Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

12.10.2020r.

1. UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH PIENIĄDZE

Każdy z nas doskonale zna podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wiemy, że nie należy ufać obcym i sami przekazujemy tą wiedzę młodszym pokoleniom. Mimo to często zdarza się nam słyszeć, że ktoś padł ofiarą oszustów. W czym tkwi więc problem?

Oszuści, złodzieje i inni pospolici przestępcy działają w sposób pozbawiony skrupułów. Nie ma dla nich znaczenia czy ich ofiarą będzie osoba starsza czy schorowana. Najważniejsze jest dla nich osiągnięcie celu. Ten cel to nasze pieniądze i wartościowe rzeczy.

Najczęściej ofiarami oszustów padają seniorzy. Osoby starsze chcą pomagać bliskim i potrzebującym, gdyż po prostu są dobrymi ludźmi i w taki sposób zostały wychowane. Niestety wiedzą o tym oszuści i próbują to bezwzględnie wykorzystywać.

Jednymi z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów są metody na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Przestępcy podszywają się pod naszym bliskich lub policjantów, chcąc wyłudzić od nas pieniądze. Opowiadają zmyślone historie, które są fikcją.

Nadal popularną wersją jest opowieść o tym, że ktoś z naszych bliskich spowodował wypadek. Żeby uniknąć kary potrzebna jest duża suma pieniędzy. Osoba starsza przekazuje wszystkie swoje oszczędności obcej osobie myśląc, że pomaga swoim krewnym. Po czasie okazuje się, że nic takiego nie miało miejsca.

Oszuści dostosowują swoje działania do aktualnie panujących wydarzeń. Mogą podszywać się np. pod pracowników wodociągów, pogotowie gazowe, elektryków. Wszystko to po to, żeby dostać się do naszych mieszkań, wykorzystać moment nieuwagi i skraść oszczędności. W dobie panującej pandemii mogą oni również próbować dostać się do mieszkań pod pretekstem dezynfekcji gdyż rzekomo ktoś
z naszych sąsiadów jest zakażony.

Uważajmy kogo wpuszczamy do domu! Nigdy nie przekazujmy obcym osobom żadnych pieniędzy!

2. Odnaleziono zwłoki mężczyzny

Wieruszowscy policjanci pod nadzorem prokuratora w ramach prowadzonego śledztwa, wyjaśniają przyczynę śmierci 66 – latka. Ciało mężczyzny odnaleziono w sobotnie popołudnie w Wieruszowie.

3 października 2020 roku przed godziną 14:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o odnalezieniu zwłok mężczyzny w tzw. pustostanie, nieopodal ulicy Nowej w Wieruszowie. Na miejscu funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora oraz z udziałem biegłego lekarza medycyny wykonali czynności, zmierzające do ustalenia przyczyny i okoliczności zgonu denata. Okazało się, że jest nim 66 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Śledczy pracując na miejscu, wstępnie wykluczyli działanie osób trzecich w tym zdarzeniu. Na polecenie prokuratora, ciało zmarłego zostało zabezpieczone do badań, które mają na celu ustalenie przyczyny zgonu mężczyzny. Śledztwo w tej sprawie prowadzą wieruszowscy policjanci, czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

3. UWAŻAJMY NA ZWIERZYNĘ LEŚNĄ!

Policja apeluje do kierowców o ostrożność szczególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne oraz zwracanie uwagi na znak drogowy A18b – „Zwierzęta dzikie”.

Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt dochodzi wiosną i jesienią. To właśnie w tych okresach zwierzęta migrują na znaczne odległości. Dlatego warto pamiętać o zachowaniu ostrożności, szcególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne i nie bagatelizowaniu znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami, które uprzedzają o miejscach na drodze, gdzie występuje, bądź może występować niebezpieczeństwo. Jadąc przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnię.  Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.

Policjanci apelują,aby nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „zwierzęta dzikie”. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości w tych miejscach oraz zachowajmy szczególną ostrożność i obserwujmy pobocze drogi. Ważne jest, aby na odcinkach dróg prowadzących przez leśne kompleksy zdecydowanie zdjąć nogę z gazu. Szczególnie o zmierzchu lub o świcie, gdy jest ograniczona widoczność i często występują zamglenia. Zwolnijmy, jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.

4. Chcesz zgłosić Policji przestępstwo lub wykroczenie? Nie musisz przychodzić do komendy !

Chcesz zgłosić Policji przestępstwo lub wykroczenie? Nie musisz przychodzić do komendy! Możesz to zrobić przesyłając stosowną informację najlepiej pocztą tradycyjną lub alternatywnie pocztą elektroniczną. Aby Ci pomóc policjanci opracowali wzór takiego pisma. W poszczególnych polach wpisz odpowiednie informacje. Gotowe pismo (wraz z załącznikami) wyślij na adres pocztowy komendy lub komisariatu. Pamiętaj, że możesz to zrobić również drogą elektroniczną. Adresy e-mail znajdziesz na stronie internetowej danej jednostki policji.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi opracowała wzór formularza „informacji o przestępstwie/wykroczeniu”, który pokrzywdzony może przekazać  do jednostki Policji  bez konieczności, na tym etapie, bezpośredniego kontaktu.

JAK TO ZROBIĆ?

PRIORYTET TO – pocztą po jego uprzednim wypełnieniu, wydrukowaniu i opatrzeniu własnoręcznym podpisem,
ALTERNATYWA TO – pocztą elektroniczną (na adres email podany w komunikacie na stronie danej jednostki Policji) po jego wypełnieniu bez własnoręcznego podpisu.

Takie rozwiązanie umożliwi funkcjonariuszom Policji zaplanowanie dalszych działań, przy minimalizacji ryzyka epidemiologicznego.

Pozwoli na poinformowanie zgłaszającego o terminie niezwłocznej weryfikacji informacji wstępnej i formalnego przyjęcia od niego zawiadomienia o przestępstwie w taki sposób, aby uniknąć jednoczesnej obecności wielu osób (interesantów) w siedzibie jednostki Policji, oczekujących na przyjęcie od nich zawiadomień lub załatwienia innych spraw.
Sprawdzenie, przed zaplanowaniem terminu czynności – przy wykorzystaniu zawartych w informacji wstępnej danych teleadresowych – czy nie zachodzą okoliczności wskazujące, iż osoba kierująca informację o przestępstwie jest osobą zaliczoną do grupy wzmożonego ryzyka epidemiologicznego.

Oczywiście nadal w jednostce Policji będą przyjmowane protokolarnie ustne zawiadomienia o przestępstwie tylko w przypadkach dotyczących najpoważniejszych przestępstw, gdzie zwłoka w złożeniu zawiadomienia mogłaby skutkować utratą śladów i dowodów.

5. https://www.gov.pl/web/koronawirus/rozszerzamy-zasady-bezpieczenstwa

Opracował :

Oficer Prasowy

KPP w Wieruszowie

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments