Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

06.07.2020r.

1. Kolizja drogowa na S 8 w Gumniskach

Wieruszowscy policjanci wyjaśnili okoliczności kolizji drogowej, do której doszło na trasie S 8 w miejscowości Gumnisko, w gminie Sokolniki. Przyczyną tego zdarzenia było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.

Do tej groźnie wyglądającej kolizji drogowej samochodu osobowego, doszło 30 czerwca 2020 roku, o godzinie 13:00 na 125 km drogi ekspresowej S 8 w Gumniskach w kierunku Warszawy. Policjanci na miejscu tego zdarzenia ustalili, że kierujący renault clio, 29 – letni mieszkaniec Płocka, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery ochronne. W tego zdarzenia 29 – latek nie odniósł obrażeń ciała. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w tej kolizji i słupki stalowych lin ochronnych. Kierowca clio w chwili tego zdarzenia był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze, jest to jedną z najczęstszych przyczyn z powodu których dochodzi do zdarzeń drogowych.

2. WAKACJE, znów mamy wakacje

Wakacje, dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej, dla rodzin okres urlopów i wyjazdów na wypoczynek. Dla policjantów to czas wzmożonych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa m.in. na drogach i nad wodą. Tegoroczne są o tyle wyjątkowe , że przypadają na stan epidemii koronawirusa co wymaga szczególnych środków. Choć nie ma zakazu przemieszczania się należy pamiętać o unikaniu tłumów i zachowaniu dystansu społecznego. Zawsze warto mieć przy sobie maseczki i rękawiczki. Dla rodziców wakacje to czas odpoczynku ale na pewno nie od odpowiedzialności!

26 czerwca 2020 roku KWP i KMP w Łodzi zorganizowała brifing prasowy, podczas którego policjanci przypominali wszystkie zasady, które pozwolą spędzić ten szczególny czas bezpiecznie. Przedstawili także plany naszych działań.

W wakacje 2019 na terenie województwa łódzkiego doszło do 664 wypadków drogowych, to o 142 mniej niż w wakacje 2018. Zginęło wówczas 48 osób a rannych zostało 785 osób. W okresie od 19 czerwca do 1 września 2019 roku policjanci wyeliminowali z ruchu 1362 nietrzeźwych kierujących.

Policjanci ruchu drogowego zwłaszcza w ten letni czas dbają  o bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracają szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W wakacje 2019 roku na terenie woj. łódzkiego utonęło 5 osób. Dane uzyskane z KGP wskazują, że w roku 2019 utonęło 456 osób, tj. o 89 osób mniej niż w roku 2018.

Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Policyjni wodniacy dbają  o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolują rejon akwenów oraz przyległego terenu, zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Wielokrotnie w przeszłości ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które przeceniły swoje możliwości w pływaniu.

Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Od początku czerwca na terenie całej Polski utonęły już 92 osoby. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

Brak umiejętności pływania;
Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
Pływanie w miejscach zabronionych;
Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli!

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.

8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.

17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Pamiętaj o numerach alarmowych! 

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

Dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych.

Policjanci prewencji i służby kryminalnej zwracają uwagę na pozostawiony przezwypoczywających  dobytek i zapewniają bezpieczeństwo w miejscach relaksu na łonie natury.

Od 26 czerwca 2020 roku ruszyła Policyjna Mapa Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym – Wakacje 2020

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na  jej kontynuację w roku bieżącym. Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg. Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze. Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach

Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności

Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami

Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach

Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu

Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem

Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

 

3. Chroń się przed oszustwami wakacyjnymi i biletowymi

Rozpoczęły się wakacje. Planując wypoczynek trzeba zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo w związku z zagrożeniem COVID-19, ale również chronić się przed oszustami, a ci nie próżnują. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się bardzo kosztowne. Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz NASK (Państwowy Instytut Badawczy ) we współpracy z Europolem, ostrzegają przed nieuczciwymi ofertami internetowymi w przygotowanej kolejnej kampanii prewencyjnej.

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? To dlatego, że prawdopodobnie tak jest. Właśnie padłeś ofiarą oszustwa wakacyjnego. Od nieuczciwych lotów po nieistniejące miejsca zakwaterowania, oszustwa wakacyjne to wielki biznes dla wyłudzaczy. Oszustwa najczęściej występują w czasie wakacji letnich oraz przed świętami Bożego Narodzenia. Urlopowicze muszą być tego świadomi. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć oszustwa wakacyjnego.

Każdy cieszy się z wolnego czasu, a każda chwila w roku jest dobra na zasłużony urlop, zarówno krótki jak i długi. W większości przypadków szukanie wymarzonego kierunku podróży i znalezienie dobrej oferty będzie prawdziwą i bezproblemową transakcją. Jeśli jednak dokonujesz rezerwacji online, jesteś narażony na ryzyko oszustw i potencjalnych przekrętów. Ta strona pomoże Ci zrozumieć ryzyko i chronić swoje finanse oraz oczekiwania:

JEŚLI …

… dowiadujesz się na lotnisku, że nie masz rezerwacji na oczekiwany lot;

… po przyjeździe do miejsca docelowego w hotelu nie ma rezerwacji na Twoje nazwisko;

… zarezerwowany dom wakacyjny nie istnieje lub właściciel nic nie wie o Twojej rezerwacji;

… firma wynajmująca samochód nie ma rezerwacji na Twoje nazwisko lub Twoja prośba zostaje odrzucona z powodu nieuczciwego zakupu;

… oszust całkowicie przerywa kontakt po dokonaniu płatności i nie potwierdza niczego, co zostało zarezerwowane…

TO…

padłeś ofiarą oszustwa wakacyjnego. Zachowaj wszystkie dowody i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższej jednostce Policji.

Co to jest oszustwo wakacyjne?

Oszustwo wakacyjne występuje, gdy płacisz w biurze podróży, agencji lub podmiotowi prywatnemu za usługi wynajmu oferowane przez Internet, takie jak:

  • bilety transportu (samolot, pociąg, łódź itp.);
  • zakwaterowanie;
  • wynajem samochodów;
  • kompletne pakiety wakacyjne, zawierające wszystkie lub niektóre z powyższych;

i dowiadujesz się, że zarezerwowana usługa nie istnieje lub została opłacona nie z Twoich pieniędzy, ale ze skradzionej karty innej ofiary, co powoduje, że zakup jest nieważny.

Często przestępcy chcą Twoich pieniędzy. Jednak w wielu przypadkach oszustwo jest tylko częścią większego planu – przestępcy wykorzystają skradzione dane karty kredytowej jednej osoby do zakupu legalnych usług turystycznych, które następnie oferują innym osobom po niższej cenie (zarabiają na powtórnej sprzedaży tej samej usługi).

 

4. Wypadek drogowy z udziałem motocyklisty w Wójcinie

Wieruszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego z udziałem motocyklisty, do którego doszło w Wójcinie, w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku, kierujący motocyklem z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Wstępną przyczyną wypadku, było nie zachowanie ostrożności podczas wyprzedzania przez kierującego jednośladem.

Do tego wypadku drogowego doszło 2 lipca 2020 roku około godziny 16:20 na ulicy Wieluńskiej w Wójcinie. Według wstępnych ustaleń kierujący motocyklem kawasaki, 26 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, nie zachował należytej ostrożności podczas wyprzedzania i zderzył się z audi A4, którą kierował 30 – letni mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego. W wyniku wypadku, motocyklista z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala, uszkodzeniu uległy również pojazdy. Kierowcy w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku.

Przypominamy, że za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci apelują o rozwagę, kulturę i życzliwość, na drogach. Szczególnie w czasie wakacji, kiedy na wielu drogach będzie zwiększone natężenie ruchu pojazdów przypominamy, że na drodze nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

Opracował :

Oficer Prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments