ostatnią częścią koncertu był występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka z udziałem urodzonego w Kępnie tenora Dariusza Pietrzykowskiego i kępińskiego chóru Cantamus. W tym roku program koncertu szczególnie uwzględniał muzykę polską – w ten sposób II Festiwal Trzech kultur wpisał się w obchodzoną w 2018 roku rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

II Festiwal Trzech Kultur to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018″.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments