Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej

W dniu 3 marca br. grupa osób z niepełnosprawnością m.in. z WTZ i ZAZ w Wieruszowie wraz z terapeutami i swoimi bliskimi wzięła udział w niecodziennym wydarzeniu w Opolu tj. otwarciu wystawy „Zapomniane ofiary eutanazji nazistowskiej.

 

Mordy na pacjentach śląskich zakładów opieki w latach 1940-1945”, którą przygotowała Fundacja Saksońskie Miejsca Pamięci.
Ekspozycja składa się z 21 dwujęzycznych – polsko-niemieckich tablic. Upamiętniają one ponad 2500 osób ze Śląska – niepełnosprawnych intelektualnie lub chorych psychicznie – które padły ofiarą nazistowskich morderstw.
W otwarciu wystawy uczestniczyli również nasi partnerzy z Martinshof Rothenburg Diakoniewerk. To m.in. na terenie ich ośrodka również odbywały się mordy. Jedna z plansz odnosiła się do wykonanych egzekucji w tym miejscu.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyła m.in. Birgit Fisel-Rösle, konsul Niemiec w Opolu. – Pochylamy się nad bardzo trudnym rozdziałem historii Niemiec – przyznała. – Dziękuję, że mogę zabrać głos jako przedstawicielka Republiki Federalnej Niemiec. Pozwólcie państwo, że zacytuję Wolfganga Schäuble, byłego przewodniczącego Bundestagu. – Powiedział on, że z winy wynikającej z historii rodzi się poczucie odpowiedzialności i wezwanie do tego, by o przeszłości nie zapominać. Ta wystawa wpisuje się w to przesłanie.
Podczas otwarcia wystawy zabrał również głos dr Jens Bauman reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Saksonii, który powiedział -Zbrodnie nazistowskie były w negatywnym znaczeniu tego słowa – wyjątkowe i niepowtarzalne. Ta wystawa to potwierdza. Zbrodnia dotknęła osoby bezbronne, zdane na pomoc innych i ufnie spodziewające się od nich dobra i pomocy. Tymczasem zostały wymazane z życia.
Wystawę w CMJW w Opolu można obejrzeć do 30 kwietnia.
Grupa z Wieruszowa i Rothenburga miała możliwość kontynuowania rozmów nt. wystawy i wspólnych projektów podczas wspólnego obiadu i zwiedzania miasta Opola. Grupa zwiedziła również wyspę Bolko -ZOO, Muzeum Polskiej Piosenki oraz XV-wieczną Katedrę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments