Rekordowy sierpień dla bonu turystycznego

Maksymalne zainteresowanie bonami turystycznymi ZUS zanotował w sierpniu. Najlepszy wynik został osiągnięty 17 sierpnia. Tego dnia dokonano ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę wynoszącą ponad 9,8 mln zł.

Wystarczyły jedynie dwa miesiące by przyznanych zostało ponad milion bonów turystycznych na kwotę ponad 856 mln zł. Od 1 sierpnia do 30 września br. Zakład zrealizował ponad 54 tys. przelewów dla podmiotów turystycznych na łączną kwotę przekraczającą 213 mln zł. Tyle pieniędzy trafiło już bezpośrednio z projektu Polski Bon Turystyczny na rynek zapewniający nam wypoczynek i rekreację. W tym czasie w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej zarejestrowanych zostało ponad 17,6 tys. podmiotów turystycznych, w których można zrealizować bon. Największe wsparcie przekazane zostało organizatorom imprez turystycznych. Kwota opłacona bonami za imprezy turystyczne przekroczyła 200 mln zł. Na usługi hotelarskie rodzice wydali 10,5 mln zł z bonów turystycznych.

Największe zainteresowanie bonami ZUS zanotował w sierpniu. I tak na przykład jeżeli chodzi o liczbę płatności bonami to rekord padł 17 sierpnia. Tego dnia dokonano ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę – ponad 9,8 mln zł. 15 sierpnia było to ponad 12 tys. płatności na 8,2 mln zł, a 22 sierpnia – 11,6 tys. płatności na 7,8 mln zł. Rodzice w ciągu dwóch miesięcy zapłacili bonem ponad 320 tys. razy.

W województwie łódzkim bon aktywowało już ok. 60 tys. osób na prawie 260 tys. uprawnionych. Bon mogą aktywować rodzice, którym przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Żeby aktywować bon, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Zrobiło to już prawie 6 mln użytkowników. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Płatności bonem są realizowane w oparciu o komunikację SMS. Po tym jak aktywujemy bon, na podany podczas aktywacji email, przesłany zostanie kod aktywujący bon, jest to specjalny numer przypisany do bonu. Podajemy go w recepcji hotelu, gdzie chcemy zrealizować bon i wówczas na nasz numer telefonu komórkowego przychodzi sms z kodem potwierdzającym płatność, który także podajemy w recepcji.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

Bon to elektroniczny dokument, który dotyczy także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im nie przysługuje. Na każde dziecko należna kwota bonu to 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego
Ten wpis został opublikowany w kategorii województwo łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments