Kronika KPP w Wieruszowie

14.10.2019r.

1. Policjanci odzyskali przywłaszczone w Niemczech luksusowe samochody

Wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o przywłaszczenie na terenie Niemiec luksusowych samochodów. Do tych przestępstw doszło na początku października 2019 roku. Funkcjonariusze odzyskali utracone pojazdy, których wartość oszacowano na prawie 500 tysięcy złotych. Podejrzani już usłyszeli zarzuty w tej sprawie. Za przestępstwo przywłaszczenia mienia znacznej wartości grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu podejrzani zostali aresztowani.

5 października 2019 roku przed godziną 1:00 w nocy wieruszowscy policjanci uzyskali informację, że na jednym z parkingów w Walichnowach, ma znajdować się skradzione audi A6. Na miejscu kryminalni obserwując pozostawione na parkingu audi ustalili, że kierowca pojazdu przebywa w jednym z lokali nieopodal miejsca postoju pojazdu. Policjanci zatrzymali 33 – letniego obywatela Rosji. Mężczyzna nie krył swojego zaskoczenia podczas wizyty funkcjonariuszy. Dzięki czujności wieruszowskich stróżów prawa okazało się, że na tym samym parkingu znajduje się jeszcze jeden pojazd marki Mercedes. Kryminalni podejrzewając, że również może być skradziony, zatrzymali ukrywającego się w pobliżu 50 – letniego Rosjanina.

Wieruszowscy śledczy przy współpracy z Komendą Główną Policji, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi oraz Interpolem potwierdzili, że na początku października br. w Niemczech rzeczywiście doszło do przywłaszczenia luksusowych aut. Pracując nad tą sprawą policjanci ustalili również, że obcokrajowcy nie zwrócili pojazdów do niemieckich wypożyczalni. Funkcjonariusze odzyskali przywłaszczone auta, natomiast nieuczciwi klienci wypożyczalni, usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Za przestępstwo przywłaszczenia mienia znacznej wartości, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wartość rocznego mercedesa i nowej audi, wstępnie oszacowano na łączną kwotę prawie 500 tysięcy złotych. Amatorzy cudzego mienia tłumaczyli funkcjonariuszom, że przywłaszczonymi autami zamierzali podróżować po Europie.

Decyzją sądu podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Śledczy sprawdzają, czy obcokrajowcy byli już wcześniej notowani za podobne przestępstwa. Policjanci w ramach prowadzonego śledztwa wyjaśniają dokładne okoliczności tej sprawy. Czynności nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Wieluniu.

2. Zostań policjantem – czyli „Kryminalna Noc w Bibliotece”

Do ogólnopolskiej Nocy Bibliotek zorganizowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie w tym roku przyłączyła się również Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Biblioteczne Biuro Śledcze czyli Kryminalna Noc w Bibliotece”.

5 października 2019 roku w sobotnie popołudnie o godzinie 18.00 Biblioteka otworzyła swoje drzwi dla przybywających gości. Spragnieni dreszczyku emocji zostali powitani przez Dyrektora Katarzynę Idzikowską oraz przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Organizatorzy przygotowali na ten wyjątkowy wieczór szereg atrakcji. Podczas wydarzenia nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego pn.: „Zagadka kryminalna z Wieruszowem w tle” ogłoszonego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną i Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie.

Tego wieczoru wieruszowscy policjanci przygotowali inscenizację miejsca zdarzenia kryminalnego oraz pokaz niektórych czynności z udziałem technika kryminalistyki z wieruszowskiej jednostki policji. Pokaz zaprezentowany przez policjantów wzbudził duże zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Wszyscy obecni dobrze się bawili i każdy mógł skorzystać z niepowtarzalnej okazji pobrania swoich śladów linii papilarnych a także zrobić sobie zdjęcie do „kartoteki policyjnej” . Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję obejrzeć wyposażenie policyjnego umundurowania ochronnego. Nie zabrakło również pytań związanych z codzienną służbą Policjantów, oraz na tematy związane z wstąpieniem w szeregi Policji. Imprezie towarzyszyła również wystawa kryminałów.

Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie, dziękuje Powiatowej Bibliotece Publicznej za zaproszenie do udziału w wydarzeniu oraz wszystkim, którzy zaangażowali się organizację przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie oraz wszystkich uczestników zorganizowanego na tą okoliczność konkursu.

3. Spotkanie policjantów w Rejonowym Banku Spółdzielczym w Lututowie

8 października 2019 roku w siedzibie Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie odbyło się spotkanie dyrekcji i pracowników z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Tematem spotkania były przestępstwa finansowe popełniane głównie na szkodę osób starszych.

W spotkaniu udział wzięli Pan Marian Fita – Prezes Zarządu Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie oraz dyrektorzy i pracownicy poszczególnych oddziałów RBS oraz Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie, podinsp. Adam Stochniałek a także Rzecznik prasowy wieruszowskiej jednostki Policji, asp. sztab. Damian Pawlak. W trakcie spotkania podinsp. Adam Stochniałek złożył podziękowania na ręce Pana Mariana Fity za wzorową postawę Dyrekcji oraz pracownika RBS w Galewicach. Dzięki czujności i prawidłowej reakcji tych osób, na początku października br. zapobiegliśmy próbie wyłudzenia pieniędzy na szkodę mieszkanki gminy Galewice.

W dalszej części spotkania policjanci omówili sytuacje, w których oszuści działający różnymi metodami, próbują oszukać głównie osoby starsze. Podinsp. Stochniałek uczulił obecnych na spotkaniu na takie sytuacje, w których osoby po podjęciu pieniędzy z banku zostają oszukani i niejednokrotnie tracą dorobek swojego życia oraz długoletnie oszczędności. Ponadto policjanci omówili metody i sposoby działania, jakimi najczęściej posługują się oszuści w swojej przestępczej działalności. Funkcjonariusze przekazali obecnym na spotkaniu jak zachować się w poszczególnych sytuacjach. Podkreślono również zasady bezpieczeństwa pracowników banków. Nie zabrakło również wystąpień uczestników spotkania oraz pytań i wzajemnej dyskusji pełnej konstruktywnych wniosków ze strony osób w nim uczestniczących.

4. Ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „SMOG”

9 października 2019 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Podczas prowadzonych działań wybrane patrole Policji będą używać przyrządów kontrolno-pomiarowych do stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska.

Przypominamy kierującym, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

5. „MASZ PRAWO DO MEDIACJI”

Wzorem lat ubiegłych w Polsce odbędzie się kolejna (ósma) edycja działań na rzecz promocji mediacji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji, organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z siecią koordynatorów ds. mediacji oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi m.in. środowiska mediatorów, kuratorów sądowych czy też polskiego więziennictwa.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 17 października, a z kolei Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 14-18 października 2019 roku. Tak jak w latach ubiegłych, do włączenia się w tę inicjatywę Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło również polską Policję.

Celem wspominanych obchodów jest propagowanie mediacji jako idei pozasądowego rozwiązywania sporów, poprzez włączenie lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, a wymiarem sprawiedliwości. Obchody będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

Wychodząc naprzeciw zaproszeniu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Komendanta Głównego Policji, policjanci z województwa łódzkiego będą udzielać informacji na temat postępowania mediacyjnego w ramach wspólnych dyżurów z przedstawicielami sądów, prokuratur i mediatorów, jak również podczas dyżurów pełnionych w trakcie Tygodnia Mediacji w siedzibach Komend Powiatowych/Miejskich Policji naszego województwa.

Mediacja to inaczej próba dobrowolnego rozwiązania sporu, powstałego na tle popełnionego przestępstwa czy wykroczenia, na drodze ugodowych negocjacji pomiędzy pokrzywdzonym i podejrzanym/oskarżonym, przy aktywnym udziale bezstronnego i neutralnego mediatora. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstałe napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia, zapewniając jednocześnie przestrzeganie praw i ochronę godności stron.

Mediacja dotyczy wszystkich przestępstw.

Postępowanie mediacyjne jest dobrowolne. Może zostać podjęte na każdym etapie postępowania karnego z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Daje stronom postępowania/konfliktu/sporu możliwość współdecydowania w swojej sprawie oraz wypracowania przy udziale mediatora satysfakcjonującej je ugody. Należy podkreślić, że postępowanie mediacyjne daje możliwość szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za uczynioną krzywdę lub poszkodowanego za wyrządzoną szkodę od sprawcy z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Postępowanie mediacyjne prowadzi instytucja lub osoba do tego uprawniona, powołana przez Sąd lub referendarza sądowego, a w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora lub inny organ prowadzący to postępowanie (np. Policję), spośród osób wpisanych do wykazu, prowadzonego przy każdym sądzie okręgowym w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 07 maja 2015 roku w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych.

W przypadku niewyrażenia zgody na rozpoczęcie lub kontynuowanie mediacji przez którąś ze stron postępowania, mediacja zostaje przerwana.

Postępowanie mediacyjne jest przeprowadzane w sposób neutralny i poufny. Uzyskane
w jego trakcie informacje nie mogą być wykorzystywane zarówno przez mediatora, jak również na użytek dalszego postępowania karnego. Neutralny charakter postępowania mediacyjnego wynika ze sposobu jego prowadzenia. W zależności od decyzji pokrzywdzonego lub podejrzanego/oskarżonego może ono być prowadzone w sposób bezpośredni (twarzą w twarz) albo pośredni (bez osobistego kontaktu). Wówczas mediator spotyka się z każdym z uczestników na osobności, przekazując stanowiska i oczekiwania co do warunków ugody. Czas trwania postępowania mediacyjnego nie powinien przekroczyć miesiąca, natomiast za zgodą stron, czas ten może zostać przedłużony.

Pomyślnie przeprowadzone postępowanie mediacyjne kończy się sporządzeniem przez mediatora sprawozdania z jego przebiegu wraz z ugodą, które mediator przedstawia sądowi. Zawarta ugoda gwarantuje należytą ochronę interesów uczestników postępowania.

Koszty postępowania mediacyjnego nie obciążają w żadnym zakresie stron postępowania, bowiem w całości pokrywa je Skarb Państwa. Ale jeśli strony same zgłosiły się do mediatora (bez skierowania sądu, prokuratora lub policji), to one pokrywają koszty mediacji. W takim przypadku wysokość wynagrodzenia za mediację jest ustalana przez strony i mediatora przed rozpoczęciem mediacji.

Korzyści jakie daje postępowanie mediacyjne dla pokrzywdzonego to:

wpływ na rozwiązanie konfliktu na zaproponowanych przez siebie warunkach;
szansa na szybsze uzyskanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin lub naprawienia szkody;
uniknięcie wtórnej wiktymizacji, która może być spowodowana dodatkowym stresem i traumą towarzyszącą ofiarom podczas kolejnych czynności podejmowanych w trakcie postępowania sądowego;
możliwość wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego;
gwarancja wypełnienia zobowiązań przyjętych przez sprawcę, dzięki nadaniu ugodzie zawartej w postępowaniu mediacyjnym klauzuli natychmiastowej wykonalności, identycznej jak
w przypadku orzeczeń podlegających wykonaniu w drodze egzekucji.

Korzyści jakie daje postępowanie mediacyjne dla podejrzanego lub oskarżonego to:

możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub naprawienia szkody;
szybsze zakończenie postępowania karnego, a w konsekwencji szybsze zatarcie skazania;
szansa na łagodniejsze potraktowanie przez sąd m.in.:

odstąpienie od wymierzenia kary z równoczesnym orzeczeniem środka karnego zamiast kary pozbawienia wolności do lat 3, grzywny lub ograniczenia wolności;
nadzwyczajne złagodzenie kary;
uznanie iż czyn stanowi wypadek mniejszej wagi;
uwzględnienie wniosku oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze;

w sprawach z oskarżenia prywatnego zawarcie ugody w postępowaniu mediacyjnym skutkuje umorzeniem postępowania karnego.

Należy pamiętać, iż ugoda zawarta przez strony przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd, by mogła uzyskać moc prawną ugody sądowej, tzn. by mogła wywoływać takie same skutki, jak w przypadku, gdyby strony zawarły ugodę przed sądem. Niezbędne jest przy tym złożenie przez stronę wniosku o zatwierdzenie ugody, bowiem sąd z urzędu nie może zatwierdzić ugody. Ani bowiem zawarcie ugody ani też złożenie przez mediatora protokołu w sądzie nie stanowi podstawy wszczęcia postępowania o zatwierdzenie ugody. Wniosek o zatwierdzenie ugody może złożyć każda ze stron samodzielnie. Możliwe jest także złożenie wspólnego wniosku przez pogodzone strony.

Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. W pozostałych przypadkach sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. O terminie posiedzenia niejawnego sąd nie zawiadamia stron, doręcza im jedynie odpis wydanego na takim posiedzeniu orzeczenia.

6. Wybory do Sejmu i Senatu

Dzisiaj, 13 października 2019 roku odbywają się wybory do Parlamentu . Policjanci na terenie całego kraju prowadzą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów. Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Funkcjonariusze będą reagować m.in. na:

naruszenie ciszy wyborczej;
uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;
usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;
wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;
uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkich tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

Opracował :

Oficer prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments