Kronika KPP w Wieruszowie

Kronika
KPP w Wieruszowie
23.03.2020r.

1. Kierował TIR – em na „podwójnym gazie”
Wieruszowscy policjanci zatrzymali kierowcę ciężarowego mana, którego kierowca miał w organiźmie ponad pół promila alkoholu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
15 marca 2020 roku przed godziną 6:00 dyżurny wieruszowskiej komendy policji został poinformowany, o przemieszczającym się trasą S 8 w kierunku Warszawy ciężarowym manie, którego kierowca miał znajdować się pod działaniem alkoholu. Skierowani na S 8 policjanci, na 122 km tej trasy, w Kopaninach, zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów marki Man wraz z naczepą, którym kierował 47 – letni obywatel Hiszpanii. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że mężczyzna miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. W tej sytuacji policjanci zatrzymali 47 – latkowi prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Wieruszowscy policjanci cyklicznie prowadzą działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez eliminowanie nietrzeźwych użytkowników dróg. W trakcie kontroli pojazdów, funkcjonariusze informują kierowców o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdami na tzw. „podwójnym gazie”i zagrożeń z tym związanych.

2. Poszukujemy sprawców usiłowania kradzieży z włamaniem

Wieruszowscy policjanci poszukują sprawców kradzieży z włamaniem do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubnicach. Do tego przestępstwa doszło w nocy 13 na 14 marca 2020 roku. Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie, prosimy o kontakt z wieruszowską lub najbliższą jednostką Policji. Jednocześnie policjanci apelują o właściwe zabezpieczenie mienia.
Poszukujemy sprawców usiłowania kradzieży z włamaniem do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubnicach. Do tego zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 marca 2020 roku. Tej nocy, nieustaleni do chwili obecnej sprawcy, po uszkodzeniu jednego z okien kościoła weszli do środka, splądrowali wnętrze świątyni oraz uszkodzili drzwi wewnętrzne i oddalił się w nieznanym kierunku. Z wstępnych ustaleń wynika, że z kościoła nic nie zostało skradzione. Wartość poniesionych strat w związku z uszkodzeniami wstępnie oszacowano na kilka tysięcy złotych.
Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie, prosimy o telefoniczny lub osobisty kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie lub z najbliższą jednostką Policji. Osobom kontaktującym się zapewniamy anonimowość.

3. Uwaga na #FakeNews
W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa, apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw – #FakeNews!
Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację, o czym informowaliśmy wcześniej.
Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” – głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki – są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.
Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.
W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa.
Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej!
Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki!

4. Uwaga na oszukańcze ogłoszenia związane z epidemią koronawirusa (COVID-19)
Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed oszukańczymi ogłoszeniami związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.
Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19) nakłaniającymi klientów banków do dokonywania transakcji finansowych. Niniejsze ostrzeżenie jest adresowane do klientów wszystkich polskich banków.
Przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią koronawirusa (COVID-19). Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.
W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19) nakłaniającymi klientów banków do dokonywania transakcji finansowych. Niniejsze ostrzeżenie jest adresowane do klientów wszystkich polskich banków.
Przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią koronawirusa (COVID-19). Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.
W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.
Rekomendacje:
• przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa w mediach masowych;
• sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie – nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank;
• zawsze czytaj bardzo uważnie treść każdego SMSa z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, najbliższej jednostce Policji, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/). Wskazane powyżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych kroków/działań.
Pamiętaj!
W tym szczególnym okresie najskuteczniejszą metodą kontaktu z bankiem może okazać się przesłanie wiadomości e-mail. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, które dotyczą także banków i ich pracowników czas połączenia telefonicznego z konsultantem może się wydłużyć. Staraj się zrozumieć tą sytuację. Twoje zgłoszenie mailowe będzie przeanalizowane i będą podjęte stosowne działania.

5. Kolizja drogowa na DW 450 w Mirkowie
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym. Do tego zdarzenia doszło dzisiaj, 17 marca 2020 roku w Mirkowie w gminie Wieruszów. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tej groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 17 marca br. przed godziną 10:00 na drodze wojewódzkiej nr 450 w Mirkowie, w gminie Wieruszów. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący ciągnikiem rolniczym ursus C 330, 16 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów, nie zachował należytych środków ostrożności podczas manewru skrętu i doprowadził do zderzenia z poruszającym się prawidłowo citroenem berlingo. Citroenem w chwili kolizji kierował 19 – letni mieszkaniec powiatru wieruszowskiego. Kierowcy obu pojazdów w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostały pojazdy w nim uczestniczące. Policjanci ustalili również, że kierujący ursusem nie posiada uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym i wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Małoletni kierowca ursusa, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

6. Wypadek podczas pracy w Polesiu
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wyjaśniają okoliczności wypadku przy pracy, do którego doszło podczas pracy na terenie jednego z zakładów w miejscowości Polesie, w gminie Wieruszów. W wyniku wypadku obrażeń ciała doznała 37 – letnia kobieta.
Do wypadku przy pracy doszło 17 marca 2020 roku w godzinach porannych na terenie jednego z zakładów w miejscowości Polesie, w gminie Wieruszów. Według wstępnych ustaleń, 37 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego, podczas pracy przy jednej z maszyn, doznała urazu ręki i została przetransportowana do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci wstępnie ustalili również, że do tego zdarzenia nie przyczyniły się osoby trzecie. Poszkodowana w chwili zdarzenia była trzeźwa. Dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

7. Chcesz zgłosić Policji przestępstwo lub wykroczenie? Nie musisz przychodzić do komendy !
Chcesz zgłosić Policji przestępstwo lub wykroczenie? Nie musisz przychodzić do komendy! Możesz to zrobić przesyłając stosowną informację najlepiej pocztą tradycyjną lub alternatywnie pocztą elektroniczną. Aby Ci pomóc policjanci opracowali wzór takiego pisma. W poszczególnych polach wpisz odpowiednie informacje. Gotowe pismo (wraz z załącznikami) wyślij na adres pocztowy komendy lub komisariatu. Pamiętaj, że możesz to zrobić również drogą elektroniczną. Adresy e-mail znajdziesz na stronie internetowej danej jednostki Policji.
Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi opracowała wzór formularza „informacji o przestępstwie/wykroczeniu”, który pokrzywdzony może przekazać  do jednostki Policji  bez konieczności, na tym etapie, bezpośredniego kontaktu.
JAK TO ZROBIĆ?
PRIORYTET TO – pocztą po jego uprzednim wypełnieniu, wydrukowaniu i opatrzeniu własnoręcznym podpisem,
ALTERNATYWA TO – pocztą elektroniczną (na adres email podany w komunikacie na stronie danej  jednostki Policji) po jego wypełnieniu bez własnoręcznego podpisu.
Takie rozwiązanie umożliwi funkcjonariuszom Policji zaplanowanie dalszych działań, przy minimalizacji ryzyka epidemiologicznego.
Pozwoli na poinformowanie zgłaszającego o terminie niezwłocznej weryfikacji informacji wstępnej i formalnego przyjęcia od niego zawiadomienia o przestępstwie w taki sposób, aby uniknąć jednoczesnej obecności wielu osób (interesantów) w siedzibie jednostki Policji, oczekujących na przyjęcie od nich zawiadomień lub załatwienia innych spraw.
Sprawdzenie, przed zaplanowaniem terminu czynności – przy wykorzystaniu zawartych w informacji wstępnej danych teleadresowych – czy nie zachodzą okoliczności wskazujące, iż osoba kierująca informację o przestępstwie jest osobą zaliczoną do grupy wzmożonego ryzyka epidemiologicznego.
Oczywiście nadal w jednostce Policji będą przyjmowane protokolarnie ustne zawiadomienia o przestępstwie tylko w przypadkach dotyczących najpoważniejszych przestępstw, gdzie zwłoka w złożeniu zawiadomienia mogłaby skutkować utratą śladów i dowodów.
ADRES E-MAIL :
KPP w Wieruszowie : dyzurny@wieruszow.ld.policja.gov.pl

W załączeniu niezbędne do pobrania dokumenty  w wersji elektronicznej !
Wzór formularza informacji o przestępstwie/wykroczeniu,
pouczenia pokrzywdzonego (przestępstwem lub wykroczeniem)
PLIKI DO POBRANIA

8. Interpol ostrzega przed oszustwami
Od czasu identyfikacji choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa i jego rozprzestrzenianiem się na inne kraje, w ostatnim czasie pojawiły się różne typy oszustw. Interpol ostrzega przed przestępcami, którzy wykorzystują strach związany z pandemią.
Oszustwa dokonywane przez przestępców od momentu pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem można podzielić na trzy sposoby:
• podrobione strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne;
• oszustwo telefoniczne;
• schematy phishingowe.
Poprzez fikcyjne strony internetowe, platformy e-commerce itp. oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem. Oszuści tworzą i zakładają fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, oferujące do sprzedaży i dystrybucji maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. W pewnym stopniu oszuści używają nazw znanych firm, które zajmują się produkcją i dostawą masek, szczególnie tych z siedzibą w Europie. Ofiary tych przestępstw proszone są o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych, zazwyczaj na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia.
Jak się okazuje, maski nie są w ogóle dostarczane, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a witryny, platformy są nagle usuwane. Zdarzały się również przypadki, w których ofiary są proszone o odbiór płatnych masek na twarz z różnych klinik, tylko po to, aby ofiary zostały ostatecznie poinformowane, że nie podjęto takich uzgodnień.
Sprawa z Singapuru. (Siły Policyjne Singapuru):
„Cztery osoby aresztowane za oszustwa w handlu elektronicznym obejmujące sprzedaż masek na twarz”
Link:https://www.police.gov.sg/media-room/news/20200222_arrest_four_arrested_for_ecommerce_scams_involving_sale_of_ face_masks_cad
Podczas gdy oszustwa telekomunikacyjne i oszustwa telefoniczne pod różnymi pretekstami nie są nowym zjawiskiem, w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o nowszych odmianach oszustw telefonicznych związanych z sytuacją COVID-19.
Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. W niektórych przypadkach ofiary otrzymały drugie wezwanie od rzekomego lekarza, dyrektora szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Następnie ofiary są informowane o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie pieniędzy lub przekazanie gotówki, lub innych kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary.
Zdarza się też, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu jakiejkolwiek choroby. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji.
W ostatnich tygodniach odnotowano kilka przypadków phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z COVID-19. Przestępcy rozpowszechniają złośliwe linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak chronić się przed rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko pandemii. Niektóre z tych e-maili zachęcają odbiorców do otwarcia linku lub strony, która rzekomo zawiera dodatkowe ważne informacje.
Aby otworzyć taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się przy użyciu swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób przestępcy mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Takie listy i wiadomości e-mail sugerują, że zostały wysłane przez znane organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Strzeż się przestępców udających WHO!

9. Pozostań w domu – nie naruszaj kwarantanny !
W województwie łódzkim w ciągu ostatniego tygodnia doszło do kilkunastu przypadków wskazujących na naruszenia obowiązku poddania się kwarantannie. W każdym przypadku zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, ale które miały potwierdzony kontakt z osobą, która mogła być chora, zakażona, która mogła mieć objawy, a te objawy mogą się pojawić w ciągu najbliższych 14 dni. Nie polega tylko na tym, że dana osoba nie chodzi do pracy czy do szkoły. Ona polega na odosobnieniu osoby, która decyzją powiatowego inspektora sanitarnego została skierowana na kwarantannę domową. Taka osoba nie może kontaktować się z żadną inną osobą !
Jak wskazują przypadki z ostatnich dni, część spośród osób objętych obowiązkiem kwarantanny, a jest ich w woj. łódzkim już ponad 4 tysiące, pomimo nieustannych apeli ze strony służb , nie stosuje się do jej warunków. Naruszenia dotyczą m.in. przypadków wyjścia z psem, mycia okien, bądź udania się do pracy przez osoby poddane szczególnym środkom ostrożności. Warto przypomnieć, że naruszenie ww. obowiązku pozostania w domu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi łącznie z karą pozbawienia wolności.
W przypadku osób objętych decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego nie zastosowanie się do obowiązku poddania się  kwarantannie skutkuje konsekwencjami z art. 116 kw. Przepis stanowi:
Nieprzestrzeganie nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej lub osoby sprawującej nad nimi pieczę
§ 1. Kto, wiedząc o tym, że:
1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,
2) styka się z chorym na chorobę określoną w punkcie 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,
3)jest nosicielem zarazków choroby określonej w punkcie 1 lub podejrzanym o nosicielstwo,
nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w § 1 nakazów, zakazów, wskazań lub zarządzeń leczniczych.
Grzywna jaką może nałożyć organ prowadzący czynności wyjaśniające za naruszenie powyższego obowiązku maksymalnie wynosić może 5000 złotych. Ponadto osoby, które nie stosują się do zaleceń pozostawania w domu i wykonują inne czynności, które wiązać się mogą z narażeniem innych osób na niebezpieczeństwo zakażenia odpowiadać mogą karnie z art. 160 KK lub art. 165 KK. (Dz.U.2019.0.1950 – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny)
Art. 160 KK. Narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 165. KK.  Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego
§1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:
1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej,
2) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości,
3) powodując uszkodzenie lub unieruchomienie urządzenia użyteczności publicznej, w szczególności urządzenia dostarczającego wodę, światło, ciepło, gaz, energię albo urządzenia zabezpieczającego przed nastąpieniem niebezpieczeństwa powszechnego lub służącego do jego uchylenia,
4) zakłócając, uniemożliwiając lub w inny sposób wpływając na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych,
5) działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Obowiązek przestrzegania ścisłej kwarantanny i konieczność jej przestrzegania wynika również z art. 52 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczeniu chorób zakaźnych  u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234, poz. 1570- t.j. z 2019)
Art. 52. Kto:
1) wbrew obowiązkowi nie poucza pacjenta, osoby sprawującej prawną pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną albo opiekuna faktycznego w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o środkach ostrożności zapobiegających przeniesieniu zakażenia na inne osoby lub o ewentualnym obowiązku wynikającym z art. 6,
2) wbrew obowiązkowi nie informuje zakażonego o konieczności zgłoszenia się do lekarza jego partnera lub partnerów seksualnych,
3) wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 21 ust. 1, nie zgłasza niepożądanego odczynu poszczepiennego,
4) wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 27 ust. 1 lub 2, nie zgłasza zakażenia, zachorowania na chorobę zakaźną lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej albo ich podejrzenia,
5) wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 29 ust. 1, nie zgłasza dodatniego wyniku badania w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, które wywołują zakażenie lub chorobę zakaźną
podlega karze grzywny.
Policjanci apelują!!!
Bądźmy szczególnie rozważni w czasie pandemii Coronowirusa – CONVID-19. Jeżeli obserwujemy u siebie symptomy choroby, bądź mieliśmy kontakt z osobami zarażonymi powiadamiajmy o tym właściwe służby. Tylko rygorystyczne przestrzeganie obowiązku nałożonego na nas kwarantanną zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby i dalszym zakażeniom.
Pamiętajmy!!!
Wychodząc bez potrzeby z domu w czasie rozprzestrzeniania się wirusa ryzykujemy zakażenie siebie i naszych najbliższych – zwłaszcza seniorów. Jeżeli zostaliśmy objęci obowiązkiem kwarantanny nie wychodźmy pod żadnym pozorem z domu. Jeżeli mamy trudności w zaopatrzeniu zgłośmy to odwiedzającym nas codziennie funkcjonariuszom.

10. Pożar samochodów w Kolonii Bolesławiec – Chróścin
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności pożaru pojazdów, do którego doszło w gminie Bolesławiec. W wyniku tego zdarzenia spłonęły dwa samochody ciężarowe z przyczepami, meble oraz nadpaleniu uległ samochód osobowy i pojazd ciężarowy.
Do pożaru pojazdów doszło 19 marca 2020 roku po godzinie 4:00 na jednym z prywatnych parkingów w miejscowości Kolonia Bolesławiec – Chróścin. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny, ogień objął unieruchomionego ciężarowego mana wraz z przyczepą i ładunkiem mebli. W wyniku tego pożaru, ogień zajął również zaparkowanego obok ciężarowego mana wraz przyczepą, oraz nadpaleniu uległ osobowy mercedes i trzeci samochód ciężarowy. Straty powstałe w związku z tym pożarem i uszkodzeniem pojazdów, wstępnie oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policjanci wyjaśniają przyczynę i okoliczności tego zdarzenia. Za spowodowanie pożaru, który zagraża mieniu wielkich rozmiarów, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments