Odpust Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia odbyły się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie, przewodniczył ks Łukasz Przybyła proboszcz parafii św. Stanisława B. M., dziekan dekanatu wieruszowskiego.

 

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w I niedzielę po Wielkanocy. Ustanowił dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r.

Uroczystości odpustowe w wieruszowskim sanktuarium ubogacając swoim śpiewem chór Lira, orkiestra oraz halabardziści, którzy pełnili honorową wartę ubrani w swój galowy strój. Tradycyjnie przeszła procesja eucharystyczna.

W wieruszowskim sanktuarium, którym opiekunami są Ojcowie Paulini cennym skarbem jest łaskami słynący Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego.

Z obrazu Pan Jezus dziwnie pięknie i ujmująco patrzy na oglądającego. Jego łagodna twarz wyraża ból, a zarazem przyciąga ku sobie przez siłę. Wrażał Obolałe i pokrwawione ciało, oraz przebite ręce i bok a także korona cierniowa to znaki realnych cierpień Jezusa przedstawionych na obrazie. Zbawiciel jest obnażony, ujęty frontalnie, przedstawiony do bioder wystających z sarkofagu – studni. Chrystus prawą ręką wyciąga z przebitego boku eucharystyczną postać chleba. Lewą ręką podtrzymuje kielich poniżej przebitego boku. Po obu stronach Chrystusa Pięciorańskiego, aniołowie ze skrzydłami uniesionymi ku górze, przyodziani w kapy koloru zielonego i czerwonego zwróceni ku Chrystusowi stoją za Nim, trzymając vellum – obrus koloru białego, który niejako staje się stołem dla postaci Eucharystycznych Chleba i Wina.  Spod korony cierniowej spływają stróżki krwi. Krew płynie także z ran na dłoniach, oraz z przebitego boku, ukazując ogrom, cierpienia Zbawiciela.

Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego jest od 18 kwietnia 2009 roku erygowane przez ordynariusza kaliskiego bp. Stanisława Napierały.

Piotr Kołodziejczyk
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments