Kronika policyjna KPP Wieruszów

1. Wypadek drogowy w Cieszęcinie – sprawca na „podwójnym gazie”
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Cieszęcinie, w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku czołowo zderzyły się dwa pojazdy. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

 

Do wypadku drogowego doszło 25 listopada 2018 roku około godziny 19:45 w Cieszęcinie w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierujący renault kangoo, 38 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego na łuku drogi stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i zderzył się czołowo z prawidło jadącym z przeciwka bmw, którym kierował 21 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. W wyniku wypadku kierowcy obu pojazdów oraz 23 – letni pasażer bmw z obrażeniami ciała zostali zabrani do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Znacznemu uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w wypadku. Jak ustalili policjanci na miejscu tego zdarzenia, kierujący renault kangoo w chwili wypadku miał w wydychanym powietrzu aż ponad 2,5 promila alkoholu. Kierujący bmw był trzeźwy. Dokładne okoliczności tego wypadku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia i wysoka kara finansowa.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

2. Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo
Ruszyła 3 edycja kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Wzorem lat ubiegłych kierujący będą mogli 24 listopada, 1, 8 i 15 grudnia 2018 roku na wytypowanych stacjach kontroli pojazdów BEZPŁATNIE sprawdzić oświetlenie aut. Do wybranych punktów doprowadzi aplikacja Yanosik. Policjanci w tym czasie w szczególny sposób będą edukować w zakresie konieczności posiadania sprawnych świateł.

W okresie jesienno-zimowym występuje wiele zjawisk, które niekorzystnie wpływają na widoczność na drodze. Podobnie jak w latach 2016 i 2017 Biuro Ruchu Drogowego KGP wraz z Instytutem Transportu Samochodowego organizuje kolejna odsłonę ogólnopolskiej kampanii pod nazwą Twoje światła- Twoje bezpieczeństwo. Na terenie województwa łódzkiego w działania zaangażowało się 8 stacji kontroli pojazdów /wykaz na stronie internetowej KWP w Łodzi/.

W cztery wymienione soboty każdy kierujący będzie mógł tam bezpłatnie sprawdzić światła. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na występujące zagrożenia wynikające z niesprawnego czy też nieprawidłowego oświetlenia, wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem, stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli poza terminem badania technicznego oraz propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy-pojazd z naciskiem na elementy odblaskowe.

Pamiętajmy, że sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierującemu pojazdem wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności , wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.
21 listopada 2018 roku na jednej z łódzkich stacji kontroli pojazdów zorganizowano brifing prasowy dotyczący inauguracji akcji Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi przedstawili założenia kampanii i zachęcali do bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia.

3. Podczas interwencji znaleźli narkotyki
Wieruszowscy policjanci znaleźli narkotyki w mieszkaniu 26-letniego mieszkańca gminy Wieruszów. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat więzienia.

26 listopada 2018 roku przed godziną 1:00 w nocy dyżurny wieruszowskiej komendy policji został poinformowany o awanturującym się mężczyźnie. Skierowani na tę interwencję policjanci szybko obezwładnili 26-letniego agresora. Ze względu na zachowanie i stan zdrowia, mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Mundurowi podejrzewając, że awanturnik mógł znajdować się pod wpływem substancji odurzających, w obecności ojca 26-latka przeszukali miejsce interwencji.

W pokoju mężczyzny znaleźli narkotyki. Łącznie policjanci zabezpieczyli prawie 50 gramów amfetaminy i ponad 23 gramy marihuany. 26-latkowi pobrano krew do badań, które wykażą, czy znajdował się pod działaniem środków narkotycznych. Teraz sąd zdecyduje o dalszym losie mężczyzny. Za posiadanie narkotyków lub substancji psychotropowych wbrew obowiązującym przepisom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

4. „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski”
Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie wspólnie z Starostwem Powiatowym oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie realizują kampanię pn. „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski”. W ramach projektu prowadzone są prelekcje na temat bezpieczeństwa wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w powiecie wieruszowskim połączone z rozdawaniem elementów odblaskowych.

Kampania „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski” rozpoczęła się 30 października 2018 roku i zapoczątkowała cykl prelekcji we wszystkich szkołach podstawowych w powiecie wieruszowskim. Tego dnia uczniów pierwszych klas szkół podstawowych w gminie Bolesławiec odwiedzili Paulina Jany z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Wieruszowie, Marcin Błażejewski – pracownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie oraz asp. sztab. Damian Pawlak z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Obecnie realizacja projektu cyklicznie obejmuje wszystkie szkoły podstawowe w powiecie wieruszowskim. 27 i 28 listopada br. prelekcje w ramach projektu odbyły się w szkołach w gminie Czastary i Lututów.

Podczas spotkań przekazywane są informacje z zakresu właściwego zachowania się na drodze, bezpiecznemu spędzaniu czasu wolnego w domu i miejscach publicznych oraz bezpieczeństwu podczas prac w gospodarstwie rolnym. Ważnym punktem spotkań jest uświadomienie dzieciom jak ważną rolę pełni korzystanie z odblasków przez pieszych. W trakcie prelekcji nie brakuje również informacji dotyczących prawidłowego przewożenia dzieci w pojazdach oraz umiejętności reakcji dzieci w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Milusińscy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach i równie chętnie zadają pytania oraz dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.

Na zakończenie każdego spotkania wszystkim uczestnikom rozdawane są odblaskowe szelki , opaski oraz malowanki ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz KRUS w Wieruszowie.

5. Nie bądźmy obojętni na los samotnych i bezdomnych!!!
Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju następuje ochłodzenie i temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby bezdomne, które mogą cierpieć z powodu zimna. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest niezwłocznie sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Bardzo często osoby nietrzeźwe, wieczorem i w nocy na zimnie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Najczęściej tacy ludzie, z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na śmierć. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie.

Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie m.in. z ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments