Kronika KPP w Wieruszowie

30.03.2020r.

1. Dzielnicowy wytropił podejrzanego
Wieruszowski dzielnicowy wsłuchując się w głosy społeczeństwa, dotyczące m.in. czynów zabronionych, ustalił podejrzanego o zaśmiecanie lasu w miejscowości Chobanin. Okazał się nim mieszkaniec gminy Wieruszów. Mężczyzna został już ukarany przez policjanta i musiał uprzątnąć swoje śmieci.
Do zaśmiecenia lasu doszło około 16 marca 2020 roku. Wówczas nieustalona osoba, wyrzuciła różnego rodzaju śmieci w lesie w miejscowości Chobanin. Wieruszowski dzielnicowy wsłuchując się w głosy społeczeństwa, dotyczące czynów zabronionych oraz wykroczeń szczególnie uciążliwych społecznie, ustalił podejrzewanego o zaśmiecanie tego miejsca publicznego. Okazał się nim 33 – letni mieszkaniec gminy Wieruszów. Mężczyzna za swoją nieodpowiedzialną postawę, został już ukarany przez dzielnicowego wysokim mandatem karnym i musiał uprzątnąć swoje śmieci.
Apelujemy i przypominamy, w powiecie wieruszowskim wiele miejsc objętych jest monitoringiem. Policjanci w każdym przypadku, po otrzymaniu sygnałów dotyczących popełnianych czynów zabronionych, takich jak np. zaśmiecanie, weryfikują otrzymane zgłoszenia i własne ustalenia i dążą do wykrycia sprawców takich nagannych zachowań. Przypominamy również, że za zaśmiecanie miejsca publicznego, grozi grzywna do 500 złotych lub kara nagany.

2. Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem
W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.
W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
Ograniczenia w przemieszczaniu się :
Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
• dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
• wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
• załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

3. Dachował na „podwójnym gazie”?
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności kolizji drogowej, do której doszło w Gumnisku, w gminie Sokolniki. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do dachowania opla agili doszło 24 marca 2020 roku po godzinie 16 – tej na drodze serwisowej w sąsiedztwie drogi ekspresowej S 8 w miejscowości Gumnisko. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący oplem agila, 17 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. W wyniku tego zdarzenia kierujący nie doznał obrażeń ciała, uszkodzeniu uległ natomiast pojazd uczestniczący w tej kolizji. Po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że 17 – latek, który mógł kierować oplem, miał w organizmie ponad promil alkoholu i nie posiadał prawa jazdy. Policjanci w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień, grozi kara grzywny.

4. Pracujesz poza granicami Polski ? – to ważna dla Ciebie informacja !
Ważna informacja dla wszystkich osób zatrudnionych poza granicami RP. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie. Od 27 marca one także będą objęte 14 dniową kwarantanną.
Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

5. UWAGA! Obostrzenia dotyczące przemieszczania się !
Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Te zmiany mają zwiększyć ochronę. Chodzi o bezpieczeństwo sanitarne, życie i zdrowie nas wszystkich. W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez Polski Rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.
Obostrzenie nie dotyczy więc :
dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy.Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI :
Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.
Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady – na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.
Co ze zgromadzeniami publicznymi?
Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.
Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?
Na podstawie ustawy  z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.
Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.
W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?
Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
– drogi do i z pracy,
– wolontariatu w walce z koronawirusem,
– niezbędnych spraw życia codziennego,
– uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć  więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.
Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży – czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.
Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

6. JESTEŚ NA KWARANTANNIE? SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ APLIKACJI. POMÓŻ SOBIE I NAM !
Zachęcamy do korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Poniżej zamieściliśmy specjalnie przygotowane ulotki, które będą m. in. rozdawane na przejściach granicznych – zachęcamy do ich przesłania, wydrukowania, przekazania rodzinie i znajomym – zarówno powracającym do kraju jak i skierowanym na kwarantannę w Polsce. Więcej na temat aplikacji „Kwarantanna Domowa” na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Przeczytaj koniecznie‼️

7. Słoneczny weekend nie zwalania z obostrzeń ! Zostań w domu !
Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Chodzi o bezpieczeństwo sanitarne nas wszystkich i spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kontakty z innymi osobami musimy ograniczyć do minimum. Zapowiada się słoneczny weekend. Sprzyjać to może pokusie wychodzenia masowo z domów. Rzekomo ustronne , wybrane przez nas miejsce może okazać się także ulubionym miejscem wielu innych osób.
Przestrzegania obowiązujących obostrzeń będą pilnować patrolujący miasta i wsie policjanci zarówno z pokładów radiowozów jak i policyjnego śmigłowca. Wszystko dla zwiększenia Państwa ochrony. Te osoby, które ewidentnie będą wykazywać rażące lekceważenie prawa i zagrożenia muszą liczyć się z konsekwencjami i ukaraniem grzywną.
Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Co prawda wyłączają z tego zakazu rodziny ale i tutaj apelujemy o rozsądek i nie narażanie swoich bliskich. Korzystanie z placów zabaw jest zabronione. Są miejscami gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Zachowujmy między sobą bezpieczne odległości. Zastanówmy się czy spacer nawet jeśli we dwoje czy z rodziną jest naprawdę niezbędną dla nas sprawą życia codziennego w tak wyjątkowym okresie. Obowiązuje stan epidemii. Najbliższy czas warto po prostu zostać w domu. Łódzcy policjanci codziennie kontrolują ponad 8 tysięcy osób przebywających na kwarantannie domowej, w skali kraju to dziesiątki tysięcy. To czy te liczby będą rosły, czy zwiększy się liczba zakażonych zależy od każdego z nas. To ten moment żeby jeszcze mocniej wybrzmiało ZOSTAŃ W DOMU ! Dlatego , także w ten newralgiczny weekend, na ulice wyjadą oznakowane radiowozy z urządzeniami nagłaśniającymi, z których pomocą policjanci będą przekazywać jasne i czytelne komunikaty dotyczące nakazów i zakazów związanych z walką z koronawirusem . Dzisiaj bezpieczeństwo Polaków zależy od odpowiedzialnego zachowania każdego z nas !

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments