Kronika Policyjna

1. Działania kontrolno-prewencyjne „ALKOHOL I NARKOTYKI”
9 grudnia 2019 roku policja przeprowadzi ogólnopolskie działania pn. „ALKOHOL i NARKOTYKI”. Będą ukierunkowane na przeprowadzenie kontroli jak największej liczby kierujących pojazdami i eliminowanie z ruchu drogowego osób będących po spożyciu alkoholu lub po użyciu środków działających podobnie do alkoholu. Policjanci będą również zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem. Należy liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli drogowych oraz większą liczbą policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może rodzić poważne konsekwencje.
(Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabronione.

2. W trosce o bezpieczeństwo niepełnosprawnych, ponieważ… „Razem Bezpieczniej”
5 grudnia 2019 roku wieruszowscy policjanci spotkali się z podopiecznymi oraz pracownikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wieruszowie. Tematem policyjnej prelekcji było m.in. bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym. Spotkanie zorganizowano w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.
Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo finansowe, zagrożenia cyberprzestępczością i przemoc to tylko niektóre z zagadnień omówionych na spotkaniu w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wieruszowie. Spotkanie przeprowadzili asp.sztab. Damian Pawlak oraz mł.asp. Anna Stępień z wieruszowskiej Komendy Policji. Podczas policyjnej prelekcji, nie zabrakło również tematów związanych z bezpieczeństwem podopiecznych w miejscu zamieszkania, oraz podczas kontaktów z nieznajomymi. Wszystkim uczestnikom warsztatu przekazano kamizelki odblaskowe, zakupione w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpiecznej” im. Władysława Stasiaka. Realizując założenia projektu policjanci spotkali się już z dziećmi w szkołach w Wieruszowie i w gminie Wieruszów.
W ramach tego programu oprócz działań profilaktycznych realizowana jest budowa Miasteczka Ruchu Drogowego przy ulicy Krasickiego w Wieruszowie. Urząd Miejski w Wieruszowie na realizację tego zadania otrzymał dofinansowanie w ramach tego programu, przez pozytywne zaopiniowanie projektu przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi.

3. Wybuch nielegalnej bimbrowni … czyli wspólne ćwiczenia służb
W miniony czwartek i piątek strażacy, policjanci oraz ratownicy medyczni z powiatów wieruszowskiego oraz kępińskiego uczestniczyli w szkoleniu zakończonym pozorowaną akcją ratowniczą.
5 i 6 grudnia 2019 roku Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Wieruszowie zorganizowała szkolenie, dotyczące prowadzenia akcji ratowniczej na wypadek zdarzenia masowego. Po czwartkowym szkoleniu teoretycznym, w piątkowe przedpołudnie w Starym Ochędzynie, w gminie Sokolniki przeprowadzono pozorowaną akcję ratowniczą. W ćwiczeniach brali udział strażacy, ratownicy medyczni a także wieruszowscy policjanci. Założeniem ćwiczenia był wybuch w miejscu nielegalnego pędzenia alkoholu. W pozorowanym zdarzeniu jedna osoba poniosła śmierć i kilkanaście osób zostało rannych rannych. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wspólnie z strażakami oraz ratownikami medycznymi wydostali z gruzowiska płonącego obiektu osoby poszkodowane, udzieli pierwszej pomocy przedmedycznej a także ustalili przebieg i okoliczności tego zdarzenia. Po zakończonych ćwiczeniach podsumowano pozytywne efekty współpracy poszczególnych służb, za które podziękował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie bryg. Maciej Dzielecki.

4. Policjanci zatrzymali poszukiwanych
Wieruszowscy policjanci zatrzymali poszukiwanych przez Sąd Rejonowy w Wieluniu. Przestępcy przez dłuższy czas ukrywali się przed Wymiarem Sprawiedliwości.
Wieruszowscy policjanci sprawdzają i weryfikują każdą informację dotyczącą osób poszukiwanych. 9 grudnia 2019 roku w Wieruszowie kryminalni zatrzymali 27 – letniego mężczyznę. Następnego dnia, 10 grudnia br. policjanci sprawdzając kolejną informację, w gminie Sokolniki zatrzymali drugiego poszukiwanego. Przestępcy poszukiwani byli przez Sąd Rejonowy w Wieluniu i ukrywali się w różnych miejscach. Skuteczne działania policjantów sprawiły, że poszukiwani zostali zatrzymani w powiecie wieruszowskim i doprowadzeni do zakładu karnego, gdzie odbywają karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko mieniu i wolności.

5. Konsultacje w sprawie posterunku Policji w Lututowie już za nami
W miniony wtorek w Urzędzie Gminy w Lututowie odbyły się konsultacje społeczne na temat odtworzenia posterunku Policji. W spotkaniu udział wzięli policjanci z wieruszowskiej komendy Policji, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Lututów.
10 grudnia 2019 roku od godziny 09:00 w Urzędzie Gminy w Lututowie odbyły się konsultacje społeczne na temat odtworzenia Posterunku Policji w Lututowie.
W spotkaniu udział wzięli : Wójt Gminy Lututów, Pan Marek Pikuła, Przewodniczący Rady Gminy Lututów, Pan Marek Zgadzaj, Radni i Sołtysi gminy Lututów oraz mieszkańcy. Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie reprezentowali : Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie, podinsp. Adam Stochniałek, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, podinsp. Paweł Moska, Rzecznik Prasowy, asp.szt. Damian Pawlak oraz Referent Zespołu ds. Organizacji Służby i Zarządzania Kryzysowego, sierż. szt. Radosław Walczak.
Spotkanie rozpoczął Wójt gminy Lututów oraz Zastępca Komendanta Powiatowego w Wieruszowie podinsp. Adam Stochniałek, którzy powitali wszystkich obecnych oraz przedstawili tematykę spotkania.
Komendant omówił również działania związane z odtworzeniem Posterunku Policji, który swym zasięgiem miałby objąć gminy Lututów, Galewice i Sokolniki. Podkreślił, że od 1 stycznia 2020 roku Lututów będzie miastem i zasadnym byłoby, aby właśnie w Lututowie odtworzyć posterunek, który został zamknięty w 2012 roku.
Następnie głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, podinsp. Paweł Moska, który przedstawił analizę stanu bezpieczeństwa w gminie Lututów w latach 2016 – 2018 oraz w pierwszym półroczu 2019 roku. Podinsp. Moska zwrócił uwagę na czas reakcji policjantów na zdarzenia w gminie Lututów, a także przedstawił liczbę odnotowanych przestępstw i wykroczeń.
Podczas spotkania podinsp. Moska przypomniał wszystkim o funkcjonowaniu programu „Dzielnicowy bliżej nas”, związanym z aplikacją „Moja Komenda”, który ma na celu ułatwienie kontaktu społeczeństwa z Policją, zwłaszcza z dzielnicowymi. Przypomniał również o funkcjonowaniu punktu przyjęć interesantów, który dzięki użyczeniu przez Urząd Gminy pomieszczenia, jest czynny w każdy czwartek w godzinach 10:00 – 11:00.
Po likwidacji Posterunków Policji w powiecie wieruszowskim utworzono podobne punkty w każdej gminie powiatu.
Kolejnym punktem konsultacji, było przedstawienie narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podinsp. Paweł Moska wspólnie z sierż. szt. Radosławem Walczakiem przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, omówili cel i zasadę działania KMZB oraz rodzaje zagrożeń, które można zaznaczać na mapie. Ponadto wyświetlono zagrożenia zaznaczone na KMZB od początku jej funkcjonowania ze wskazaniem zagrożeń potwierdzonych oraz wyeliminowanych, głównie w gminie Lututów.
W trakcie konsultacji uczestnicy wypełnili ankietę, w której mogli odpowiedzieć na pytania dotyczące poczucia bezpieczeństwa, kontaktu z dzielnicowym, korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa a przede wszystkim wyrazić opinię dotyczącą odtworzenia Posterunku Policji w Lututowie.
Podczas spotkania samorządowcy i mieszkańcy poruszali tematy, głównie dotyczące wykroczeń w ruchu drogowym.
Na zakończenie konsultacji głos zabrali Wójt Gminy Lututów, Pan Marek Pikuła oraz Przewodniczący Rady Gminy Lututów, Pan Marek Zgadzaj. Samorządowcy podziękowali za zorganizowanie i udział w konsultacjach społecznych. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję na zrealizowanie planów Powstania Posterunku Policji w Lututowie.

6. Najlepszy Policjant i Strażak Województwa Łódzkiego w 2019 roku
11 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi przy ul. Narutowicza 122 odbył się XX już Finał „Wojewódzkiego Konkursu na Najlepszego Policjanta i Najlepszego Strażaka Województwa Łódzkiego”, zorganizowany przez Pana Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Wśród wyróżnionych 21 policjantów znalazł się Kierownik wieruszowskich dzielnicowych, asp. sztab. Waldemar Leszczyński. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów nie tylko zawodowych !
Gospodarz uroczystości Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber gościł na uroczystej gali Wojewodę Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego . Oprócz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinsp. Andrzeja Łapińskiego obecni byli również m.in. szefowie i przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej oraz związków i stowarzyszeń.
Laureaci poszczególnych zawodów zostali wyłonieni w wyniku konkursów przeprowadzonych na szczeblu Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Wśród wyróżnionych policjantów znalazł się Kierownik Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, asp. sztab. Waldemar Leszczyński. Kierownik Leszczyński z rąk Marszałka Województwa Łódzkiego odebrał ryngraf oraz gratulacje za zajęcie I miejsca w eliminacjach wojewódzkich oraz II miejsca w ogólnopolskim turnieju „Dzielnicowy Roku 2019, Kierownik Rewiru Dzielnicowych”.
„Dzielnicowy Roku”, „Patrol Roku”, „Najlepszy przewodnik psa kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych”, Najlepszy przewodnik psa kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków”, „Policjant Ruchu Drogowego”, „ Najlepszy policjant realizujący zadania  z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego” oraz „ Turniej Służby Dyżurnej Jednostki Organizacyjnej Policji”.
Wyróżnienia odebrało łącznie 40 zwycięzców poszczególnych kategorii konkursowych wyłonionych w eliminacjach powiatowych, a następnie w finałach wojewódzkich. Funkcjonariusze otrzymali nagrody pieniężne Marszałka Województwa Łódzkiego oraz okolicznościowe dyplomy.
Nagrody dla policjantów i strażaków wręczyli: Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego , Wojewoda Łódzki  Tobiasz Bocheński oraz nadinsp. Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki policji, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi st. bryg. Marek Jankowski i druh Tadeusz Karcz  , wice prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.
Wszyscy w swoich wystąpieniach podkreślali, że wyróżnione grono stanowi wzór do naśladowania. Laureaci odebrali wiele  życzeń i gratulacji !

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments