Rośnie nam młode pokolenie lokalnych patriotów

Dzisiaj przypada 158 rocznica ,,Bitwy pod Lututowem,, która miała miejsce 15 czerwca 1863 roku.

 

 

W dniu dzisiejszym będąc na cmentarzu lututowskim napotkałam przy pomniku poległych powstańców styczniowych w ,,Bitwie pod Lututowem,, uczniów kl. Vb ze Szkoły Podstawowej w Lututowie im. Powstańców 1863 roku wraz z nauczycielką historii Panią mgr Renatą Dębską. Pani pedagog opowiadała młodzieży o potyczce w lesie ,,Koziołek,,, o poległych, o dowódcy oddziału polskiego Antonim Korytyńskim i o sankcjach, jakie dotknęły Lututów po tej bitwie ze strony caratu.

Szkoła Podstawowa w Lututowie im. Powstańców 1863 roku opiekuje się mogiłą powstańców styczniowych, przynoszą kwiaty, znicze. Pamiętają o każdej rocznicy.
Następnie uczniowie udali się pod kaplicę dziedziców Świątkowic, w której spoczywa naczelnik cywilny Powstania Styczniowego Pelagiusz Cielecki, ziemianin, właściciel dóbr Świątkowice. Pani Renata Dębska przypomniała swoim uczniom, że w ub. roku kaplica ta została odnowiona dzięki zaangażowaniu; Strażaków z OSP Piaski, Redakcji Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i portalu powiatowy.pl, stowarzyszeniu historycznemu Gloria Victis i urzędowi miejskiemu.

Kiedy szłam pomodlić się w rocznicę bitwy w intencji spoczywających w mogile na cmentarzu poległych powstańców, nie spodziewałam się, że napotkam młodych ludzi zasłuchanych w wiadomości, które przekazywała im Pani od historii.
Serce raduje się, że rośnie nam młode pokolenie lokalnych patriotów.
Chwała Bohaterom.

Anna Świegot

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments