Zobaczyli i uczcili pamięć bohaterów

25 września 2018 r. 6-latki z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Teklinowie odwiedziły Miejsca Pamięci Narodowej w Wyszanowie i Torzeńcu oraz zwiedziły Izbę Regionalną w Szkole Podstawowej w Wyszanowie.
Wtorek był niezwykłym dniem dla 6-osobowej grupy przedszkolaków z Teklinowa – dniem, który na długo pozostanie w ich pamięci.

Zaraz po przyjściu do przedszkola dzieci wsiadły do busa i udały się w krótką, ale pełną przeżyć wycieczkę. Pierwszym punktem tej wyjazdowej imprezy był Wyszanów. Będąc na wyszanowskim cmentarzu dzieci zapaliły znicze na zbiorowej mogile ofiar II wojny z Wyszanowa i Torzeńca oraz na grobie trzech żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie zapaliły znicz przed Wyszanowskim Pomnikiem Męczeństwa, który jest widomym znakiem pamięci o męczeństwie miejscowych ofiar pomordowanych przez żołnierzy Wehrmachtu w dniach 1-2 IX 1939 roku.

Istotnym punktem wycieczki było zwiedzanie Izby Regionalnej w Szkole Podstawowej w Wyszanowie. Tutaj sześciolatki spotkały się z serdecznym przyjęciem przez p. Joannę Wróbel – opiekunkę Regionalnej Izby. Wykorzystując zbiory Izby, m.in.: narzędzia kowala, kołodzieja, kuśnierza, szewca, przedmioty używane w dawnych gospodarstwach: żelazka, lampy naftowe, maselnice, dzieżę, cepy, chomąta, p. Asia w interesujący sposób wprowadziła wszystkich zwiedzających w odległe czasy i dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. Zgromadzone eksponaty pozwoliły zapoznać się z minionymi, często bezpowrotnie, obrazami wsi. Przywołały codzienne życie mieszkańców, a także wydarzenia uroczyste, związane z tradycjami i obrzędami.

Jednym z ostatnich Miejsc Pamięci zaplanowanych na trasie wycieczki był Torzeniec. Przedszkolaki przeżyły chwile zadumy oraz refleksji podczas oglądania zachowanych śladów po kulach na ścianie budynku znajdującym się przy pomniku ku czci mieszkańców Torzeńca zamordowanych w pierwszych dniach września 1939 roku przez niemieckich żołnierzy. Chwilą ciszy i zapaleniem zniczy uczestnicy wycieczki uczcili pamięć zmarłych.

Przedszkolaki zwiedziły miejsca dzięki których poznały wycinek historii naszej najbliższej okolicy. Z wielkim zaciekawieniem przyjmowały wiedzę o przeszłości naszego regionu. Wycieczka dała im możliwość bezpośredniej obserwacji, oglądania i podziwiania, utrwalania zdobytej wiedzy, pozwoliła ukształtować właściwe postawy. Wspólny klasowy wyjazd to także najlepszy sposób na integrację grupy. Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone. Był to ich pierwszy, ale nie ostatni wyjazd, bo turystyka mobilizuje do poszukiwania ,,czegoś” nowego, nieznanego, inspiruje do działania, rozwija wiedzę, sprawność fizyczną i wiele innych pozytywnych aspektów. „Podróże są najlepszym bodźcem twórczości”.

Tekst i foto: Jolanta Morta – wych. grupy przedszkolnej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments