Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

24.09.2018r.

1. Wpadł z narkotykami

Wieruszowski dzielnicowy zatrzymał mężczyznę podejrzanego o posiadanie amfetaminy. 28 – latek wpadł w ręce policjantów w miejscu zamieszkania. Za posiadanie narkotyków grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

16 września 2018 roku wieruszowski dzielnicowy otrzymał informację, że 28 – letni mieszkaniec gminy Łubnice posiada przy sobie narkotyki. W celu potwierdzenia uzyskanej informacji dzielnicowy wspólnie z policjantem wieruszowskiej prewencji pojechali do miejsca zamieszkania 28 – latka. Tam okazało się, że na widok policjantów mężczyzna zaczął się nerwowo zachowywać. Dzięki bardzo dobrej znajomości rejonu dzielnicowy wiedział, że mężczyzna był już wcześniej karany za posiadanie narkotyków. To upewniło mundurowych, że 28 – latek może mieć przy sobie środki narkotyczne. Podczas przeszukania mężczyzny policjanci odnaleźli „biały proszek”. Już wstępne badanie potwierdziło, że odnaleziona i zabezpieczona przez policjantów substancja to amfetamina. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 2,5 grama amfetaminy.

W tej sytuacji mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już zarzuty posiadania środków odurzających. Za taki czyn grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecyduje o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego. Sprawę pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

2. Odpowie za posiadanie znacznej ilości narkotyków

Wieruszowscy kryminalni zatrzymali mieszkańca gminy Wieruszów podejrzanego o posiadanie narkotyków. Stróże prawa z plantacji oraz w miejscu zamieszkania mężczyzny zabezpieczyli 55 sztuk roślin konopi indyjskiej oraz ponad 1 kilogram suszu marihuany. 34 – latek usłyszał już zarzut w w tej sprawie. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Wieruszowscy policjanci sprawdzają każdą informację o osobach, które mogą posiadać środki odurzające lub substancje psychotropowe. Tym razem ustalenia kryminalnych 16 września 2018 roku doprowadziły do jednego z kompleksów leśnych w Wyszanowie w gminie Wieruszów. Wszystko wskazywało na to, że może tam się znajdować plantacja marihuany.

Ustalenia funkcjonariuszy potwierdziły się. W wyniku rozległej penetracji lasu w Wyszanowie oraz współpracy z kępińskimi policjantami, wieruszowscy mundurowi ujawnili plantację roślin konopi indyjskiej z której zabezpieczyli 55 krzewów. Dzięki dobremu rozpoznaniu terenu i środowiska przestępczego nieopodal nielegalnej plantacji, kryminalni zatrzymali 34 – letniego właściciela nielegalnej uprawy. Ponadto w mieszkaniu mężczyzny policjanci zabezpieczyli ponad 1 kilogram suszu marihuany.

Wstępne badanie zabezpieczonego suszu roślinnego wykazało, że jest to marihuana. 34 – latek został zatrzymany. Śledczy z wieruszowskiej komendy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawili podejrzanemu zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 34 – latka. Policjanci w ramach prowadzonego śledztwa wyjaśniają dalsze okoliczności tej sprawy. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

Za posiadanie znacznej ilości narkotyków lub substancji psychotropowych w myśl obowiązujących przepisów grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

3. W Prośnie odnaleziono ciało człowieka

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają przyczynę zgonu osoby, której ciało odnaleziono w rzece Prosna w Łubnicach.

18 września 2018 roku tuż przed godziną 18:00 oficer dyżurny wieruszowskiej komendy policji został powiadomiony, że na rzece Prosna w Łubnicach odnaleziono ciało człowieka. Na miejsce odnalezienia zwłok natychmiast udali się wieruszowscy policjanci. Z wstępnych ustaleń wynika, że ciało w trudno dostępnym miejscu rzeki znajdowało się już dłuższy czas. Zwłoki odnaleziono w stanie znacznego rozkładu. Na polecenie prokuratora ciało denata lub denatki zabezpieczono do badań. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą intensywne czynności, które mają na celu ustalenie przyczyny zgonu i tożsamości osoby.

Policjanci apelują!

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że więcej wolnego czasu spędzamy na działkach rekreacyjnych i w pobliżu zbiorników wodnych. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność. Wystarczy chwila nieuwagi by doszło do nieszczęścia. Należy również pamiętać o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi w pobliżu zbiorników wodnych oraz o tym, że to na rodzicach ciąży szczególny obowiązek sprawowania opieki nad pociechami.

4. Chcesz mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego ? Zacznij od siebie!

Projekt Edward (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania w ramach projektu EDWARD 2018 są prowadzone przez policjantów z krajów europejskich w dniu 19 września 2018 roku.

EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Policjanci oprócz kontroli i służb na drodze prowadzą również wiele działań edukacyjno-prewencyjnych ucząc najmłodszych właściwych postaw.

19 września 2018 roku ,właśnie w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, policjanci wydziałów ruchu drogowego KWP i KMP w Łodzi podczas specjalnego pikniku spotkają się  z uczniami. W myśl zasady czym skorupka za młodu nasiąknie…będą przypominać dzieciom i młodzieży zasady bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze.

 W okresie od stycznia do sierpnia 2018 roku  na terenie województwa łódzkiego doszło do 106 wypadków śmiertelnych to o 4 więcej niż w tym samym okresie roku 2017. Podczas tych zdarzeń zginęło 111 osób /tyle samo w okresie porównawczym 2017/ a 39 zostało rannych / mniej o 19 osób/.

Do 55 takich wypadków doszło w terenie zabudowanym a 51 w niezabudowanym.

Do 78 bezpośrednio na jezdni, 11 na przejściu dla pieszych, 5 na poboczu, 1 na chodniku , pozostałe pojedyncze m.in. na pasie oddzielającym jezdnie, przystanku komunikacyjnym czy przejeździe dla rowerów.

Az do 84 wypadków śmiertelnych doszło z winy kierującego. Główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy oraz nieustąpienie pierwszeństwa.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również

Przyczyną 15 tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych na terenie woj. łódzkiego w okresie pierwszych 8 miesięcy 2018 roku  było zachowanie pieszego.  Główne grzechy tych niechronionych uczestników ruchu to nieostrożne wejście na jezdnię tuz przed nadjeżdżający pojazd oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonych i leżenie, siedzenie czy stanie na drodze.

Do 75 doszło przy dobrych warunkach atmosferycznych, w 71 przypadkach na prostym odcinku drogi.

Chcesz mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego ? Zacznij od siebie!

Obiecaj, że:.

Zadbasz o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
Będziesz jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będziesz się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
Będziesz zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
Będziesz poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
Będziesz zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
Będziesz zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
Nigdy nie wsiądziesz za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
Będziesz kierowcą przewidującym i będziesz zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
Zawsze będziesz zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnisz się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
Nie będziesz korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
Upewnisz się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w twojej głowie cię nie rozprasza.
Będziesz dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
Jeśli będziesz  pasażerem, upewnisz się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

 To naprawdę proste. Tak niewiele potrzeba aby zmienić te tragiczne statystyki. Te 111 osób , które zmarły w wyniku wypadków samochodowych na terenie woj. łódzkiego to dramaty wielu rodzin. Dotykają zarówno sprawców jak i ofiary. Bywa, że kończy się życie i jednego i drugiego.

Za spowodowanie wypadku śmiertelnego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca jest nietrzeźwy lub ucieka z miejsca zdarzenia i nie udziela pomocy ofierze grozi kara 12 lat więzienia.

5. Wypadek drogowy w Łubnicach

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Łubnicach w powiecie wieruszowskim.

Do tego wypadku drogowego doszło 22 września 2018 roku po godzinie 9:00 na skrzyżowaniu ulic Wieluńska i Sikorskiego w Łubnicach w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierująca skodą roomster 41 – letnia mieszkanka Opola nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Wieluńską dostawczemu mitsubishi canter, którym kierował 23 – letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. W wyniku wypadku kierowcy obu pojazdów oraz pasażerowie skody z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzone zostały również pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Kierująca skodą w chwili wypadku była trzeźwa. Jak się okazało kierujący mitsubishi znajdował się po użyciu alkoholu i miał w wydychanym powietrzu ponad 0,22 promila. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Opracował :

Oficer prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments