Babcine Bajduki i dalsze dzieje bajek

Autorka tych opowieści większość swojego życia spędziła w rodzinnej małej wiosce położonej w gminie Klonowa. Pochodzi z rodziny, której prapradziad żołnierz Piechoty Wybranieckiej za zasługi wojenne otrzymał od króla Stefana Batorego na pustkowiu Królewszczyzny kilka łanów ziemi i osiadł w tamtych stronach. Tacy ludzie mieli poważanie. Zwiedzili kawał świata. Nikt w kaszę mu dmuchać nie mógł. A co najważniejsze nie podlegali pod panów i nie odrabiali pańszczyzny. Dbali o gospodarstwo i wykształcenie dzieci.
A co ważniejsze wśród nich zachowały się stare zwyczaje legendy, wierzenia. Trzeba jeszcze było to wszystko zapamiętać.
Głównie jej opowiadania skłoniły mnie do opracowania broszurki „Borusowe bajania”. Opowiadania były trochę niespójne. Wymagały dodatkowych pytań. Ale stopniowo wyłaniał się obraz dawnych wierzeń. Niektóre były zaskakujące. Niespotykane w innych regionach.
Druga pozycja jeszcze nie wydana to opis wesela. Przebieg wesela, obrzędy, przyśpiewki, rola druhen i drużby. Czas mijał i stopniowo powstawała ta opowieść.
Janina znała też całą masę bajek i opowiadań z pierzoków z długich zimowych wieczorów przy piecu. Tutaj wspomina swoją babcię i drugą mieszkankę wsi którą z okolic Brąszewic na wieś Wrony, poprzez małżeństwo sprowadził mąż.
Autorka bajek postanowiła swoim i siostry wnuczkom i wnukom napisać w prezencie po parę tych starych bajeczek. Rękopisy były przepisywane na komputerach. Drukowane, oprawiane i rozchodziły się po rodzinie.
Przy tym jak już zaczęła pisać to z roku na rok ich narracja była bardziej płynna, tak jakby bardziej kolorowa. Kiedy uznałem, ze te teksty zasługują na coś więcej zaczęło się poszukiwanie po rodzinie broszurek nie kiedy już zaczytanych lub nie kompletnych.
Najpierw przepisywanie, autokorekta, potem ilustracje i korekta fachowa i można było drukować.
Chodzenie za sponsorami potrwało około trzy lata ale i tak liczy się wynik końcowy. Tytuł „Babcine Bajduki” . Autorzy: Janina Gonera i Wacław Zabłocki. Redakcja: Dorota Bartoszek i Wacław Zabłocki. Opracowanie graficzne Grzegorz Prygiel. Korekta Dorota Bartoszek. Publikacja zawiera 30 bajek i zarazem nie bajek bo raczej przejmujących opowieści napisanych sercem.
W tym samym roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lututowie zawiązało się koło literackie. Były spotkania między pokoleniowe. Prezentacje dorobku pisanego na własne potrzeby, wyciągane teksty z przysłowiowej szuflady.
Pani dyrektor MOK i MGBP w Lututowie Sylwia Świdurska złożyła projekt w konkursie grantowym „ Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen , który otrzymał granta w wysokości 10000zł . Dzięki temu projektowi mogliśmy spotykać się na warsztatach literackich , wieczorkach poezji czy spotkaniach , na których powstawały nowe wiersze pisane przez różne pokolenia , które znalazły swoje miejsce w tomiku poezji wydanym w ramach w/w projektu „ Sercem pisane…”. Dzięki temu przedsięwzięciu, również została wydana książka z bajkami Pani Janiny Gonera z Lututowa. Powstało zapotrzebowanie na nowe bajki. Tych jednak nie było. Okazało się jednak, że kiedy bajek nie ma to trzeba je wymyślić. Babcia Janina okazała się niezastąpiona. Powstały całkiem nowe opowiadania nie wzorowane na żadnych dawnych bajkach. Całkiem nowe, pełne dawnego czaru i uroku bajduki.
Książka ta nosi tytuł „ Opowieści z leśnej ścieżki” Opracowanie graficzne Sylwia Świdurska. Ilustracje Joanna Strzelczyk. Korekta Agnieszka Wojtasik. Wydawca Miejski Ośrodek Kultury w Lututowie.

Ponadto Zarząd Główny STL Ogólnopolski Konkurs Literacki
na który zgłosiliśmy trzy opowiadania Janiny Gonery. A to efekt:
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka 2020 27 października 2020
W 2020 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych ogłosił w formule otwartej XLIX edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka. Na konkurs nadesłano 78 zestawów poetyckich i 53 prozatorskie.
W dniu 26 października 2020 roku w Lublinie jury obradujące w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Halina Kosienkowska-Ciota, mgr Katarzyna Kraczoń (sekretarz konkursu), dr Donat Niewiadomski (przewodniczący jury)
Nagrodę III otrzymali: Janina Gonera („Boruska”) za utwory Mgielinka i Opowieść o domowiłach.
Teksty wszystkich laureatów będą opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym, które ukaże się do końca bieżącego roku.
Zachęcam również do przeczytania bajek pt. „ Babcine bajduki” autorstwa Pani Janiny. Książkę można nabyć w MGBP w Lututowie i u Wacława Zabłockiego.
Wacław Zabłocki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments