Fundusze równościowe – konferencja w Bukareszcie

Marek Mnich – przewodniczący KK NSZZ ”Solidarność”-80, Piotr Morta – przewodniczący Krajowego Sekretariatu BDOŚ S80, Maciej Hara, Wiesław Wąsik i Wojciech Fryziel – KS BDOŚ S80 – reprezentowali Polskę w Bukareszcie.

”Solidarność”-80 była tam ambasadorem polskich interesów na europejskiej konferencji, zorganizowanej przez EFBWW, FIEC i AEIP. KS Budownictwa Drzewiarzy i Ochrony Środowiska ”Solidarność”-80 jest członkiem Europejskiej Federacji Budownictw i Przemysłu Drzewnego  (EFBWW).

Aleksandra Kaydzhiyska

AEIP (Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Równościowych) zajmuje się tworzeniem funduszy równościowych i koordynowaniem działań na poziomie europejskim przy udziale Komisji Europejskiej. Działa szereg grup roboczych, które zajmują się tworzeniem i zarządzaniem funduszami równościowymi. Istnieją fundusze równościowe w zakresie emerytur, budownictwa i ochrony społecznej. EFBWW jest członkiem grup roboczych. 10 lat temu odbyła się inauguracyjna konferencja w Warszawie. Grupy robocze prowadzą bezpośredni dialog z Komisją Europejską, co jest bardzo cenne dla tychże grup. AEIP grupuje fundusze równościowe w UE i w krajach nienależących do UE. Warunki pracy w przemyśle budowlanym w krajach Europy środkowej i wschodniej ostatnio uległy pogorszeniu i dlatego EFBWW i AEIP podjęły decyzję o zaangażowaniu się w poprawę warunków pracy w budownictwie w tychże krajach.

Marek Mnich

Rola związków zawodowych jest w Europie Środkowo-Wschodniej ograniczana przez zarządzających, co negatywnie wpływa na poziom ochrony społecznej i socjalnej pracowników. Potrzebne jest wypracowanie wspólnych standardów unijnych, które pozwolą na realizację cennych z perspektywy pracownika projektów, zapewniających godne warunki pracy. Dużym problemem w Polsce jest nadal niski poziom dochodów społeczeństwa. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy firmy budowlane mają przestoje związane z pogodą. Zmiany społeczno-gospodarcze, które niosą za sobą liczne zagrożenia dla społeczeństw, powinny ukierunkować działanie polityków w kierunku stworzenia stabilnych warunków życia. To na nich ciąży odpowiedzialność za tworzenie prawa, które pozwoli pracownikom godnie zarabiać i żyć.

Piotr Morta

Przemysł budowlany jest wiodącym pracodawcą przemysłowym w Europie. 10,40 PKB UE-27 wypracowany jest przez przemysł budowlany. Jest to rynek kształtujący się na poziomie 1173 mld euro. Myślę, że warto  krótko scharakteryzować europejski rynek budowlany. Rynek ten zapewnia 14,8 miliona miejsc pracy, co stanowi 7% całkowitego zatrudnienia w UE i prawie 30% zatrudnienia w przemyśle. Są to najczęściej niewielcy pracodawcy. 95% pracodawców zatrudnia mniej niż 20 pracowników, mówimy tutaj o 3 milionach organizacji. Można więc śmiało powiedzieć, że przemysł budowlany jest motorem napędowym całej gospodarki Unii Europejskiej.

Czy istnieją rozwiązania transgraniczne w zakresie tworzenia funduszy społeczno-socjalnych? – pytanie skierowane do Piotra Morty

 Takie rozwiązania są rozważane, ale na dzień dzisiejszy takich funduszy równościowych o charakterze transgranicznym niestety nie ma. Brak jest obecnie rozwiązań prawnych, które umożliwiałyby  tworzenie funduszy społecznych będących jednocześnie transgranicznymi. Takie rozwiązania na poziomie Unii Europejskiej są nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne. Pozwolą one wdrożyć projekty, które zapewnią wprowadzenie jednolitych standardów w całej Unii. Takie działania będą podejmowane i dyskutowane w rozmowach z Komisją Europejską.

Moim zdaniem – kontynuuje Piotr Morta, należy zidentyfikować  szanse i zagrożenia  dla dynamicznego rozwoju budownictwa w Europie. Korzystając z bazy wyników przeprowadzonych analiz będzie można zapewnić efektywny i zrównoważony rozwój w budownictwie. Jednocześnie będzie możliwe stworzenie przyjaznych warunków pracy w przemyśle budowlanym bez względu chociażby na sytuacje pogodowe. Należy więc tworzyć fundusze społeczno-socjalne, innymi słowy równościowe, krajowe i transgraniczne, które obejmą swoim zakresem działania pracowników wykonujących swoją pracę na rynku lokalnym i globalnym. Takie rozwiązania zapewnią bez wielkich wstrząsów zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, efektywne funkcjonowanie przemysłu budowlanego.

Manfred Weber

Fundusze społeczne w Niemczech w sektorze budowlanym zabezpieczają wypłaty świadczeń urlopowych. Sektor budownictwa to ciągła zmiana pracy przez pracowników, wówczas pracownicy nie mogą korzystać z urlopów. Pracownicy pozostają dłużej w branży budowlanej, natomiast często zmieniają firmy. Układ zbiorowy pracy zawarty przez Związki Zawodowe zabezpiecza interesy pracowników zmieniających pracę, ale pozostających w stosunku zatrudnienia w danej branży. Wypłata wynagrodzenia za urlop wykonywana jest wówczas z funduszy równościowych.

Opracował na podstawie materiałów pokonferencyjnych i rozmowę przeprowadził E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments