Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 roku

4 grudnia 2018 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Kępnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych i regionalnych mediów dotycząca wydanej przez Gminę Kępno publikacji pt. „Dzieje Kępna. Od początku istnienia do roku 2015”. Jej autorem jest lokalny historyk i regionalista Pan Stanisław Kowalski.

Książka stanowi znamienne wademekum wiedzy historycznej o Kępnie. Autor upamiętnił w niej wydarzenia i ludzi/mieszkańców miasta, którzy na trwałe wpisali się w historię Kępna i Ziemi Kępińskiej. Publikacja wzbogacona jest licznymi zdjęciami z różnych okresów istnienia Kępna. Opracowanie zostało wydane w formie tradycyjnej, w twardej oprawie oraz jako eBook.
Na wydanie książki Gmina Kępno pozyskała dotację z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020 w kwocie 7 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 11 000,00 zł. Umowa dotacyjna została podpisana 30 sierpnia br.

Jak już wspomnieliśmy autorem „Dziejów Kępna”  jest lokalny historyk i regionalista Pan Stanisław Kowalski, emerytowany nauczyciel LO w Kępnie. Na konferencji prasowej oprócz twórcy publikacji i lokalnych mediów obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Pan Piotr Psikus, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich Pani Sylwia Humelt oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Funduszy Europejskich Pani Małgorzata Frala -Kędzior.

Na wstępie Burmistrz Piotr Psikus przedstawił autora publikacji, poinformował o wydanym nakładzie, który został/zostanie przekazany radnym, bibliotekom i szkołom kępińskim, organizacjom pozarządowym zajmujących się historią regionu, instytucjom kultury i urzędom funkcjonującym na obszarze LSR.

Ważna informacja dla mieszkańców Kępna i zainteresowanych to taka, że publikacja zostanie zamieszczona w formie elektronicznej na stronie internetowej Gminy Kępno w formie eBooka.

Pan Jan Kowalski opowiedział o wyzwaniu, jakiego podjął się dekadę temu, aby udokumentować dzieje historyczne Kępna. Wcześniej autor „Dziejów Kępna” pisał liczne artykuły prasowe i to skłoniło go do wydania owej publikacji. Zaznaczył, że nie byłoby to możliwe bez pomocy Gminy Kępno i pozyskanych środków unijnych, wsparcia i zachęty obecnego Burmistrza Piotra Psikusa notabene byłego ucznia Pana Stanisława Kowalskiego.

Krótka notka biograficzna o autorze (źródło UM Kępno)
mgr Stanisław Kowalski – historyk, regionalista, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, i studiów podyplomowych z historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, emerytowany nauczyciel historii i dyrektor szkół z terenu Gminy Kępno: Liceum Ogólnokształcącego w Kępnie im. Mjr Henryka Sucharskiego, Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 2 im. K. K. Baczyńskiego; autor ponad 60 artykułów dotyczących Kępna i regionu.

Autor książki podkreślił, że duży udział przy powstaniu publikacji zawdzięcza lokalnym historykom, regionalistom, osobom zainteresowanym historią tego regionu, nauczycielom: Paniom: Grażynie Gatner, Danucie Jerczyńskiej i red. Mirosławowi Łapa oraz recenzentkom: Paniom Annie Zawalskiej i Marii Balcerzak. Projekt okładki przygotowała Pani Agata Józefowicz, natomiast oceny wartości merytorycznej, jak poinformował autor dokonała prof. Bożena Górczyńska-Przybyłowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym osobom Pan Stanisław Kowalski jest niezmiernie wdzięczny, bo to one przy udziale Gminy Kępno przyczyniły się do powstania tego dzieła.

Wkrótce Kępiński Ośrodek Kultury zajmie się dodrukiem książki ” Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 roku”.

Miło nam poinformować czytelników ITP i powiatowy.pl oraz mieszkańców Kępna i Gminy Kępno, że 7 stycznia w kinie „Sokolnia” odbędzie się promocja książki i spotkanie autorskie. Podczas tego spotkania będzie można nabyć książkę oraz zdobyć autograf jej autora Pana Stanisława Kowalskiego.

Anna Świegot
red. nacz. ITP i powiatowy.pl
E. Tomaszek – zastępca red. naczelnego
Foto/Film: E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
5 lat temu

I jednak to autor zrobił to zgodnie z przepisami .

lokalna polonistka
5 lat temu

Słownik każdy zainteresowany może kupić w bibliotece miejskiej. Wypożyczyć zresztą też.

ja
5 lat temu

W Wieruszowie w Powiatowej Bibliotece, widziałam piękny foto-album o naszym mieście „Tamten Wieruszów ocalmy od zapomnienia”. Też nowa, ładna rzecz.

Zen
5 lat temu

Widać, że piękna publikacja. Pełen profesjonalizm, aż miło patrzeć. Po raz kolejny powiem patrzeć i brać przykład.