Z Trzcinicy do Kalisza

2 czerwca 2019 r. czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy oraz Filii Bibliotecznej w Laskach, a także osoby współpracujące z trzcinicką książnicą wzięły udział w wyjeździe do Kalisza zorganizowanym przez GBP w Trzcinicy.

Wyjazd do Kalisza był jednym z wielu działań, będących częścią projektu „Książka – źródło inspiracji” realizowanego przez bibliotekę w ramach programu Partnerstwo dla książki. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizacją wyjazdu zajęły się Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy oraz Agnieszka Kałka – bibliotekarz.

W ramach realizowanego projektu grupa 50 osób z terenu gminy Trzcinica zwiedziła Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, po którym oprowadził ich ksiądz Damian Weiss – były wikariusz trzcinickiej parafii. Następnie uczestnicy złożyli kosz kwiatów w kaplicy św. Józefa oraz wzięli udział w mszy św. koncelebrowanej przez ks. Damiana oraz ks. kanonika Wiesława Cieplika – proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Bp w Trzcinicy.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie zabytkowego Rynku w Kaliszu. Główny Rynek w Kaliszu wytyczony został w XIII wieku. Na Głównym Rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Kalisza, takie jak Ratusz, katedra św. Mikołaja Biskupa, Park Miejski czy kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Do końca XIX wieku na Głównym Rynku wokół ratusza usytuowane było miejsce targowe. Zabudowa Głównego Rynku pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku, wzniesiona po zburzeniu Kalisza (1914).

Na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu czytelnicy trzcinickiej książnicy mieli okazję obejrzeć niezwykle ciekawą sztukę „Transfugium” według opowiadania Olgi Tokarczuk. Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek, laureatka prestiżowej międzynarodowej nagrody literackiej – The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni – oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści: Bieguni oraz Księgi Jakubowe). Spektakl to sceniczna adaptacja ulubionego opowiadania autorki z tomu Opowiadań bizarnych (2018) – „Lubię to opowiadanie, jest mi bardzo bliskie. Każdy czas i każda kultura wymyśla swoje własne ucieczki, utopie eskapistyczne. A ta historia może być jedną z utopii naszych czasów”.

Podczas prezentowanej sztuki publiczność mogła prześledzić losy Renaty, która zdecydowała się na tranfugację w nowoczesnej klinice oraz jej najbliższych, którzy w różny sposób reagują na jej decyzję, upatrując w niej przyczyn osobistych. Sztuka stawia przed widzem wiele trudnych pytań, m. in. o sens ludzkiego istnienia, o ludzką naturę i jej wyższość nad zwierzętami. Występ aktorów został nagrodzony gromkimi brawami.

Uczestnicy wyjazdu mogli również w restauracji skorzystać z serwisu kawowego z ciastem oraz kolacji. Wszystkim zostały również rozdane pocztówki wydane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy z okazji jubileuszu 125-lecia obecności Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wodzicznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments