XX Dzień Papieski

W niedzielę 11 października obchodzimy już po raz XX Dzień Papieski pod „Totus Tuus”.

 

 

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.

Obchody przypadają w niedzielę, poprzedzającą 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II oraz 20-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Obchodząca jubileusz 20-lecia Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspiera zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. Co roku w Dniu Papieskim, we wszystkich kościołach w Polsce przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla młodych ludzi.

W wymiarze duchowym Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z obecnym Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencjach. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są Msze Święte w intencji Papieża, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu św. Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami.

Słowa Totus Tuus – Cały Twój – Maryjo są związane z dojrzałym życiem Papieża i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję. To wezwanie biskupie Karola Wojtyły, pochodzące z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

16 październik – Dzień Wyboru na Papieża Karola Wojtyły – JP2

22 październik – wspomnienie liturgiczne w kościele

PK

Ten wpis został opublikowany w kategorii Religia, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments