Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach! – akcja prozdrowotna w ZCCKR w Lututowie

Pokonajmy nowotwory krwi.
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego.

Jednak nie tak łatwo znaleźć „bliźniaka genetycznego” i nadal co piąty pacjent go nie znajduje. Co ciekawe, tylko co czwarty chory jest w stanie znaleźć bliźniaka genetycznego w swojej rodzinie, reszta szuka w bazie dawców niespokrewnionych. Baza potencjalnych dawców szpiku jest wciąż zbyt mała. Wynika to przede wszystkim z braku rzetelnej wiedzy dotyczącej przebiegu procedury przeszczepu szpiku kostnego. Powstałych licznych mitów, a tym samym niezdrowych przekonań wokół nich. A wiadomo, to co nieznane, budzi w człowieku obawy i lęk, dystans i wycofanie. Trudne tematy są jeszcze bardziej trudne i niezrozumiałe jeśli pozostają niewyjaśnione.

Dlatego musimy przełamywać stereotypy.
Dlatego też 3. marca 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się już trzecia akcja promująca rejestrację do bazy dawców szpiku kostnego. Uczniowie i pracownicy dowiedzieli się, że oddawanie szpiku jest ważne i potrzebne, idea dawstwa szpiku nie ma granic i każdy zasługuje na to, by otrzymać szansę na zdrowe życie. To przecież nic nas nie kosztuje, również wymagania nie są wygórowane, bo potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg, ale też bez znaczącej nadwagi.

W bazie dawców szpiku figurujemy do 65. roku życia. Dodatkowym punktem, akcji było spotkanie z dawcą szpiku kostnego, który, gdy zadzwonił telefon z informacją, że na jego pomoc czeka pacjent bez wahania powiedział „tak”. Przedstawił on jak wygląda samo pobranie, że nie ma czego się obawiać. Myślę, że właśnie to spotkanie z osobą, która doświadczyła bycia dawcą skłoniło w dużej mierze jeszcze niezdecydowanych. Podczas akcji baza dawców szpiku powiększyła się o kolejne 25 osób.

Podsumowując te trzy akcje do DKMS z naszej szkoły zarejestrowało się w sumie 193. potencjalnych dawców szpiku, z czego sześć osób dało szansę na życie drugiemu człowiekowi.
Elżbieta Okolewska
Agnieszka Szewczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments