Wiadomości z Komendy Powiatowej Policji

1. Kolizja drogowa na S 8 w miejscowości Gumnisko
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do którego doszło na drodze ekspresowej S 8 w Gumnisku, w gminie Sokolniki. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tej kolizji drogowej doszło 29 listopada 2019 roku około godziny 19:30 na 125 km. drogi ekspresowej S 8 w miejscowości Gumnisko, w gminie Sokolniki. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący fiatem doblo, 28 – letni mieszkaniec Wrocławia , nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w prawidłowo jadącego opla astrę, którym kierowała 38 – letnia mieszkanka Nowej Rudy. W wyniku tej kolizji, uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu, metalowe bariery ochronne i słupki hektometryczne. Kierujący pojazdami w chwili tej kolizji byli trzeźwi. Kierowca fiata, został ukarany przez policjantów mandatem karnym, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Apelujemy do kierowców o zachowywanie ostrożności na drogach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy szybko zmieniają się warunki atmosferyczne i drogowe. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

2. Uważajmy na włamywaczy!
W związku z pojawiającymi się na terenie powiatu wieruszowskiego włamaniami do domów jednorodzinnych, policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i przezorność.
W ostatnim czasie w powiecie wieruszowskim doszło do kilku włamań, głownie do domów jednorodzinnych. Przestępcy dostają się do pomieszczeń najczęściej poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okien. Ich łupem często pada biżuteria i pieniądze. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania, bądźmy ostrożni szczególnie w informowaniu nieznajomych na temat trybu życia naszych sąsiadów lub godzin ich nieobecności w mieszkaniu.
Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza tak zwane rozpoznanie terenu przez złodzieja lub włamywacza. Dlatego pamiętajmy, że jeżeli cokolwiek wyda nam się dziwne lub podejrzane w zachowaniu przypadkowo napotkanych osób w pobliżu naszych posesji lub na klatkach schodowych o poinformowaniu policji pod numerem alarmowym 62 78 32 411 lub 112 o zaobserwowanej sytuacji. Zapewniamy, że każda przekazana informacja będzie zweryfikowana.
Apelujemy również do właścicieli obiektów handlowych i zakładów produkcyjnych o właściwe zabezpieczenie mienia oraz o dbałość urządzeń monitorujących i rejestrujących.
Jednocześnie poszukujemy sprawców włamania do jednego z domów jednorodzinnych w Swobodzie, w gminie Lututów. Do tego zdarzenia doszło 30 listopada br. prawdopodobnie w godzinach wieczornych. Wówczas nieustaleni do chwili obecnej złodzieje, włamali się do domu, skąd skradli biżuterię oraz pieniądze.
Wszystkie osoby, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje w tej sprawie lub w sprawie podobnych sytuacji prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie pod nr tel. 62-78-32-411 lub 997. Osobom kontaktującym się zapewniamy anonimowość.
 
Oto kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie.
Pamiętaj!
– zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, zwłaszcza znajdujące się z tyłu budynku (nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy)
– nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
– zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
– wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),
– nie trzymaj dużej gotówki w domu,
– nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaj też oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek);
Warto także sporządzić dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
Poinformuj Policję gdy:
– zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
– usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
– zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
– zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.
Policja apeluje do mieszkańców o obserwowanie i informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc na numer 62 78 32 411 czynny całą dobę, lub 112.

3. Policyjne działania „NURD”
4 grudnia w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W środę większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.
Co istotne bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce, w porównaniu z poprzednim rokiem, poprawiło się. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się, chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych to zatrważa fakt, że wciąż blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach realizowanych już po raz dwunasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami ¼ wypadków ze swoim udziałem bacznie przyjrzą się również ich poczynaniom.
Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.
Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

4. Świecą przykładem,…chcą zostać policjantami ?
Okres jesienno-zimowy to szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność. Wszystko to powoduje, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. O ważnej roli elementów odblaskowych w ruchu drogowym, oraz o tym jak zostać policjantem, podczas spotkania dowiedzieli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.
4 grudnia 2019 roku policjanci z wieruszowskiej komendy Policji spotkali się z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Podczas spotkania policjant przekazał informacje na temat naboru do służby w Policji, wymogów formalnych oraz postępowaniu kwalifikacyjnym. Przekazał również, że noszenie munduru zobowiązuje, ale daje też mnóstwo satysfakcji z niesienia pomocy innym.
Ponadto młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji na temat problematyki środków odurzających między innymi tzw. „dopalaczy”, oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym. Nie zabrakło również tematów związanych z odpowiedzialnością prawną za wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali odblaskowe kamizelki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

5. Zapraszamy na konsultacje społeczne
Jednym z trzech podstawowych filarów w Policji, obok instytucji dzielnicowego i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest odtwarzanie posterunków Policji. Jesteśmy formacją spieszącą z pomocą wszystkim mieszkańcom naszego kraju. Dlatego też musimy być wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba, gdzie może dochodzić do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu obywateli.
Obecność policjantów pozytywnie wpływa na wzrost poczucia bezpieczeństwa, co sprawia, że są obdarzani zaufaniem i i służba dla bezpieczeństwa Państwa i Jego Obywateli jest szczególnie efektywna. Temu właśnie m.in. ma służyć odtwarzanie zlikwidowanych posterunków Policji.
Odtworzenie zlikwidowanego w 2012 roku Posterunku Policji w najbliższym czasie zaplanowano w Lututowie, w powiecie wieruszowskim.
Państwa opinia jest dla nas bardzo ważna, dlatego też zapraszamy mieszkańców, głównie gmin Lututów, Sokolniki i Galewice do udziału w konsultacjach społecznych, na temat potrzeby odtworzenia Posterunku Policji w Lututowie.
Konsultacje odbędą się w Urzędzie Gminy w Lututowie, 10 grudnia 2019 roku o godzinie 9:00. Celem konsultacji jest rozwijanie dialogu z mieszkańcami i uzyskanie informacji, dotyczących poczucia bezpieczeństwa wśród miejscowej społeczności oraz ocena potrzeby odtworzenia Posterunku Policji.

6. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym
6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).

Korytarz życia
Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie.
Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.
Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.
Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments