1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych. Odsłonięcie Obelisku w lesie pichelskim

W dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

1 marca 2022 w lesie pichelskim na pograniczu gminy Lututów i Sokolniki nastąpiło odsłonięcie oraz poświęcenie obelisku, upamiętniającego Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

W uroczystości uczestniczyli:
– Młodzież  z Zespołu Szkół w Pichlicach z opiekunem Panią Anetą Mielczarek
– Młodzież ze Szkoły Podstawowej  im. Powstańców 1863 roku w Lututowie  z opiekunami Paniami – dyr. Małgorzatą Kipigroch, Anną Błaszkiewicz i Moniką Bąk.
– Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie  z opiekunami  Paniami – Agnieszką Szewczyk i Dorotą Maciejewską.-
-Poczty sztandarowe lututowskich szkół oraz Warta Honorowa wystawiona przez Gloria Victis.

Swą obecnością uroczystość  uświetnili,
– Poseł na Sejm RP – Piotr Polak
– Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Pani Dorota Więckowska.
– Starosta Wieruszowski – Pan Stefan Pietras
– Burmistrz Lututowa – Pan Marek Pikuła
– Sekretarz Gminy Sokolniki – Pani Ewelina Kos
– Przewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie Pan Marek Zgadzaj
– Ksiądz proboszcz parafii Lututów – Waldemar Gruszka-
– Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.
– Radni Samorządu powiatowego -Panowie Zygmunt Ślęzak i Mariusz Dychto
– Nadleśniczy – Pan Dawid Bartczak
– Redaktor naczelna Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego – Anna Świegot.
– Pani Zofia Zator – lututowianka z Cieplic Śląskich – Zdrój
– Dyrektor MOK w Lututowie – Pani Sylwia Świdurska
– Rekonstruktorzy z Gloria Victis z prezesem stowarzyszenia Ireneuszem Karbowskim oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1939-1945 z Polkowic przybyłych do nas, aby uświetnić uroczystość  odsłonięcia obelisku i upamiętnienia Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego działających w naszym regionie.

Po odegraniu Hymnu Państwowego, Burmistrz Lututowa dokonał oficjalnego odsłonięcia obelisku, na którym zamieszczono tablicę następującej treści:

W HOŁDZIE  ŻOŁNIERZOM KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO – SPOŁECZEŃSTWO – 01.03.2022r.

Ks. Waldemar Gruszka dokonał ceremonii poświęcenia. W okolicznościowym wystąpieniu Pan burmistrz Marek Pikuła podziękował osobom podejmującym działania zmierzające do zrealizowania tej inicjatywy.

Szczególne podziękowania w tym zakresie skierował Pan Burmistrz do Pani redaktor Anny Świegot, która bardzo mocno zaangażowała się w realizację tego projektu.

Warto podkreślić, że Pani Anna w ostatnim czasie była inicjatorką i uczestniczką wielu przedsięwzięć patriotycznych i religijnych w gminie Lututów i powiecie wieruszowskim.

Następnie przybyłe delegacje i oficjele  złożyli  wiązanki kwiatów pod nowym, pięknym obeliskiem.

W kolejnym punkcie programu uroczystości zabrali głos pasjonaci historii: Marek Zgadzaj oraz Mariusz Dychto przedstawiając rys historyczny wydarzeń sprzed 77 lat.

W swym wystąpieniu Pan Poseł Piotr Polak serdecznie dziękował samorządowcom, Pani Annie Świegot za zaangażowanie i włożony trud, by postało kolejne miejsce upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

Pani Anna Świegot podobnie, jak w  roku ubiegłym wcieliła się w mieszkankę pobliskiej wsi Łęki, która przynosiła żołnierzom jedzenie, odzież, obuwie.

Korzystając z tej uroczystości poseł Pan Piotr Polak wraz z radną Sejmiku Województwa Łódzkiego Panią Dorota Więckowską wręczyli  nagrody laureatom cyklicznego konkursu „Żołnierze Wyklęci, obudźcie Polskę”.

Kolejna odsłona uroczystości należała do rekonstruktorów, którzy zademonstrowali potyczkę  partyzantów z odziałem Urzędu Bezpieczeństwa.

Dzięki sponsorowi, radnemu powiatowemu, Panu Zygmuntowi Ślęzakowi wszyscy uczestnicy uroczystości mogli skosztować wojskowej grochówki z pajdą wiejskiego chleba.

E. Tomaszek

Foto/filmy- Piotr Kołodziejczyk, E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów, Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments