Oddanie do użytku świetlicy środowiskowej w Dzietrzkowicach

12 listopada w budynku OSP w Dzietrzkowicach została oddana do użytku świetlica środowiskowa. 

Świetlica  ma za zadanie  organizowanie dzieciom i młodzieży czasu wolnego,  rozwijanie zainteresowań,  rozwijanie kultury osobistej dzieci, pomóc w czynnym spędzaniu wolnego czasu. Dzieci będą mogły w świetlicy odrobić lekcje, zorganizować sobie czas wolny, wziąć udział w grach, zabawach, zajęciach plastycznych i innych. Pomieszczenie przeszło gruntowny remont, dzięki czemu zyskało przyjemny wystrój. Pozostaje jeszcze je doposażyć zgodnie z oczekiwaniami i zdolnościami dzieci i młodzieży. Na razie świetlica będzie czynna dwa razy w tygodniu po trzy godziny. Dzieci będą pod okiem opiekuna.

Uroczystego otwarcia świetlicy i przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał inicjator powstania placówki sołtys Dzietrzkowic Pan Marian Męcała. Obecni byli: Radna Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwona Chadryś, Sekretarz Gminy Łubnice Ewa Borkowska,  Radni Rady Gminy w Łubnicach, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, wykonawca prac modernizacyjnych Pan Bogdan Chadryś, wspomniany sołtys wsi Pan Marian Męcała oraz redaktorzy z gazety wieruszowskiej ITP i powiatowy.pl Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek.

Informacji na temat projektu, finasowania i zadań świetlicy środowiskowej udzielił Sołtys Pan Marian Męcała.

-Świetlica środowiskowa została odnowiona w ramach projektu Sołectwo na Plus i sfinansowana z budżetu Województwa Łódzkiego w kwocie 12 tys. zł. Świetlica ma zapewnić dzieciom i młodzieży organizację czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć sportowych, a dzieciom pomoc w nauce. By otworzyć placówkę i uaktywnić ją niezbędne jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Uczestnikiem świetlicy może być dziecko w wieku od 7 lat do 18 lat oraz młodzież pełnoletnia. Pobyt jest nieodpłatny i dobrowolny. Na przywrócenie świetlicy do pełnego użytku mieszkańcy sołectwa Dzietrzkowice długo czekali, jednak, jak widać efekt jest zdumiewający.

Dziękuję osobom, które zaangażowały się we wszelkie prace, by przywrócić to pomieszczenie do pełnego użytkowania. Szczególne podziękowania kieruję do Pana radnego gminnego Benedyka Zaręby oraz Bogdana Chadrysia członka zarządu sołectwa Dzietrzkowice za ogrom prac włożonych w odnowę świetlicy środowiskowej. Duże podziękowania kieruję do Pani Ewy Borkowskiej Sekretarz gminy Łubnice za wsparcie merytoryczne przy realizacji projektu. Dziękuje również Pani radnej powiatu Iwonie Chadryś, której los młodzieży leży bardzo głęboko na sercu, a która chętnie pomaga we wszelkich projektach rozwijających sołectwo Dzietrzkowice. Dziękuję Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Dzietrzkowicach za pomoc przy organizacji otwarcia świetlicy.

Głos zabrała Radna RPW Iwona Chadryś, która  pomogła w realizacji tego projektu była gospodarzem spotkania.

-Witam serdecznie wszystkich zaproszonych gości i media powiatu wieruszowskiego Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, redaktorów: p. Anię Świegot i Eugeniusza Tomaszka.
W ramach kolejnej edycji programu „Sołectwo na plus” Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 25 lutego 2022, do sołectw w Łódzkiem trafiło w 2022 roku 6 milionów złotych. „Sołectwo na plus” to pomoc finansowa w formie dotacji celowej (maksymalnie 12 tysięcy złotych), przeznaczonej na dofinansowanie projektów zgłaszanych w sołectwach.
Nasze sołectwo złożyło wniosek w celu odnowy pomieszczenia, które służyło od dziesiątek lat jako świetlica środowiskowa. W tym miejscu należą się duże podziękowania dla OSP Dzietrzkowice za użyczenie lokum na cele świetlicowe. Jednak od lat nie była ona remontowana. Pan sołtys Marian Męcała mocno zabiegał o przywrócenie tego pomieszczenia do użytkowania. W tym miejscu pragnę podkreślić, że teraz czyni wszelkie starania o zatrudnienie opiekuna tej świetlicy. Jest chętna osoba, która przyjmie na siebie obowiązki wychowawcy i pracownika świetlicy. Wciąż jednak czekamy na decyzję wójta, która nie jest jednoznaczna.

To prawda, że świetlica ma zapewniać dzieciom pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć sportowych. Marzenie nasze sięga nieco wyżej chcielibyśmy, by chociaż raz w miesiącu była możliwość skorzystania z pomocy psychologa, pedagoga czy logopedy. Ze wsparcia psychologa skorzystać mogli by również rodzice uczestników – Oprócz tego raz w tygodniu mogłyby odbywać się zajęcia dodatkowe: sportowe, językowe, artystyczne (w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej), taneczne oraz zajęcia z robotyki (rozwijające kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne). To wszystko byłoby możliwe gdyby np. fundusz sołecki należał do sołectwa, czyli do mieszkańców Dzietrzkowic. Bylibyśmy w stanie sami pokryć koszty tego przedsięwzięcia. Jednak fundusz sołecki nie został wyodrębniony decyzją rady gminy pozostaje w budżecie gminy. Sąsiednia gmina Bolesławiec wyodrębnia fundusz i sołectwa same go zagospodarują wg własnych potrzeb. Wobec takiej sytuacji pozostaniemy w fazie mrzonki. Szkoda i nad tym ubolewam. Zawsze podkreślam , że naszej młodzieży szkolnej i dorosłej należą się takie same warunki, jak dzieciom miejskim. Wciąż tak wiele brakuje, by im zapewnić równy start.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments