Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

14.06.2021r.

1. Policyjne małżeństwo w czasie wolnym od służby ujęło nietrzeźwego
kierowcę
Wzorową postawą wykazało się małżeństwo policyjne, które w Ludwinowie w powiecie wieruszowskim, w czasie wolnym podróżując z rodziną zatrzymało pijanego kierowcę. Okazało się, że 37-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami. Na szczęście tym razem nie doszło do wypadku.
W sobotę, przed godziną 10:00 dyżurny wieruszowskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie, o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Ludwinów, w powiecie wieruszowskim. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że przemieszczające się przez powiat wieruszowski policyjne małżeństwo,  funkcjonariusz z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz policjantka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zauważyli, że kierowca renault laguna blokuje ruch. Jechał tzw. „wężykiem” i zjeżdżając na przeciwległy pas ruchu, stwarzał ogromne zagrożenie na drodze. Sposób prowadzenia renault wskazywał, że  może znajdować się pod działaniem alkoholu. Wówczas policjanci, będący w czasie wolnym od służby, przerwali rodzinną wycieczkę i pojechali za laguną. Pojazd ten w pewnym momencie zatrzymał się. Od kierowcy świadkowie wyczuli silną woń alkoholu w związku z czym  sprawnie obezwładnili agresywnego mężczyznę, uniemożliwiając mu dalszą jazdę i telefonicznie powiadomili wieruszowską policję. Kierującym laguną okazał się 37 – letni mężczyzna. Badanie wskazało w jego organizmie aż ponad 2 promile alkoholu. W tej sytuacji policjanci zatrzymali 37 – latka, który po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut. Przypominamy, że za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i sądowy zakaz kierowania pojazdami. Ponadto policjanci zatrzymali skrajnie nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy. Warto pamiętać, że za spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie nietrzeźwości grozi już kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Dzięki  reakcji policyjnego małżeństwa z Opola  być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze.
Przypominamy również , że zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa, lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

2. Wędkarski Dzień Dziecka z policyjną wizytą w tle
W minioną niedzielę wieruszowscy policjanci spotkali się z uczestnikami Wędkarskiego Dnia Dziecka na zbiorniku wodnym w Górce Wieruszowskiej. Dzielnicowi przeprowadzili prelekcję z dziećmi i młodzieżą oraz pokaz policyjnego wyposażenia i umundurowania.
Wieruszowscy policjanci podejmują wiele działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym. W minioną niedzielę, 6 czerwca 2021 roku dzielnicowi przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z uczestnikami Wędkarskiego Dnia Dziecka zorganizowanego przy akwenie wodnym w Górce Wieruszowskiej.
Policjanci prowadzący spotkanie udzielili wiele wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w takcie letniego wypoczynku. Przypomnieli o bezpiecznych zachowaniach w domu, na ulicy, oraz w czasie zbliżających się wakacji, przede wszystkim nad wodą. Nie zabrakło również pokazu policyjnego umundurowania i wyposażenia.

3. Wypadek drogowy w Kluskach
Wieruszowscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w miejscowości Kluski w powiecie wieruszowskim. W wyniku wypadku czołowo zderzyły się dwa pojazdy i cztery ranne osoby trafiły do szpitala. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach.
Do tego wypadku drogowego doszło 8 czerwca 2021 roku przez godziną 13:00 na drodze wojewódzkiej 482 w Kluskach w powiecie wieruszowskim. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący oplem astra, 57 – letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego, jadący w kierunku Złoczewa, na prostym odcinku drogi, z nieustalonej do chwili obecnej przyczyny zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z jadącym z przeciwka pojazdem nauki jazdy kia rio. Kią w chwili wypadku kierowała 18 – letnia kursantka wraz z 55 – letnim instruktorem. Trzy osoby podróżujące kią oraz kierowca astry z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Uszkodzeniu uległy pojazdy uczestniczące w tym wypadku. Sprawca wypadku, kierujący oplem oraz kursantka i instruktor w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają dokładne okoliczności tego wypadku. Droga relacji Lututów – Złoczew w miejscu zdarzenia do godziny 15:00 była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali podróżujących na wyznaczone objazdy. Przypominamy, że za spowodowanie wypadku drogowego, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

4. Kampania „Stop włamaniom do domów”
Rozpoczyna się czas wakacyjnych urlopów. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaką może być włamanie. Właśnie dlatego Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”.
Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Dlatego kraje europejskie, zjednoczone w EUCPN i EUROPOLU, połączyły siły w ramach kampanii „Stop włamaniom do domów”. Celem kampanii jest przypomnienie obywatelom kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.
Nie dajmy szans włamywaczom!
Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie – TYLKO pozytywne!

5. W upały szczególnie uważajmy na dzieci, osoby starsze i zwierzęta
Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.
Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.
Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments