Koronika Policyjna

 

 

 

 

1. Złodziejski duet wpadł na gorącym uczynku
Wieruszowscy policjanci zatrzymali „na gorącym uczynku” dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież z włamaniem. Do przestępstwa doszło 12 lutego 2020 roku w Kuźnicy Skakawskiej, w powiecie wieruszowskim. Podejrzani już usłyszeli zarzuty w tej sprawie. Za taki czyn grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
12 lutego 2020 roku po godzinie 20:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o prawdopodobnym włamaniu do domu jednorodzinnego w Kuźnicy Skakawskiej, w gminie Wieruszów. Dzięki sprawnie podjętej interwencji, funkcjonariusze na miejscu zastali dwóch mężczyzn, którzy pośpiesznie wynosili skradzione z domu rzeczy. Włamywacze na widok umundurowanych policjantów, byli całkowicie zaskoczeni, i nie potrafili wytłumaczyć swojego zachowania. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali dwóch 24 – latków, mieszkańców powiatu kępińskiego. Straty powstałe w związku z tym zdarzeniem, wstępnie oszacowano na kilkaset złotych Amatorzy cudzej własności już usłyszeli zarzuty w tej sprawie. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem, grozi kara nawet do 10 lat więzienia. Śledczy pod nadzorem wieluńskiej prokuratury sprawdzają, czy przestępczy duet nie ma na swoim koncie innych tego typu zdarzeń.

2. Czy wiesz, że…?
Czy wiesz, że atak na policjanta jest przestępstwem?
Zarówno policjant w mundurze, jak i policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi. Prawo przewiduje karę za naruszanie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy. Jeżeli do ataku dochodzi poprzez działanie wspólnie z inną osobą albo dojdzie do użycia broni palnej wobec policjanta lub innego niebezpiecznego narzędzia (np. noża, pałki) to kara za taki atak wynosi nawet do 10 lat więzienia. Jeżeli policjant poniesie śmierć w wyniku takiego ataku, to sprawcy grozi nawet kara dożywotniego więzienia.
Pamiętaj: Jeżeli policjant jest po służbie, ale okaże legitymację i ujawni się jako policjant, to chroniony jest tak, jakby był na służbie. Za atak na niego grożą takie same kary, jakby był na służbie. Takie same kary grożą za atak na osobę jeżeli osoba nie jest policjantem, ale zostanie poproszona o udzielenie pomocy policjantowi i zgodzi się. Jest to wówczas tak zwana osoba przybrana do pomocy.

3. Narkotyki i dopalacze niszczą życie
Wieruszowscy policjanci zorganizowali kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają, szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Tym razem mundurowi spotkali się z młodzieżą i gronem pedagogicznym w Zespole Szkół w Dzietrzkowicach.
18 lutego 2020 roku wieruszowscy policjanci spotkali się z młodzieżą oraz gronem pedagogicznym w Szkole Podstawowej w Dzietrzkowicach. Podczas policyjnych prelekcji, przy użyciu prezentacji multimedialnej i poradnika profilaktycznego opracowanego w Komedzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, omówiono zagrożenia i odpowiedzialność prawną związaną z środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi. Policjanci wyjaśnili również, zagadnienia związane z rozpoznawaniem osób będących pod wpływem środków odurzających oraz omówili sposoby postępowania w określonych sytuacjach. Podczas spotkań nie zabrakło również tematów, związanych z odpowiedzialnością prawną nieletnich za czyny karalne, zachowań świadczących o demoralizacji małoletnich oraz konsekwencji związanych z takimi zachowaniami.
Ponadto w trakcie spotkania z gronem pedagogicznym, policjanci omówili i przedstawili zawartość tzw. walizki edukacyjnej z „atrapami” środków odurzających. Rozpoznawanie substancji odurzających jest szczególnie ważne w pracy pedagogów z młodzieżą.

4. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W dniach od 21 do 28 lutego 2020 roku obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. To kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, podczas której pokrzywdzeni mogą bezpłatnie skorzystać z informacji prawnej. Uczestniczyć będą w niej także policjanci z komend woj. łódzkiego.
Doroczne obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem związane są z ustanowieniem 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne udzielane w różnych lokalizacjach, w tym w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.

W działania włączyli się również wieruszowscy policjanci. Od 21 do 28 lutego 2020 roku w godzinach 8:00 – 14:00, funkcjonariusze pełnić będą dyżury w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie przy ulicy Kuźnickiej 28A, podczas których pokrzywdzeni przestępstwem będą mogli bezpłatnie skorzystać z informacji prawnej.

Opracował:
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments