Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki

Święto Konstytucji 3 maja

Szanowni Państwo! Drodzy Łodzianie,Świętujemy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 🇵🇱. Każdego roku wspominamy wielkich Polaków, którzy wysiłkiem intelektualnym, społecznym, politycznym i prawnym dążyli do przywrócenia Rzeczypospolitej blasku wielkości,Wiek XVIII-nasty to czas mroczny dla naszej Ojczyzny, gdy instytucje państwa były skorumpowane, panowała wzgarda dla interesu publicznego, szerzyła się prywata a obce mocarstwa ingerowały w polską politykę wewnętrzną. Z powodu tych negatywnych zjawisk sfery publicznej zawiązało się stronnictwo reformatorów w skład którego weszli m.in.: Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj czy Julian Ursyn Niemcewicz. To oni byli odpowiedziali za przygotowanie reform.2 maja 1791 roku w Pałacu Radziwiłłowskim (obecnie Prezydenckim) odczytano projekt nowej konstytucji. W tym samym czasie przeciwnicy reform zebrali się w domu ambasadora Rosji.3 maja, w obecności króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego przyjęto na Zamku Królewskim w Warszawie nową ustawę zasadniczą, która do historii przeszła pod nazwą "Konstytucji 3 maja". Miała ona na celu zachować w ustroju Rzeczypospolitej to co dobre i wartościowe a jednocześnie przeprowadzić gruntowane reformy społeczne, gospodarcze i prawne, które miały uchronić państwo przed upadkiem.Wiele czynów i słów króla, senatorów, posłów po dziś dzień budzi sprzeczne interpretacje i żarliwe dyskusje. Niemniej dzisiejsze święto ma charakter radosny – wspominamy moment patriotycznego wysiłku podejmowanego w celu ratowania Ojczyzny.Każdego dnia, ale dziś szczególnie, mamy prawo odczuwać dumę z bycia Polakami, potomkami odważnych reformatorów, ojców Konstytucji 3 maja.Życzmy sobie dzisiaj, by pomyślność, szczęście, siła i bogactwo nigdy nie opuszczały Rzeczpospolitej. Z pewnością tak bedzie zawsze, gdy tak jak w 1791 roku, będą znajdywali się obywatele traktujący dobro publiczne jako najwyższy nakaz.🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Opublikowany przez Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki Sobota, 2 maja 2020

Szanowni Państwo! Drodzy Łodzianie,

Świętujemy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 🇵🇱. Każdego roku wspominamy wielkich Polaków, którzy wysiłkiem intelektualnym, społecznym, politycznym i prawnym dążyli do przywrócenia Rzeczypospolitej blasku wielkości.

Wiek XVIII-nasty to czas mroczny dla naszej Ojczyzny, gdy instytucje państwa były skorumpowane, panowała wzgarda dla interesu publicznego, szerzyła się prywata a obce mocarstwa ingerowały w polską politykę wewnętrzną. Z powodu tych negatywnych zjawisk sfery publicznej zawiązało się stronnictwo reformatorów w skład którego weszli m.in.: Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj czy Julian Ursyn Niemcewicz. To oni byli odpowiedzialni za przygotowanie reform.

2 maja 1791 roku w Pałacu Radziwiłłowskim (obecnie Prezydenckim) odczytano projekt nowej konstytucji. W tym samym czasie przeciwnicy reform zebrali się w domu ambasadora Rosji.

3 maja, w obecności króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego przyjęto na Zamku Królewskim w Warszawie nową ustawę zasadniczą, która do historii przeszła pod nazwą „Konstytucji 3 maja”. Miała ona na celu zachować w ustroju Rzeczypospolitej to co dobre i wartościowe a jednocześnie przeprowadzić gruntowane reformy społeczne, gospodarcze i prawne, które miały uchronić państwo przed upadkiem.

Wiele czynów i słów króla, senatorów, posłów po dziś dzień budzi sprzeczne interpretacje i żarliwe dyskusje. Niemniej dzisiejsze święto ma charakter radosny – wspominamy moment patriotycznego wysiłku podejmowanego w celu ratowania Ojczyzny.

Każdego dnia, ale dziś szczególnie, mamy prawo odczuwać dumę z bycia Polakami, potomkami odważnych reformatorów, ojców Konstytucji 3 maja.

Życzmy sobie dzisiaj, by pomyślność, szczęście, siła i bogactwo nigdy nie opuszczały Rzeczpospolitej. Z pewnością tak bedzie zawsze, gdy tak jak w 1791 roku, będą znajdywali się obywatele traktujący dobro publiczne jako najwyższy nakaz.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments